Saláty na 60 způsobů, 5 základních zálivek a jaké víno a další nápoje se k nim hodí?

Při párování nápojů se saláty dávejte pozor na dresink. Kyselost emulze citronu a olivového oleje nebo vinaigrette může způsobit, že málo kyselá, “barrique” vína chutnají dost zvláštně. Dressingy s vysokým obsahem hořčice, syrového česneku nebo soli mohou mít také narušující účinek na vnímanou chuť vína. Nic z toho samozřejmě nevadí, pokud jíte jen malý přílohový salát nebo pokud si salát nasypete na prázdný talíř jako očistu patra po hlavním chodu. Ale pokud je salát velká nebo hlavní část jídla, pak by možná stálo za to vybrat víno, které bude dobře fungovat. Chcete-li vyvážit účinky syrového česneku, citronové šťávy, octa nebo hořčice v zálivce, hledejte víno s vysokým obsahem kyselin, například Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon Blanc nebo řecké Assyrtiko, především z ostrova Santorini.

V zálivce raději nahraďte pro vinné párování nepříznivý ocet, jehož chuť často přehluší samotné víno. Ale čím? Ideální je použít verjus, tedy ušlechtilou náhradu octa z nezralých hroznů. Další přísadou do zálivky, která je vhodná pro snoubení s vínem je citrónová a limetová šťáva nebo víno; ideálně takové, které si k salátu chcete dát. Pokud do salátu přidáte některé další ingredience jako je maso, sýry nebo ořechy, potom bude takový salát rozhodně pro snoubení s vínem daleko přívětivější.

Mezi několik dalších silných ingrediencí v salátu (nebo jeho dresinku), které stojí za to vzít v úvahu, patří sýr s modrou plísní, kozí sýr nebo tvaroh, hořké listy, chilli, bylinky a cokoliv sladkého (například cukr, javorový sirup, med v dressingu nebo sladké ovoce v samotném salátu). U salátů s výraznějšími chutěmi (sýry, čerstvé aromatické bylinky) sáhněte po aromatických odrůdách Muškát moravský, suchá Pálava nebo opět “salátovou klasiku” Sauvignon blanc, především ten velmi expresivní z Nového Zélandu. Ovšem k mnohým salátům se hodí i suché rosé nebo lehké červené víno, např. Beaujolais. S lehkými pivy, především ležáky nebo “pšenicí” samozřejmě neuděláte také chybu. Jaká vína a nápoje se hodí k 60 druhům salátů a k základním zálivkám?

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si druh salátu, ingredience nebo zálivky (dresinku)...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Salad-zeleny-bylinky
K salátu obecně
Salad-asijsky
Asijský salát
Salad-bramborovy
Bramborový
Salad-teply-bramborovy
Bramborový teplý
Salad-caesar
Caesar
Salad-citrusovy
Citrusový
Salad-cizrnový
Cizrnový
Salad-cobb
Cobb
Salad-cockovy
Čočkový
Salad-hrusky-esquieixada
Esqueixada
Salad-octovy-fazole-bile
Fazolový
Salad-hrusky-s-fenyklem
Fenykl
Salad-fig-gorgonzola-walnut
Fíky, Gorgonzolou a vlašské ořechy
Salad-houbový
Houbový
Salad-hovezi-platky
Hovězími plátky
Salad-humr
Humr
Salad-chobotnice
Chobotnice
Salad-chrest
Chřestový
Salad-kalamari
Kalamari
Salad-kachna
Kachní maso
Salad-kureci
Kuřecí maso
Salad-hrusky-s-lilkem
Lilek
Salad-marinovaná-ryba
Marinovaná ryba
Salad-z-nice
Nicoise | Z Nice
Salad-ovoce
Ovocný
Salad-okurkovy
Okurkový
Salad-morske-krevety
Krevetový
Salad-palmová-srdce
Palmová srdce
Salad-morske-rajčatový
Rajčatový
Salad-octovy-thajsky-radicchio
Radicchio nebo čekanka
Salad-roquefort,hruska,cekanka
Roquefort, hruška a čekanka
Salad-octovy-rukolovy
Rukola
Salad-recky-feta
Řecký
Salad-redkvicky
Ředkvičkový
Salad-repa-kozi-syr
Řepa, kozí sýr a vlašské ořechy
Salad-rericha-watercress
Řeřicha
Salad-hrusky-kdoule
Sladká zálivka,sladké ovoce (např.kdoule)
Salad-sefuv
Šéfův salát
Salad-spenat
Špenátový
Salad-octovy-thajsky-krupavy
Thajský křupavý
Salad-těstovinový
Těstovinový
Salad-thajsky-hovezi
Thajský hovězí
Salad-morske-tunak
Tuňák
Salad-quinoa
Quinoa
Salad-octovy-waldorf
Waldorf
Jak párovat vína při grilování - zelenina
Zelenina grilovaná
Salad-zeleny-bylinky
Zelený listový, bylinkový
Salad-zeleny-kozi-syr
Zelený listový s kozím sýrem

