Jaké víno, pivo, čaj nebo sake k sushi?

Miluji sushi a japonská jídla. Nejlepší je snoubení s nízkoalkoholickými víny s vyšší kyselinou bez stopy po sudu. Skvělé je zralé a suché Vouvray, Chablis nebo Champagne. Aroma těchto nazrálejších vín je okořeněno nádechem sóji. Nutno říci, že někteří preferují k sushi spíše oolong čaj, sake nebo svrchně kvašené pivo Ale, resp. IPA – India Pale Ale. Jaké víno, čaj, sake nebo pivo k sushi tedy zvolit? Záleží i na sushi surovinách.

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si sushi ...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Obecně k sushi
Unagi Nigiri
(Nigiri z grilovaného úhoře unagi přepásaného řasou nori)
EBI Nigiri
(Nigiri z krevety) nebo
Maki z krevety
Sake Nigiri
(Nigiri z lososa) nebo
Maki z lososa
Maguro nigiri (Nigiri z tuňáka) nebo
Maki z tuňáka

Snoubení vína s jídlem?
Základní pravidla versus osobní preference

Snoubení jídla s víny je samozřejmě velmi individuální záležitostí. Lidé mají odlišnou citlivost na různé chutě a vůně. Například stejná úroveň hořkosti může být vnímána velmi odlišně. Tato rozdílnost je navíc ještě umocněna osobními preferencemi. Zkrátka některé silné reakce nápojů a jídla jsou jedněmi zbožňovány a druhými nenáviděny. Toto je důvod, proč může být “perfektní snoubení” pro někoho docela obyčejné a naopak. Párování s jídly by proto mělo vždy brát v úvahu na jedné straně osobní preference a citlivost chuťových pohárků a na straně druhé základní pravidla interakce mezi nápoji a jídly.

Párování nápojů se sushi?
Víno versus Sake.

Sushi je dobrým příkladem naprosto odlišných preferencí. Existuje skupina zastánců párování sushi s vínem. Ti preferují víno, protože je více přizpůsobivé než sake. Samozřejmě upřednostňují spíše neutrální a nebariková vína, např. burgundské Chablis. Japonci obvykle nepárují sushi se sake, protože je to podobné jakoby zapíjeli rýži rýží. Rýže s wasabi podle nich učiní každé sake fádním a plochým. Na druhou stranu Japonci rozhodně doprovodí sashimi skvělým sake.

Naopak odpůrci párování sushi s vínem namítají, že tento delikátní a prostý pokrm na bázi rýže vyžaduje stejně ryzí nápoj. Víno by podle nich mohlo zamaskovat čistou chuť pokrmu. Sake jakožto rýžový nápoj je podle nich skvělou volbou. 

Doporučená párování vína a nápojů k sushi a sashimi

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít!

4/5

Skvělá velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučováná párování mnoha sommeliéry!

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit! 

vyhnete se

Vyhněte se kombinaci!

Obecně k sushi

4/5
4/5

Daiginjo sake je lehčí, vice aromatické a čístší než Junmai Daiginjo. Ovocné, květinové, delikátní a hladké – zkrátka překrásný styl sake. Dochuť může být mírně pálivější, a proto je vhodné podávat je vychlazené v klasických tenkostěných sklenicích pro bílé víno. V tradičních japonských pohárcích o-choko se jejich aroma téměř zcela vytratí. Rýžová zrna pro výrobu stylu Daiginjo musí být obroušena minimálně na 50% s přidáním malého množství neutrálního alkoholu. 

3/5
3/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

2/5
2/5
2/5
2/5
2/5
vyhnete se
vyhnete se

Grilovaný úhoř

4/5

Vína AMARONE jsou suchá nebo polosuchá, plného těla, s vysokým alkoholem, střední či vysokou úrovní taninů s koncentrací červeného bobulového ovoce a koření. Jsou vyráběna pomocí tzv. passito metody, která je v regionu široce aplikována pro zvýšení struktury a koncentrace. Hrozny jsou sklízeny dříve, aby si zachovali vyšší uroveň kyselin. Koncentrace cukrů a chutí je zajištěna pomocí sušení hroznů po dobu několika měsíců. Hrozny během sušení ztratí až 40% svého objemu a přemění se v rozinky. Nezaměňujte s odlišným stylem vín jako je VALPOLICELLA (jednoduché), RECIOTO DELLA VALPOLICELLA DOCG (sladké). 

Existují dva obecné styly, které na etiketě nenajdete – tradiční a moderní – takže znalost vašich vinařů může být užitečná. Tradiční výrobci jako Bertani, Bussola a Quintarelli jsou známí výraznou kyselinou a tóny červených třešní a pepře – a může trvat asi dvacet let než dosáhnou svého vrcholu. Vína modernistů  jako jsou Allegrini, Dal Forno a Masi dosahují vrcholu dříve a nové dubové sudy, ve kterých jejich vína také zrají, doplňují výsledný produkt o tóny vanilky a kakaa. 

4/5

Jak ZINFANDEL tak i italské PRIMITIVO jsou geneticky identické s chorvatskou odrůdou CRLJENAK a TRIBIDRAG. Podle vědeckých výzkumů se zdá, že se jedná o odrůdu, která se v dnešním Chorvatsku, tehdejší Dalmácii pěstovala několik tisíciletí. Odrůda známá jako Zinfandel se poprvé objevila v New Yorku na ostrovu Long Island kolem roku 1829. Krátce poté Bosňan Samuel Perkins začal víno s touto odrůdou prodávat pod jménem “Zenfendal”. Do Kalifornie se Primitivo dostalo v roce 1850 během Zlaté horečky a právě zde si získalo ohromné renomé a popularitu.

Dnes je tato odrůda nejrozšířenější v U.S.A. (apelace Lodi, Sonoma, Paso Robles) a v italské Puglii.

Většina vín představuje jednoduchá a ovocná vína k rychlému pití, většinou jako PUGLIA IGT.

Nejlepší exempláře jsou ale plné, se střední úrovní taninů a kyselosti, s vysokým alkoholem. Typické je aroma ostružin, jahod, kompotovaných broskví, skořice a sladkého tabáku. 

Kreveta

Losos

4/5
4/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

Tuňák

4/5
DSC_3420

Gunkan maki (maki s zeleným tobiko kaviárem z létajících ryb ochucený wasabi)

DSC_3417

Maki s oranžovým tobiko kaviářem z létajících ryb

DSC_3411

Suzuki nigiri (nigiri z mořského vlka) a japonská žlutá ředkev takuan

Napsat komentář