Champagne: Všechny styly šampaňského a párování s jídlem

Šampaňské je neuvěřitelně přívětivé víno k jídlu. Jste-li na pochybách, jaké víno zvolit, pijte bublinky! Jaké jídlo se hodí k jednotlivým stylům – od polosuchého Brut přes Demi-sec až po sladké Doux?

Ve světě párování existuje několik zlatých pravidel. Například: Začátek menu nemůžete doprovodit většinou ničím lepším než Šampaňským. Je to zkrátka především aperitiv. Jakékoliv setkání promění v mimořádnou událost. Skvěle se hodí k ústřicím, uzenému lososu a je překvapivě výborné k mnoha jídlům čínské a vůbec asijské kuchyně. Champagne a kaviár je také skvělé párování. Ovšem Šampaňské by mělo být vyzrálé (ideálně ročníkové) ale stále šťavnaté. Champagne Blanc de blancs, které se vyrábí jen z odrůdy Chardonnay, je ke kaviáru sázkou na jistotu, protože má typicky lehké či střední tělo s primárním aroma a chutí citrusů. Avšak pokud základní víno pro výrobu Champagne zrálo v dubových sudech, získá víno tělo a delikátní chuť kaviáru může přehlušit.

Někoho může napadnout, že ideální bude párovat kaviár s vychlazenou vodkou. Panák vodky ovšem umrtví vaše patro natolik, že nebudete schopni vychutnat ten neuvěřitelně slaný a olejový charakter kaviáru. Champagne Blanc de Blancs to zkrátka jistí. Ovšem pro milovníky tvrdého alkoholu se párování s destiláty věnujeme v celé řadě článků.

"Harmonie vzniká především souladem. Ve sklence Champagne je sladkost, umami, kyselost a hořkost. Jedinou chybějící chutí je slanost. Slaným jídlem ji můžete doplnit."
Benoit Gouez
Chéf de cave
Moët & Chandon

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si styl vína...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených jídel.

Champagne
obvykle Brut nebo Zero-dosage
Champagne
Sec
Champagne
Demi-sec nebo Doux
Champagne Blanc de Blancs
Rychlý odkaz:
Více o Blanc de Blancs

Výjimka z tradičního šampaňského cuveé. Šumivé víno pouze z odrůdy Chardonnay nabízí finesu.

Champagne blanc de Noirs
Rychlý odkaz:
Blanc de Noirs

Bílé šumivé tělnaté a elegantní víno pouze z modrých odrůd Pinot noir nebo Pinot Meunier.

Champagne Rosé

Doporučená jídla pro párování s Champagne

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

S Champagne, typicky suchý Zero dosage nebo Brut
5/5

KAVIÁRVyzkoušejte podávat bliny s kaviárem a Šampaňské, ideálně BLANC de BLANCS. Další možnou variantou jsou horké malé delikátní nové brambory s créme fraiche a trochou kaviáru navrchu.

4/5

SMAŽENÉ JÍDLO

4/5

ÚSTŘICE, především KUMAMOTO. Chcete-li vyzkoušet netradiční kombinaci ústřic a Šampaňského, potom tuto kombinaci doplňte o smažený plátek španělského salámu Chorizo, jehož kořenitá masitost kontrastuje s bohatostí vína.

4/5

HUMR, např. s jemným masem připraveným v páře a v zauzeném krunýři s estragonovým máslem v kombinaci s aromatickým Krug Grande Cuvée je nadpozemské snoubení (5*). Můžete vyzkoušet, ale i o trochu méně luxusní kombinace, např. humr s bazalkovým salátem nebo grilovaný humr s bramborami se smetanou a BLANC DE BLANCS.

4/5

POPCORN

4/5

SÝR, LANGRES, francouzský sýr z kravského mléka. Sýr se jmenuje podle vesnice v regionu Champagne, kde původně vznikl. Langres se nádherně rozpustí v ústech. Má překrásné houbové a smetanové aroma. Na povrchu sýru je lehké vroubkování, kterému se říká “fontaine”, a které je nejlepší lehce zakápnout Champagne. Langres a suchá Champagne (zero dosage nebo extra-brut) je opravdu elegantním snoubením.

4/5

SUSHI, především s BLANC DE NOIRS nebo ROSÉ.

4/5

UZENÝ LOSOS. Zkuste k Champagne servírovat kanapky s teplým uzeným lososem. 

4/5
3/5

FOIE GRAS, bílá ztučnělá játra překrmených hus nebo kachen, především s ROČNÍKOVÝM Šampaňským, které svou bohatostí a intenzivními autolytickými tóny sušenek, chlebového těsta a oříšků zdatně játra doprovází. Navíc vyšší kyselina velmi přijemně vyčistí ústa pro další sousto velmi tučné delikatesy.