Zálivky | Dresinky

Salad-horcicna-zalivka
Horčičná
Salad-smetanovy-dressing
Jogurtová
Salad-majonéza
Majonézová
Salad-octovy-dresing
Octová | Vinaigrette
Salad-sladka
Sladká

Doporučené nápoje k salátům obecně a
k 5 základním zálivkám či dresinkům

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

K salátům obecně

4/5
MINERÁLNÍ SANTORINI Z NEREZU (BEZ ZRÁNÍ v DUBOVÝCH SUDECH) je nejpopulárnější styl vín produkovaných na tomto nádherném sopečném ostrově v kykladském souostroví. Řecká odrůda Assyrtiko, která z tohoto ostrova pochází, je základem pro vína SANTORINI PDO (chráněné označení původu); pouze max. 25% vína lze doplnit z odrůd Athiri a Aidani. Pokud jsou tyto dvě odrůdy výrazněji zastoupeny, potom je výsledné víno více poddajné a plnější. V suchých vínech můžete najít výrazné a koncentrované chutě vyzrálých citrusů a peckového ovoce a vysokou šťavnatou kyselinu. Mezi špičkové exempláře s 100% Assyrtiko patří: Sigalas SantoriniArgyros Assyrtiko, Santo Assyrtiko, Gaia Thalassitis, Gavalas Santorini and Volcanic Slopes.
3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5
3/5

VALPOLICELLA je severo-západně od města Verona. Hlavní odrůda cuvée je místní CORVINA, která má tenkou slupku, a proto také středně intenzivní barvu a taniny. Do cuvée jsou samozřejmě přidávány další místní odrůdy. Vína z celého regionu mohou být označena jako VALPOLICELLA DOC. Vína z kopcovitých vinic jsou deklarována jako VALPOLICELLA CLASSICO DOC. Vína jsou jednoduchá a ovocná s nižšími tříslovinami, chutí červených třešní, většinou bez zrání v dubových sudech. Jsou určena k okamžitému vypití. Rozhodně je nezaměňujte za charakterově jiné víno AMARONE DELLA VALPOLICELLA, které se ve stejném regionu a ze stejných odrůd zpracovává metodou “passito”. Těstoviny se rozhodně více hodí k jednodušší VALPOLICELLA.

2/5

Vína této apelace jsou postavena převážně na odrůdách TREBBIANO TOSCANO (20-45%) a GARGANEGA (20-40%) a TOCAI FRIULANO (5% – 30%). Někdy je cuvée doplněno o trochu CORTESE, MALVASIA TOSCANA, RIESLING ITALICO, PINOT BIANCO a/nebo CHARDONNAY (20-30%).

2/5

Víno pochází ze stejného regionu jako Mozzarella di Bufala. Vyšší kyselina, štíhlejší tělo. Aroma a chuť připomíná zelené jablko, peckové ovoce a mučenku. Nejlepší exempláře mohou rozvinout terciální aroma medu a hub. Velmi gastronomické víno.

