Jaké víno, pivo, čaj nebo saké k sushi?

Miluji sushi a japonská jídla. Nejlepší je snoubení s nízkoalkoholickými víny s vyšší kyselinou bez stopy po sudu. Skvělé je zralé a suché Vouvray, Chablis nebo Champagne. Aroma těchto nazrálejších vín je okořeněno nádechem sóji. Nutno říci, že někteří preferují k sushi spíše oolong čaj, saké nebo svrchně kvašené pivo Ale, resp. IPA – India Pale Ale. Jaké víno, čaj, saké nebo pivo k sushi tedy zvolit? Záleží i na sushi surovinách.

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si sushi ...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Obecně k sushi
Unagi Nigiri
(Nigiri z grilovaného úhoře unagi přepásaného řasou nori)
EBI Nigiri
(Nigiri z krevety) nebo
Maki z krevety
Sake Nigiri
(Nigiri z lososa) nebo
Maki z lososa
Maguro nigiri (Nigiri z tuňáka) nebo
Maki z tuňáka

Snoubení vína s jídlem?
Základní pravidla versus osobní preference

Snoubení jídla s víny je samozřejmě velmi individuální záležitostí. Lidé mají odlišnou citlivost na různé chutě a vůně. Například stejná úroveň hořkosti může být vnímána velmi odlišně. Tato rozdílnost je navíc ještě umocněna osobními preferencemi. Zkrátka některé silné reakce nápojů a jídla jsou jedněmi zbožňovány a druhými nenáviděny. Toto je důvod, proč může být “perfektní snoubení” pro někoho docela obyčejné a naopak. Párování s jídly by proto mělo vždy brát v úvahu na jedné straně osobní preference a citlivost chuťových pohárků a na straně druhé základní pravidla interakce mezi nápoji a jídly.

Párování nápojů se sushi?
Víno versus Saké.

Sushi je dobrým příkladem naprosto odlišných preferencí. Existuje skupina zastánců párování sushi s vínem. Ti preferují víno, protože je více přizpůsobivé než saké. Samozřejmě upřednostňují spíše neutrální a nebaryková vína, např. burgundské Chablis. Japonci obvykle nepárují sushi se saké, protože je to podobné jakoby zapíjeli rýži rýží. Rýže s wasabi podle nich učiní každé saké fádním a plochým. Na druhou stranu Japonci rozhodně doprovodí sashimi skvělým saké.

Naopak odpůrci párování sushi s vínem namítají, že tento delikátní a prostý pokrm na bázi rýže vyžaduje stejně ryzí nápoj. Víno by podle nich mohlo zamaskovat čistou chuť pokrmu. Saké jakožto rýžový nápoj je podle nich skvělou volbou. 

Doporučená párování vína a nápojů k sushi a sashimi

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít!

4/5

Skvělá velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučováná párování mnoha sommeliéry!

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit! 

vyhnete se

Vyhněte se kombinaci!

Obecně k sushi

4/5
4/5

Daiginjo sake je lehčí, vice aromatické a čístší než Junmai Daiginjo. Ovocné, květinové, delikátní a hladké – zkrátka překrásný styl sake. Dochuť může být mírně pálivější, a proto je vhodné podávat je vychlazené v klasických tenkostěných sklenicích pro bílé víno. V tradičních japonských pohárcích o-choko se jejich aroma téměř zcela vytratí. Rýžová zrna pro výrobu stylu Daiginjo musí být obroušena minimálně na 50% s přidáním malého množství neutrálního alkoholu. 

3/5
3/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

2/5
2/5
2/5
2/5
2/5
2/5
vyhnete se
vyhnete se

Grilovaný úhoř

4/5
4/5

Kreveta

Losos

4/5

Tuňák

4/5
DSC_3420

Gunkan maki (maki s zeleným tobiko kaviárem z létajících ryb ochucený wasabi)

DSC_3417

Maki s oranžovým tobiko kaviářem z létajících ryb

DSC_3411

Suzuki nigiri (nigiri z mořského vlka) a japonská žlutá ředkev takuan

Napsat komentář