Pinot Noir, Rulandské modré, Blauburgunder a párování s jídlem

Pinot noir je původem burgundská odrůda, která je rozšířená po celém světě.  Téměř všude nese jméno Pinot noir. Její název je odvozen od slova pin (= borovice), protože její malé, bobulemi nahloučené hrozinky připomínají šišky jehličnanů. Pinot dal dovézet do Čech z Francie císař Karel IV. – údajně roku 1348 z Chambertinu a věnoval ji majitelům viničních hor na Mělníku. V dobách Rakouska-Uherska a za první republiky se jí říkalo Roučí modré, protože její hrozen připomínal rouno beránčí. V ČR se v současnosti jmenuje podle německého obchodníka s vínem Rulanda, tj. Rulandské modré.

Obvykle je Pinot zbožňován pro své aroma a chuť červeného ovoce a koření, které je ještě podtrženo vyšší kyselinou, jemnými tříslovinami a dlouhou hladkou dochutí. Jedná se o velmi univerzální červené víno pro párování s celou řadou pokrmů. Bylo  snad přímo stvořeno pro kachnu, husu nebo houbová jídla. Navíc právě fantastická kombinace červeného Pinotu a lososa patří mezi fantastické kombinace, které porušují otřepaně dogmatické pravidlo o párování ryb pouze s bílým vínem.

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

Doporučená párování odrůdy Pinot noir s jídlem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

KACHNA, HUSA především PEČENÁ. Nic se nehodí ke kachně a huse tolik jako Pinot noir, resp. naše Rulandské modré. Tučné měkoučké maso pečené kachny v celku si nádherně rozumí s výraznou ovocností a kyselostí lehce vychlazeného Pinotu. Nádherná narůžovělá kachní prsa s dozlatova vypečenou křupavou tučnou kůží přímo škemrají o doušek Pinotu plného svěží chutě letních červených plodů.

5/5

LOSOS, především GRILOVANÝ nebo na pánvi PEČENÝ, především s LEHČÍMI VÍNY. 

4/5

HOUBY a HOUBOVÁ OMÁČKA, především s vyzrálejším starším vínem, kde se již ve vůni projevuje lesní podrost, lanýže, podhoubí atd. HOUBOVÉ RISOTO, především s BURGUNDSKÝM ČERVENÝM nebo komplexním Pinot noir Z NOVÉHO ZÉLANDU.

4/5

HOVĚZÍ, především PEČENÁ žebra nebo steak   a především S PINOT NOIR, které má PLNÉ TĚLO a hedvábnou strukturu. Klasickou dokonalou kombinací je ČERVENÉ BURGUNDSKÉ z odrůdy Pinot Noir a BOEUF BOURGUIGNON, tj. HOVĚZÍ PO BURGUNDSKU. Výborně obstojí Pinot Noir (především Z NOVÉHO ZÉLANDU) i s hovězím marinovaným v směsi asijského koření, např. thajský salát z hovězího masa.

4/5
4/5

JEHNĚČÍ. Opravdu doporučuji grilovaná jehněčí žebírka, resp. kotlety s jarní zeleninou a mladým ovocným Pinotem.

4/5

KUŘE, především PEČENÉ, DUŠENÉ. Fantastické s kuřecím frikasé.

4/5

TELECÍ, především ŽEBÍRKA, JÁTRA nebo BRZLÍK 

4/5

TERINY,  především VEPŘOVÉ, PISTACIOVÉ a KACHNÍ, ideálně s TYMIÁNEM.

4/5

TUŇÁK, především AHI a / nebo GRILOVANÝ

4/5

VEPŘOVÉ, především KOTLETA. Např. vepřové barbecue marinované v omáčce z balsamikového octa je vynikající. Jen to s octem nepřežeňte, případně můžete použít při vaření alternativu – verjous, tj. kyselou šťávu z nezralých hroznů.

4/5

ZVĚŘINA, především PEČENÁ, a především s Pinot Noir, které má PLNÉ TĚLO. Čím výraznějším  “zvěřinovým” charakterem se maso projevuje, tím výzrálejším vínem s terciálním aroma jej doprovoďte. Terciální aroma a chuť se v některých kvalitních vínech rozvine díky zrání v láhvi  (např. lesní podrost, podhoubí, lanýže, animální pižmo).

3/5

DRŮBEŽ, především PEČENÁ

3/5

FENYKL, FENYKLOVÁ SEMÍNKA

3/5

KROCAN, KRŮTA, především PEČENÝ

3/5

KŘEPELKA, především GRILOVANÁ a PEČENÁ

3/5

LILEK

3/5

MASO, především GRILOVANÉ a / nebo ČERVENÉ LEHKÉ, PEČENÉ nebo podávané ZA STUDENA.