2/5

PINOT BLANC je odrůda pocházející z Burgundska. Dříve se jí u nás říkalo Burgundské bílé. Po tlaku Francie na změnu jména byly všechny Pinot odrůdy přejmenovány na Rulandské, což je ovšem anachronismus. Název Rulandské totiž vznikl nepochopením a z neznalosti v roce 1993, když k přejmenování došlo podle německého názvu odrůdy Pinot Gris – Ruländer. obchodníka s vínem Johann Spergra Rulanda,  Johann se zasloužil o rozšíření odrůdy Pinot Gris (u nás dnes Rulandské šedé) v Německu. Ve Francii je nazývána Pinot Blanc, v Itálii Pinot Bianco, v Německu a Rakousku Weisser Burgunder a v Maďarsku Fehér burgundi. Původní český název je Roučí bílé. Odrůda vznikla pupenovou mutací z odrůdy Pinot noir, která má ale modré hrozny. V Česku se pěstuje ve všech vinařských podoblastech. Nejvíce je rozšířena na Slovácku, ale i v Čechách na Litoměřicku. Víno má plnou chuť s minerálním základem a květinovou vůní, která přechází do aroma hrušek a chlebové kůrky. Víno se hodí takřka k jakémukoliv masu, pečené drůbeži, sladkovodním rybám, ale i ke krémovým polévkám.

2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

2/5

Nejlepší Soave vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let.  Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže k hlavní odrůdě Garganega.

2/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich jsou velmi koncentrovaná a po zrání v láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

3/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

2/5

K horčičnému dresinku

Dijonská horčice je nejpřívětivější pro párování s vínem.

3/5

Vzhledem k tomu, že pro naše vinařské oblasti nebyla žádná dostatečně vhodná odrůda s muškátovým aroma, pokusil se Ing. V. Křivánek ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích zaplnit tuto mezeru křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube. Jeho záměr se roku 1987 podařil a Muškát moravský se brzy stal tehdy nejrozšířenějším novošlechtěncem Česka. Jemné muškátové víno je vhodné jako aperitiv k předkrmům z husích jater. Také se hodí k mírně sladkým dezertům neutrálnější chutě. Suché víno je vhodné k jemné paštice.

3/5

PÁLAVA byla vyšlechtěna Josefem Veverkou křížením odrůd Tramín červený a Müller-Thurgau v 70. letech 20. století ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné. Charakter vína je podobný Tramínu, ale kořenitá plnost bývá nižší. Pro příjemnost chuti je nutné zachovat dostatečný obsah kyselin. Převážně se pěstuje na Mikulovsku. Ve vůni odrůdy najdeme dominantní tóny Tramínu červeného – růže, koření, exotické ovoce a výrazné květinové tóny a vanilku. Pálava se doporučuje ke kořenitějším a pikantnějším úpravám bílých mas a ryb. Sladší verze pak skvěle ladí s ušlechtilými sýry nebo ovocnými dezerty.

3/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Rozhodně doporučuji skvělá vína z Vinařství Trávníček & Kořínek, APRI z Hnanic, Knížecí vrch. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

3/5

K jogurtové zálivce

K jogurtové zálivce vybírejte vína s vyšší kyselinou.

3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5
3/5

K majonézovému dresinku

4/5

K octové zálivce, vinegret, vinaigrette

2/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

K sladkému dresinku nebo k salátu se sladkými ingrediencemi

Mezi sladké ingredience, které se často v salátech objevují, patří KDOULE vařená v SYRUPU, SLADKÉ ZRALÉ OVOCE, např. HRUŠKY, BROSKVE nebo FÍKY. Nejlepší je vyrovnat sladkost v salátu i sladkostí vína.

2/5

Ve španělské apelaci BIERZO, která je ohraničená horami mezi Galicií a Meseta Central, dominují především červená vína. Mírné klima je ovlivněno oceánem. Mencía, která je hlavní odrůdou oblasti, produkuje elegantní červená vína s přirozeně vysokou kyselinou a aroma červeného ovoce. Nejlepší vína pocházejí ze starých keřů, které se pěstují na strmých kamenných svazích. Někteří producenti vytvářejí vína bez vlivu dubových sudů, aby uchovali vůni červeného ovoce. Mnozí ovšem používají nové dubové sudy, které přidávají toastové aroma. 

Asijský salát

4/5

Bramborový salát

Bramborový salát se v Česku používá jako příloha k smaženému řízku nebo k štědrovečernímu kaprovi. Zvolte vína, která doporučujeme v tomto článku.

Teplý bramborový salát

Zatímco bramborový salát s majonézou je před podáváním třeba dobře vychladit, ten vídeňský – ale i znojemský a další jim podobné – se nosí na stůl teplé, případně vlažné. Teplý bramborový salát je nezbytnou přílohou k vídeňskému řízku.

