Koroptev, orebice a párování s vínem

Maso koroptví je křehké a velmi aromatické. Zejména maso mladých ptáků se považuje za delikatesu. Zpravidla se připravují v celku, ať už s nádivkou či neplněné se pak pečou, dusí nebo grilují. Z rozdělené koroptve se nejvíce využívají stehna nebo prsní filety. Z jejího masa lze připravit i vynikající ragú.

Ovšem stavy koroptve polní ve volné přírodě střední Evropy se v poslední době výrazně snížily. Ještě v roce 1935 byly u nás uloveny přes dva milióny kusů. Dnes je koroptev chráněným druhem.

Doporučená vína a nápoje pro párování s koroptví

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

3/5

Tempranillo je nejpěstovanější odrůdou regionu Rioja a nejvíce se jí daří v chladnější západní oblasti. Do cuvée přispívá především chutí červeného ovoce a střední úrovní taninů. Garnacha, které se daří především v oblasti Rioja Baja, přidává do směsi především tělo a alkohol. Méně pěstované odrůdy Mazuelo (Carignan) a Graciano se někdy využivají jako koření pro výsledné cuvée.

Víno z oblasti Rioja se může lišit podle stylu, který se mu místní vinaři snaží vtisknout. Červená vína, která jsou určena pro brzké pití, často prošla semi-karbonickou macerací, což se projevuje chutí svěžího červeného ovoce a nízkou úrovní hladkých tříslovin. Styl vín, který je naopak určen k dlouhodobému zrání jsou obvykle odstopkovány a procházejí tradiční fermentací. Tradičně vína zrají v sudech z amerického dubu, který se projevuje výraznými tóny vanilky. Mnoho výrobců ovšem začíná používat dub z Francie nebo jiných evropských zemí, alespoň po určitou dobu, aby vínu dodali jemné kořeněné aroma. 

3/5

Odrůda Montepulciano poskytuje vinařům vysokou úroveň barviva, je tedy tmavé, a tříslovin. Má střední kyselinu. Typická je chuť po švestce a černých třešních. Většinou se jedná o jednoduchá a ovocná vína vyrobená bez zrání v dubových sudech. Existují ovšem i koncentrovanější příklady vín, které po kratší dobu zrály v dubu.

2/5

Napsat komentář