3/5

PERNATÁ ZVĚŘ, např. BAŽANT, KOROPTEVpředevším PEČENÁ, a především s Pinot Noir, které má PLNÉ TĚLO.

3/5

RYBY. Pokud máte chuť na rybu, ale vaši hosté pijí pouze červené víno, potom zvolte určitě Pinot noir. Toto lehké červené je k ní velmi dobrým společníkem. Na otřepané klišé o výhradně bílém víně k rybám můžete poklidně zapomenout. Pokud máte tučného lososa (nebo i tuňáka) v kombinaci Pinotem, potom je tato snoubení skutečnou delikatesou, které si zaslouží 5*. K losovému SUSHI se také velmi hodí.

3/5

ŘEPA

3/5

SOJOVÁ OMÁČKA, TERIYAKI. 

3/5

SÝRY, především KOZÍ (ZRALÝ),  SÝRY S BÍLOU PLÍSNÍ (např. BRIE, CAMEMBERT), CHAUMES, FETA, GRUYÉRE, SWISS, VACHERIN.

3/5

UZENÉ MASO, nikoliv ovšem uzená ryba

3/5

ZÁZVOR

3/5

JÁTRA, především TELECÍ JÁTRA na slanině s pikantním Pinotem s lehce bylinným charakterem (např. Bourgogne Rouge, Givry, minerální německé, rakouské nebo moravské Pinoty, resp. Blauburgunder).

3/5

LANÝŽE BÍLÉ i ČERNÉ, a LANÝŽOVÝ OLEJ, především s vyzrálejším starším vínem, kde se již ve vůni projevuje lesní podrost, lanýže, podhoubí atd.

3/5

OVOCE (např. FÍKY, OSTRUŽINY, MALINY, BRUSINKY), především s mladými ovocnými a bohatými víny z Nového Světa (např. Nový Zéland, Austrálie, Kalifornie nebo chilské Maule).

3/5

RAJČATA a RAJČATOVÁ OMÁČKA

3/5

TŘEŠNĚ, především TRPKÉ, KYSELKAVÉ, nebo SUŠENÉ

2/5

BYLINKY a BYLINKOVÁ JÍDLA, např. OREGANO, ESTRAGON, TYMIÁN, MÁTA, PAŽITKA  bazalkové PESTO

2/5

ČERNÝ PEPŘ

2/5

ENCHILADAS, zavinutá kukuřičná tortilla s náplní, zdobená a pokrytá omáčkou, nejčastěji feferonkovou. Jedná se o tradiční jídlo mexické kuchyně, které se považuje za hlavní chod, na rozdíl od ostatních jídel z tortil.

2/5

FAZOLKY, ZELENÉ, především SE SLANINOU

2/5

FOIE GRASDíky své vysoké kyselosti dokáže tato červená odrůda osvěžit patro i u klasických kachních, resp. husích ztučnělých jater, i když asi existují vhodnější vína, která vás při pojídání této delikatesy vystřelí na měsíc.  

2/5

HŘEBENATKY, MUŠLE SV. JAKUBA, SVATOJAKUBKY

2/5

HŘEBÍČEK

2/5

JAMBALAYA. Populární jídlo západoafrické kuchyně ovlivněné kuchyní provencálskou a španělské kuchyně. Jedná se o maso a zeleninu s rýží. Jídlo je podobné mnoha dalším  rýžovo-masovým jídlům z americké Louissiany.

2/5
2/5

KŘEN, především s vyzrálejším starším vínem.

2/5

LEDVINKY

2/5
2/5

SRNČÍ, JELENÍ maso, především s Pinot Noir, které má plné tělo

2/5

MEČOUN

2/5

PÁRKY, KLOBÁSA, GRILOVANÉ

2/5

SKOŘICE

2/5

ŠPENÁTOVÝ KOLÁČ

2/5
2/5

ŠVESTKY

2/5

TĚSTOVINY S RAJČATOVOU nebo ZELENINOVOU OMÁČKOU 

2/5

UZENINY A SALÁMY

2/5

ZELENINA, především GRILOVANÁ, a především ŘEPA, SLADKÉ BRAMBORY (BATÁTY) a další PEČENÁ KOŘENOVÁ ZELENINA.

2/5

ZEMITÁ JÍDLA

vyhnete se

PIKANTNÍ JÍDLA

vyhnete se

SILNĚ KOŘENĚNÁ JÍDLA

vyhnete se

SLADKÁ JÍDLA

vyhnete se

UZENÁ RYBA

Napsat komentář