3/5

PŘEDKRMY

3/5
3/5

ČÍNSKÁ KUCHYNĚ, především MOŘSKÉ PLODY, především s ROSÉ.

3/5

GRAVLAX

3/5

DIM SUM, především s ROSÉ.

3/5

HOUBY.  Když podáváte Champagne k houbovým jídlům, chutě v jídle i víně se navzájem posilují. Šampaňské si skvěle rozumí s LIŠKAMI, SMRŽI, ale i LANÝŽI.

3/5

MĚKKÝŠI, např. MUŠLE SV. JAKUBA zabalné v plátku prosciutto a pečené v troubě až do okamžiku, kdy  je italská šunka krásně křupavá.

3/5

MÁSLO A MÁSLOVÁ OMÁČKA

3/5

MOŘSKÝ ĎAS, druh ryby

3/5

MOŘSKÝ JAZYK, druh ryby

3/5

KARI, především VEGETARIÁNSKÉ

3/5

KUŘE. Může se zdát, že obyčejné kuře a luxusní Champagne spolu nejdou dohromady, ale opak je pravdou, především s BLANC DE BLANCS. Vyzkoušejte i opečený toastový chleba s plátky studeného uzeného kuřecího masa ochuceného bazalkou, kaparami a domácí majonézou.

3/5
3/5

SLANÉ JÍDLO. Láhev Champagne se obvykle otvírá jako aperitiv. Pokud jej chceme doprovodit nějakým pamlskem, není potřeba pouštět se do žadných větších akcí. Slané pražené oříšky (např. kešu) nebo bramborové chipsy budou fungovat skvěle. Ovšem doporučuji se vyhnout různě jinak než solí ochuceným brambůrkům.

3/5

SMETANA A SMETANOVÁ OMÁČKA

3/5

SÝR, především PARMEZÁN. Hloubka Šampaňského vynikne v kombinaci s parmezánovými chipsy, tj. platky sýra pečenými v troubě. Jednoduché, ale boží. Vynikající jsou i další TVRDÉ SÝRY, např. 2-3 LETÝ COMTÉ nebo alpský BEAUFORT.

3/5
3/5

KAMBALA, TURBOT, druh ryby. Opravdu famózní je kombinace ROČNÍKOVÉ champagne s kambalou na liškách, černých lanýžích se slanými smaženými plátky brambor.

vyhnete se

TMAVÉ MASO

vyhnete se

SLADKÁ JÍDLA SE SUCHOU CHAMPAGNE

S Champagne Blanc de Blancs (jen 100% Chardonnay)
5/5

KAVIÁRVyzkoušejte podávat bliny s kaviárem a  BLANC de BLANCS. Další možnou variantou jsou horké malé delikátní nové brambory s créme fraiche a trochou kaviáru navrchu.

4/5

HUMR, např. s bazalkovým salátem nebo grilovaným humrem s bramborami se smetanou.

4/5
3/5

KUŘE. Může se zdát, že obyčejné kuře a luxusní Champagne spolu nejdou dohromady, ale opak je pravdou, především právě  s BLANC DE BLANCS.

2/5
2/5

MOŘSKÝ JEŽEK

2/5

MOŘSKÝ VLK, druh ryby

2/5

SÝR, především PARMEZÁN. Hloubka Šampaňského vynikne v kombinaci s parmezánovými chipsy, tj. plátky sýra pečenými v troubě. Jednoduché, ale boží.

2/5

UZENÁ RYBA

S Champagne Blanc de Noirs (jen 100% Pinot noir nebo Meunier)
3/5

KANAPKY

3/5
3/5
3/5
3/5
S Champagne Rosé
4/5
4/5

JEHNĚČÍ podávané v barvě Champagne rosé (RARE)

4/5

LOSOS, především GRILOVANÝ nebo UZENÝ

4/5

MALINY

4/5

TŘEŠNĚ

4/5

VEPŘOVÉ. Opravdu doporučuji kombinaci uzeného nebo grilovaného vepřového s fíky a Champagne rosé, např. od Veuve Clicquot.

3/5

BOUILLABAISSE, jihofrancouzská rybí polévka z Marseille

3/5

ASIJSKÁ JÍDLA, např. ČÍNSKÁ, JAPONSKÁ, KOREJSKÁ, THAJSKÁ.

3/5
3/5
3/5
3/5
3/5

RAJČATA

3/5
3/5
S Champagne Sec (mírné sladké šumivé víno)
3/5

APERITIV

3/5
3/5

SUŠENÉ OVOCE

3/5

OŘECHY

S Champagne Demi-Sec (sladké) a Doux (velmi sladké)
3/5

DEZERTY

3/5

ČERSTVÉ OVOCE

3/5

MOUČNÍKY

Napsat komentář