Citrusový salát (především s grepy)

2/5

Pro produkci bílé Rioja je povoleno osm odrůd. Nejvíce pěstovanou bílou odrůdou je Viura. Tradiční styl vín je postaven na dlouhém zrání v sudech z amerického dubu, mají hlubokou zlatavou barvu a oříškovou chuť. Jedná se o víno, které je úmyslně zoxidováno, a které je stále méně a méně populární mezi spotřebiteli. A proto některé bodegas produkují méně oxidativní styl, i když stále zrající v dubových sudech.

Cizrnový salát

3/5

Cobb salát - zelený salát s Roquefortem, avokádem, kuřecím masem apod.

3/5
3/5

PÁLAVA byla vyšlechtěna Josefem Veverkou křížením odrůd Tramín červený a Müller-Thurgau v 70. letech 20. století ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné. Charakter vína je podobný Tramínu, ale kořenitá plnost bývá nižší. Pro příjemnost chuti je nutné zachovat dostatečný obsah kyselin. Převážně se pěstuje na Mikulovsku. Ve vůni odrůdy najdeme dominantní tóny Tramínu červeného – růže, koření, exotické ovoce a výrazné květinové tóny a vanilku. Pálava se doporučuje ke kořenitějším a pikantnějším úpravám bílých mas a ryb. Sladší verze pak skvěle ladí s ušlechtilými sýry nebo ovocnými dezerty.

3/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Rozhodně doporučuji skvělá vína z Vinařství Trávníček & Kořínek, APRI z Hnanic, Knížecí vrch. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

3/5

Jak ZINFANDEL tak i italské PRIMITIVO jsou geneticky identické s chorvatskou odrůdou CRLJENAK a TRIBIDRAG. Podle vědeckých výzkumů se zdá, že se jedná o odrůdu, která se v dnešním Chorvatsku, tehdejší Dalmácii pěstovala několik tisíciletí. Odrůda známá jako Zinfandel se poprvé objevila v New Yorku na ostrovu Long Island kolem roku 1829. Krátce poté Bosňan Samuel Perkins začal víno s touto odrůdou prodávat pod jménem “Zenfendal”. Do Kalifornie se Primitivo dostalo v roce 1850 během Zlaté horečky a právě zde si získalo ohromné renomé a popularitu.

Dnes je tato odrůda nejrozšířenější v U.S.A. (apelace Lodi, Sonoma, Paso Robles) a v italské Puglii.

Většina vín představuje jednoduchá a ovocná vína k rychlému pití, většinou jako PUGLIA IGT.

Nejlepší exempláře jsou ale plné, se střední úrovní taninů a kyselosti, s vysokým alkoholem. Typické je aroma ostružin, jahod, kompotovaných broskví, skořice a sladkého tabáku. 

Čočkový salát

Především k salátu z fermentované červené čočky s dýňovou zálivkou.

3/5
3/5

Odrůda dává vína výrazného broskovového aroma (i když výraznost je menší než u Gewürztramineru, Tramínu červeného) a kontrastní jemné bylinné a minerální tóny. Česká republika patří mezi 5 vinařských zemí s největší rozlohou vinic s touto odrůdou.

Esqueixada

Katalánský salát z rajčat, drcené slané syrové tresky, syrové cibule, octového dresinku, a někdy také ze zelené nebo červené papriky a plocholisté petržele. 

4/5
2/5
2/5

Salát z bílých fazolí

3/5

Salát s fenyklem

Salát s kousky syrového fenyklu v zelených salátech nebo s mozzarellou a rukolou se nejlépe hodí k bílým svěžím vínům.

4/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich jsou velmi koncentrovaná a po zrání v láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5

Víno má středně vysokou kyselinu, nižší alkohol a tělo. Typické je aroma limetky, grepu, zeleného jablka a mandlí.

2/5

Delikátně aromatická odrůda pěstována kolem středověkého města San Gimignano.

