Pesto alla Genovese a párování s víny

Nejznámější italské pesto, tedy pasta z utlučených bylinek, pochází z Ligurie v severní Itálii. Název je odvozen z italského slova pestare, což znamená “tlouci”. Přídomek Genovese má podle přístavního města Janov (Genova). 

V článku doporučujeme celou řadu vhodných vín pro párování s těstovinami (Pasta con pesto alla genovese) či jinými jídly, kde toto pesto v chuti dominuje. 

pasta-pesto
Farfale al pesto
pesto-kure
Kuře, mozzarella a pesto

Tradiční příprava nejlepšího pesta

Tradiční příprava klasického pesta spočívá v rozdrcení a tření bazalkových listů v mramorovém hmoždíři dřevěnou paličkou. Aromatické janovské pesto by se mělo správně vyrábět z té nejlepší bazalky a nejkvalitnějšího extra panenského olivového oleje, obě přísady samozřejmě z Ligurie. Výrazná jihoitalská bazalka  zkazí aroma, protože má často lehce mátovou příchuť. Nejsilnější aroma mají listy sklizené v období květu. Dále se přidává sůl, česnek, parmezán a jiný drobně nastrouhaný ovčí sýr (např. Pecorino) a samozřejmě piniové oříšky. Protože pesto pochází z Ligurie bylo by výborné jej párovat s místními víny, např. Cinque Terre nebo Vermentino. Vína z Ligurie ovšem jsou obtížně  dostupná. Jaká vína tedy zvolit, pokud neseženete tamní vína?

 

pesto-alla-siciliana
Jiný druh, pesto alla siciliana, obsahuje na slunci sušená rajčata, a je tedy červené.
pesto-salsa-di-noci
V Ligurii vyrábějí také světlé pesto (salsa di noci), kde se místo bazalky dávají vlašské ořechy, máslo a smetana.

Doporučená vína k Pesto alla Genovese

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

3/5
3/5

Víno má středně vysokou kyselinu, nižší alkohol a tělo. Typické je aroma limetky, grepu, zeleného jablka a mandlí.

2/5

Existují 3 zóny: Costa de Sera, Costa de Campu, a Costa da Posa. Povolené odrůdy: Bosco (min. 40%). Albarola a / nebo Vermentino max. 40%. Někdy je víno označováno jako CINQUE TERRE SCIACCHETRA DOC, což znamená že muselo zrát minimálně 1 rok před uvedením do prodeje. Zrání minimálně 3 roky je vyžadováno od vín s označením SCHIACCHETRA RISERVA.

2/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

2/5
2/5

Víno pochází ze stejného regionu jako Mozzarella di Bufala. Vyšší kyselina, štíhlejší tělo. Aroma a chuť připomíná zelené jablko, peckové ovoce a mučenku. Nejlepší exempláře mohou rozvinout terciální aroma medu a hub. Velmi gastronomické víno.

2/5

Apelace GRIGNOLINO D’ASTI se nachází severně a jižně od města Asti. Apelace GRIGNOLINO DEL MONFERRATO CASALESE je lokalizována ještě více severněji než G. d’Asti apelace až k jižnímu břehu řeky Pád.

2/5

Komplexní, máslové, spíše extravagantní, i když někteří producenti dělají štíhlejší styl. V burgundské apelaci Mersault není žádné grand cru, ale je zde několik velmi ceněných Premier cru, např. Perriéres, Genevriéres, Les Charmes. Červná vína z Pinot noir jsou v Mersault okrajovou záležitostí.

2/5

Nejlepší vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let. 

Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Vypijte jej mladé.

Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže ke hlavní odrůdě Garganega.

2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

2/5

Delikátně aromatická odrůda pěstována kolem středověkého města San Gimignano.

Napsat komentář