Malagousia – kdysi před vyhynutím, dnes jedna z nejžádanějších bílých odrůd Řecka

Jedna z nejzajímavějších historií mezi řeckými odrůdami se pojí s odrůdou Malagousia. V 70. letech 20. století byla zachráněna před vyhynutím.  Nedlouho poté se ji po celém Řecku proslavil Evangelos Gerovassiliou téměř přes noc, což jej katapultovalo mezi nejlepší vinaře Evropy. Malagousia má opravdu unikátní charakter a obrovský potenciál. Gerovassilioův styl je silný, extraktivní, se skvěle zaintegrovanou chutí po dubovém sudu a unikátní aromatikou. Další styl, který reprezentují vína z vinařství Alpha Estate, je výrazně aromatický po zelených paprikách. “Mátová” Malagousia je tvořena ve vinicích a sklepích vinařství Matsa. Špičková vína z této odrůdy mohou skvěle zrát i celou dekádu.

Obsah | Rychlé odkazy

Zachrána před vyhynutím

V polovině 70. let 20. století prof. Logothetis z Zemědělské univerzity Thessaloniki (Soluň) si pronajal malou kousek vinice od Yiannis Carras, tehdejšího majitele Domaine Carras v Halkidiki. Začal tam pěstovat některé vzácné řecké odrůdy, na které narazil při jeho cestách po Řecku – Lagorthi, Hopsathiri, Latino, Debina a tehdy neznámámou odrůdu Malagousia. Malagousiu spatřil v západním Řecku u Etoloakamania. Profesor nejprve vinifikoval všechny odrůdy najednou, aniž by ocenil kvalitu a potenciál každé odrůdy zvlášť. 

Vzhůru ke slávě

Nedlouho poté Evangelos Gerovassiliou, tehdejší vinař v Domaine Carras, dohalil, že Malagousia je skutečně unikátní odrůdou s velmi intenzivním a svérázným aromatickým projevem. Evangelos začal tuto odrůdu rozmnožovat. Na počátku 90. let mu vyšší sklizeň umožnila vytvořit první víno Malagousia, které bylo školeno v dubových sudech barrique. Malagousia se stala samozřejmě jednou z profilačních odrůd jeho vlastního vinařství v Epanomi, poblíž Thessaloniki. Díky svému pefekcionismu a obrovským zdrojům se mu daří neustále objevovat limity této odrůdy.

Výsledná vína jsou ohromující – mají sílu Chardonnay, extrakt velkého Semillonu, unikátní aroma a skvěle zaintegrovaný charakter kvalitního dubového sudu. Připomíná muškát, i když vůně není tolik výrazná a květinová. Aroma je výrazně ovocné, plné  zralých broskví a meruňek s tóny čerstvé zelené papriky. Malagousia se téměř přes noc stala řeckým hitem. Stejně tak i Evangelos byl tímto úspěchem katapultován mezi nejlepší enology Řecka. Dnes jej můžeme směle považovat za jednoho z nejlepších vinařů Evropy.

Na dalším rozšiřování odrůdy po celém Řecku se podílel Roxani Matsa z Vinařství Matsa v Attice. Roxani darovala velké množství rostlinného materiálu Malagousia všem řeckým pěstitelům, kteří měli o odrůdu zájem. Především díky jejímu přístupu dnes existuje více než sto odrůdových vín Malagousia z různých částí Řecka (pozn. cuvée nazapočítáváme). 

Úspěch Malagousia nemůžeme přeceňovat. Nejde totiž o pohádku o záchraně vynikající odrůdy, ale spíše o přesvědčování řeckých pěstitelů, aby ve svých starých vinicích znovu hledali “příští, resp. jejich Malagousiu”. Šlo především o objevení velkého potenciálu sukovitých vinic v podúří hor. Řecký vinařský svět by možná byl v současnosti hodně jiný, pokud by se Malagousia revoluce nikdy nestala.

Výsledná aromatika zásadně závisí na zralosti hroznů

Vinný keř Malagousia není příliš odolný suchu. Kapenková závlaha je velmi důležitá, aby hrozny plně dozrály. Hrozny sklizené při různé úrovni zralosti vykazují rozdílný aromatický potenciál. Když jsou hrozny sklizeny s potenciálem pod 11.5% obsahu alkoholu, potom je aromatika méně výrazná. Ideální zralost sklizených hroznů se zdá  být při potenciálu mezi 12,5 – 13,5% obsahu alkoholu. Učebnicová je expresivní vůně jasmínu, květů citronovníku, jasmínu a bylinek, např. máty, šalvěje nebo tymiánu. Pokud jsou hrozny přezrálé (nad 13,5% alkoholu), obsah terpenů se rychle zvyšuje a výsledné víno se začíná hodně podobat muškátovým odrůdám a ztrácí tak svůj typický odrůdový charakter.

Tři typické styly

Vína můžeme rozdělit do třech kategorií. Dobře vyzrálá Malagousia si velmi dobře rozumí s dubovými sudy. Typickým představitelem takového stylu jsou vína z vinařství Gerovassiliou a Avantis. Vinařství Alpha Estate tvoří především ultra aromatická vína plná tóny zelené papriky. Umírněný styl s tóny máty můžete objevit především u vín z vinařství Matsa.

Většinou bývá Malagousia vinifikována bez školení v dubových sudech a výsledná vína jsou expresivní ovocná či muškátová nebo s bylinkovým aroma. Některé exempláře jsou minerální nebo kouřové. Taková vína ležela na kvasinkách a / nebo zrála v betonových nádržích či dubových sudech. 

Potenciál zrání

Velmi málo milovníků vína očekává od Malagousia dlouhý potenciál zrání v láhvi, ovšem Gerovassiliou 2006 a Matsa 2003 byly dechberoucí i po desetiletí v láhvi. Master of Wine Yiannis Karakasis při mnoha degustacích zralejších vín Malagousia zpozoroval, že nejlepší dojem si víno uchová během prvních pěti let od sklizně. Nelze ovšem zpochybnit, že vína školená v dubových sudech mají dostatečnou strukturu pro delší archivaci, která by ovšem neměla výrazně přesáhnout deset let. Výsledná archivní vína budou velmi komplexní a hluboká. 

Napsat komentář