Salát s fíky, Gorgonzolou a vlašskými ořechy

3/5
3/5

PÁLAVA byla vyšlechtěna Josefem Veverkou křížením odrůd Tramín červený a Müller-Thurgau v 70. letech 20. století ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné. Charakter vína je podobný Tramínu, ale kořenitá plnost bývá nižší. Pro příjemnost chuti je nutné zachovat dostatečný obsah kyselin. Převážně se pěstuje na Mikulovsku. Ve vůni odrůdy najdeme dominantní tóny Tramínu červeného – růže, koření, exotické ovoce a výrazné květinové tóny a vanilku. Pálava se doporučuje ke kořenitějším a pikantnějším úpravám bílých mas a ryb. Sladší verze pak skvěle ladí s ušlechtilými sýry nebo ovocnými dezerty.

Houbový salát

3/5
3/5
2/5
2/5

Delikátně aromatická odrůda pěstována kolem středověkého města San Gimignano.

Salát s humrem

3/5
4/5
MINERÁLNÍ SANTORINI Z NEREZU (BEZ ZRÁNÍ v DUBOVÝCH SUDECH) je nejpopulárnější styl vín produkovaných na tomto nádherném sopečném ostrově v kykladském souostroví. Řecká odrůda Assyrtiko, která z tohoto ostrova pochází, je základem pro vína SANTORINI PDO (chráněné označení původu); pouze max. 25% vína lze doplnit z odrůd Athiri a Aidani. Pokud jsou tyto dvě odrůdy výrazněji zastoupeny, potom je výsledné víno více poddajné a plnější. V suchých vínech můžete najít výrazné a koncentrované chutě vyzrálých citrusů a peckového ovoce a vysokou šťavnatou kyselinu. Mezi špičkové exempláře s 100% Assyrtiko patří: Sigalas SantoriniArgyros Assyrtiko, Santo Assyrtiko, Gaia Thalassitis, Gavalas Santorini and Volcanic Slopes.
3/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zrání v sudech barrique. Má velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

3/5
2/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich jsou velmi koncentrovaná a po zrání v láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

Salát s chřestem

3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5
3/5
3/5

Salát s kalamáry

3/5
3/5

Plné suché víno je velmi komplexní díky tomu, že část hroznů bývá napadena ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Nejlepší vína mohou zrát desetiletí v láhvi.

Salát s kachním masem

4/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Rozhodně doporučuji skvělá vína z Vinařství Trávníček & Kořínek, APRI z Hnanic, Knížecí vrch. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

Salát s kuřecím masem

3/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

3/5
3/5
3/5

VALPOLICELLA je severo-západně od města Verona. Hlavní odrůda cuvée je místní CORVINA, která má tenkou slupku, a proto také středně intenzivní barvu a taniny. Do cuvée jsou samozřejmě přidávány další místní odrůdy. Vína z celého regionu mohou být označena jako VALPOLICELLA DOC. Vína z kopcovitých vinic jsou deklarována jako VALPOLICELLA CLASSICO DOC. Vína jsou jednoduchá a ovocná s nižšími tříslovinami, chutí červených třešní, většinou bez zrání v dubových sudech. Jsou určena k okamžitému vypití. Rozhodně je nezaměňujte za charakterově jiné víno AMARONE DELLA VALPOLICELLA, které se ve stejném regionu a ze stejných odrůd zpracovává metodou “passito”. Těstoviny se rozhodně více hodí k jednodušší VALPOLICELLA.

2/5
2/5
2/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

2/5

Salát s lilkem

4/5
SANTORINI OVLIVNĚNÉ DUBOVÝM SUDEM. Tento styl vín ze sopečného řeckého ostrova Santorini je předmětem neustálých debat, přestože nejlepší exempláře připomínají svou překrásnou krémovostí a komplexností bílé Burgundské. V poslední době zdejší vinaři stále častěji experimentují s fermentací a zráním jejich vín v alternativních nádobách jako jsou betonová vejce nebo amfory. Lze očekávat, že v následujících letech bude mít většina vinařství alespoň jedno víno z těchto nedřevěných nádob, které zajišťují mikro-oxidaci vína. Současným trendem je rozhodně odklon od nových dubových sudů a příklon k stylu Nykteri, tedy na zrání ve starších dubových sudech. Klasickým příkladem v dubu školeného Santorini je Gaia Wild Ferment. Ovšem i Gaia již od ročníků 2018 používá v 5-10% výsledného cuvée víno zrající v keramických nádobách. Laoudia z vinařství Tselepos je víno zrající v amfoře.
3/5

CHIANTI CLASSICO DOCG pochází z tradiční centrální části z vyšších nadmořských výšek, což zpomaluje zrání hroznů, zachovává šťavnatou kyselinu a bylinné tóny. Typické je aroma a chuť třešní.

CHIANTI CLASSICO RISERVA DOCG musí zrát minimálně 24 měsíců a z toho alespoň 3 měsíce v láhvi. Je na rozhodnutí vinaře, zda-li bude víno zrát v dubovém sudu a kolik měsíců. V praxi ovšem drtivá většina RISERVA vín zraje v dubovém sudu před uvedením na trh.

3/5

Dao se nachází v hornaté oblasti asi 80 km jižně od světoznámého regionu Douro. Střídají se zde velmi chladné zimy a suchá léta a současně i velké rozdíly mezi denní a noční teplotou, což jsou skvělé podmínky pro pěstování kvalitních hroznů.

Červená vína z Dao mají velmi často delikátní aroma červeného ovoce, jemné třísloviny a vyšší kyseliny. Mezi typické odrůdy patří TOURIGA NACIONAL, TINTA RORIZ, JAEN (ve Španělsku jí říkají MENCÍA) a ALFROCHEIRO (temná vína s intenzivním ostřužinovým a jahodovým aroma).

3/5

Nejlepší vína apelace St JOSEPH pochází z terasovitých vinice poblíž Tournon; mívají intenzivní chuť a strukturu podobnou vínům z HERMITAGE. Vyníkající vína se také tvoří jižně od CONDRIU. Velké množství lehčím vín, které jsou zčásti vyráběna karbonickou macerací, pochází z úrodných a rovinatých vinic. Tato vína patří mezi nejlehčí vína ze Severní Rhôny s typickým pepřovým charakterem a aroma černého ovoce.

3/5

Víno označené jako VALPOLICELLA RIPASSO DOC má obvykle střední až plné tělo se středními až vysokými tříslovinami a chutí kompotovaných červených třešní a švestek. METODA RIPASSO využívá slupky hroznů z fermentace vína Amarone della Valpolicalla. Krátce před dokončením kvašení je víno odděleno od slupek, které se nevylisované přidávají k vínu Valpolicella. Kvasinky , které se během tohoto procesu také přidají do vína, prokvasí zbývající cukr v “Amarone” slupkách. Během této fáze fermentace slupky dávají více barvy, chuti i tříslovin.

2/5

Australský Shiraz je vyráběn ze stejné odrůdy jako francouzský Syrah. Jinde ve světě je většinou tato odrůda pojmenována podle své francouzské varianty. Australský koncentrovaný a více ovocitější styl si přímo říkal o odlišné pojmenování. Bylo rozhodnuto, že se australská verze Syrahu, tedy “Shiraz”, pojmenuje podle iráckého, resp. perského města, kde byla podle legendy poprvé pěstována. Podle legendy ji do francouzského Marseille přivezly Féničané kolem roku 600 př. n. l. Křižáci ji prý mezi lety 1095 a 1291 přivezli z Persie až do údolí řeky Rhôny. Ovšem tato legenda je mylná. Křižáci vždy operovali ve Svaté zemi a nikdy nešli tak daleko za její hranice, tedy až do Persie. Její původním domovem je skutečně severní Rhôna, především apelace Hermitage a Côte-Rôtie.

Světoznámý australský Shiraz z horských regionů Hunter a Barossa Valley se projevuje aroma koncentrovaného černého ovoce, s lehce zemitým a kořenitým charakterem. V chladnějších australských regionech (např. Great Southern, Geelong a Heathcote) se výrábějí přímější, více pepřové styly, které jsou podobnější vínům ze Severní Rhôny ve Francii, která je považována za domov této odrůdy.

Salát s marinovanou rybou

3/5

Ovocný salát

4/5
3/5
2/5

Region Vinho Verde se nachází v severozápadní časti Portugalska poblíž Atlantického oceánu. Klasické víno ze zdejšího regionu má světle citronovou barvu se zelenkavými odlesky (proto portugalské jméno Zelené víno), vysokou kyselost a nižší alkohol (8-11.5%). Vína s nižším alkoholem jsou obvykle polosuchá.

Okurkový salát

2/5
2/5

Odrůda dává vína výrazného broskovového aroma (i když výraznost je menší než u Gewürztramineru, Tramínu červeného) a kontrastní jemné bylinné a minerální tóny. Česká republika patří mezi 5 vinařských zemí s největší rozlohou vinic s touto odrůdou.

2/5

Nejlepší Soave vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let.  Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže k hlavní odrůdě Garganega.

Salát s krevetami

3/5
2/5

Nejlepší Soave vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let.  Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže k hlavní odrůdě Garganega.

Salát a palmová srdce

3/5
2/5
2/5

Rajčatový salát

3/5
3/5

Nejpěstovanější odrůda italského regionu Piemont. Vyrábějí se z ní  červená vína pod označením Barbera d’Asti DOCG (častěji považována za kvalitnější) a Barbera d’Alba DOC. Má střední až tmavou barvu, nízké až střední třísloviny a vysokou kyselinu. Typické je aroma červených třešní a švestek, někdy i černého pepře. Vína jsou obvykle vyráběna ve dvou stylech: jako mladé a ovocné bez jakéhokoliv ovlivnění dubovým sudem a nebo jako barrique s kořenitou chutí.

2/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich jsou velmi koncentrovaná a po zrání v láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

Roquefort, hruška a čekanka

Štiplavost modrého sýru, šťavnatost a sladkost hrušky a nahořklé listy čekanky se přímo žádají svůdné bílé víno s dobrou kyselinou.

3/5
3/5
3/5

Suché bílé víno z oblasti JURANCON (Jihozápad Francie) je obvykle cuvée odrůd Petit Manseng a Gros Manseng. Petiti Manseng je středně aromatická odrůda, která se uchovává vysokou kyselinu a je tak velmi vhodná i pro výrobu vyvážených přírodně sladkých vín. Má vyšší obsah alkoholu. Odrůda Gros Manseng je charakterově velmi podobná Petit Manseng; ovšem inklinuje k vyšším výnosům, a tak je obvykle méně aromatická a koncentrovaná. Gros Manseng se obvykle více využívá k výrobě suchých vín.

Rukolový salát

Rukola má tak hořké listy, které učiní každé jemnější víno plochým. Zvolte raději víno, které salát nakopne vyšší kyselinou, taniny nebo zemitostí.

4/5
MINERÁLNÍ SANTORINI Z NEREZU (BEZ ZRÁNÍ v DUBOVÝCH SUDECH) je nejpopulárnější styl vín produkovaných na tomto nádherném sopečném ostrově v kykladském souostroví. Řecká odrůda Assyrtiko, která z tohoto ostrova pochází, je základem pro vína SANTORINI PDO (chráněné označení původu); pouze max. 25% vína lze doplnit z odrůd Athiri a Aidani. Pokud jsou tyto dvě odrůdy výrazněji zastoupeny, potom je výsledné víno více poddajné a plnější. V suchých vínech můžete najít výrazné a koncentrované chutě vyzrálých citrusů a peckového ovoce a vysokou šťavnatou kyselinu. Mezi špičkové exempláře s 100% Assyrtiko patří: Sigalas SantoriniArgyros Assyrtiko, Santo Assyrtiko, Gaia Thalassitis, Gavalas Santorini and Volcanic Slopes.
4/5
SANTORINI OVLIVNĚNÉ DUBOVÝM SUDEM. Tento styl vín ze sopečného řeckého ostrova Santorini je předmětem neustálých debat, přestože nejlepší exempláře připomínají svou překrásnou krémovostí a komplexností bílé Burgundské. V poslední době zdejší vinaři stále častěji experimentují s fermentací a zráním jejich vín v alternativních nádobách jako jsou betonová vejce nebo amfory. Lze očekávat, že v následujících letech bude mít většina vinařství alespoň jedno víno z těchto nedřevěných nádob, které zajišťují mikro-oxidaci vína. Současným trendem je rozhodně odklon od nových dubových sudů a příklon k stylu Nykteri, tedy na zrání ve starších dubových sudech. Klasickým příkladem v dubu školeného Santorini je Gaia Wild Ferment. Ovšem i Gaia již od ročníků 2018 používá v 5-10% výsledného cuvée víno zrající v keramických nádobách. Laoudia z vinařství Tselepos je víno zrající v amfoře.
4/5