Tuňák a co k němu pít?

Ze všech možných ryb je tuňák nejpříhodnější kandidát na snoubení s červeným vínem. Grilovaný steak z tuňáka, který je na povrchu křupavý a uprostřed červeno-růžový, se náramně hodí k vychlazeným lehčím červeným vínům, např. Beaujolais, Zweigeltu z Moravy či Rakouska, Pinot noir (Rulandské modré), resp. červenému burgundskému, španělskému Bierzo nebo italské Valpolicella nebo Bardolino. Pokud je grilovaná krusta na černém pepři, potom rozhodně zvolte Syrah, ideálně z údolí řeky Rhôny, např. z apelace St. Joseph, jež bývají jen decentně ovlivněny dubovým sudem a nebo Cabernet Sauvignon. Syrový tuňák, např. carpaccio nebo tatarák, je excelentní s bílým vínem s citrónovými tóny, např. Cortese (tedy Gavi di Gavi z italského Piemontu), řecké Assyrtiko, Sauvignon blanc nebo mladá neročníková Champagne. Jaké víno a dalším nápoje zvolit k dalším lahůdkám z tuňáka, jako tuňákové casserole, ceviche nebo k sushi Maguro Nigiri?

Doporučené nápoje k tuňákovi

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si úpravu tuňáka...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

K tuňákovi obecně
Casserole
Ceviche
Grilovaný tuňák
Salát Nicoise
Syrový tuňák (tatarák, carpaccio)
S pestem
Sushi (Maguro Nigiri nebo Maki))

K tuňákovi obecně

5/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

3/5

Nejlepší vína apelace St JOSEPH pochází z terasovitých vinice poblíž Tournon; mívají intenzivní chuť a strukturu podobnou vínům z HERMITAGE. Vyníkající vína se také tvoří jižně od CONDRIU. Velké množství lehčím vín, které jsou zčásti vyráběna karbonickou macerací, pochází z úrodných a rovinatých vinic. Tato vína patří mezi nejlehčí vína ze Severní Rhôny s typickým pepřovým charakterem a aroma černého ovoce.

2/5
2/5

Ve španělské apelaci BIERZO, která je ohraničená horami mezi Galicií a Meseta Central, dominují především červená vína. Mírné klima je ovlivněno oceánem. Mencía, která je hlavní odrůdou oblasti, produkuje elegantní červená vína s přirozeně vysokou kyselinou a aroma červeného ovoce. Nejlepší vína pocházejí ze starých keřů, které se pěstují na strmých kamenných svazích. Někteří producenti vytvářejí vína bez vlivu dubových sudů, aby uchovali vůni červeného ovoce. Mnozí ovšem používají nové dubové sudy, které přidávají toastové aroma. 

2/5
2/5
2/5
2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

2/5

V rámci této generické apelace existují vybrané obce, které mohou svá vína deklarovat jako CÔTES DU RHÔNE VILLAGES. Vína musí ovšem splňovat přísnější podmínky než obecná apelace Côte du Rhône, např. minimální obsah alkoholu, maximální výnos na ha a vyšší podíl odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre v cuvée.

Existuje několik obcí, které mohou na etiketu přidat i jméno své vesnice, pokud víno pochází 100% z místních vinohradů, např. Côte du Rhône Villages Cairanne. Jedná se o nejkvalitnější vína mimo proslavená cru. Takto označená vína mají více těla, strukturu a projev kořenitého červeného ovoce v porování s víny prodávanými pod etiketou Côte du Rhône. 

2/5

Honjozo je další pikantní a robustní styl sake, které je ovšem často lehčí a více aromatické než Junmai.  Ovocnost je spíše mírnější. Mnohá Honjozo jsou lehce nasládlá. Honjozo se obvykle podává při pokojové teplotě, nebo teplejší, aby se uvolnilo více aroma. 

Stupeň broušení rýže musí být minimálně na 70% zbývajícího zrna. Přidávání neutrálního destilátu a vody zvyšuje vyrobené množství a současně i dostupnost pro konzumenty.

Junmai je nejzemitější, nejmohutnější, nejvíce nahořklé, kyselé se specifickou aromatikou. V chuti dominuje umami a mineralita s umírněnou ovocností. Junmai lze podávat při různých teplotách. 

Rýže pro výrobu stylu Junmai je obvykle obroušena minimálně na 70% zbývajícího zrna, ovšem oficiálně není stanoven minimální standard. Nelze přidat žádný neutrální alkohol. Většina Junmai sake má průměrný obsah alkoholu mezi 14 – 17%.

Junmai je styl sake, který je nejvhodnější pro párování s jídlem, protože má vyšší kyselinu než ostatní saké. Skvěle se hodí k široké škále kuchyní, např. k masu, smaženému jídlu jako tempura a k bohatším, dokonce krémovým omáčkám. Je ovšem důležité si uvědomit, že sladkost se může hodně lišit a proto je důležité zvolit vhodné saké – suché nebo sladší.

2/5

Australský Shiraz je vyráběn ze stejné odrůdy jako francouzský Syrah. Jinde ve světě je většinou tato odrůda pojmenována podle své francouzské varianty. Australský koncentrovaný a více ovocitější styl si přímo říkal o odlišné pojmenování. Bylo rozhodnuto, že se australská verze Syrahu, tedy “Shiraz”, pojmenuje podle iráckého, resp. perského města, kde byla podle legendy poprvé pěstována. Podle legendy ji do francouzského Marseille přivezly Féničané kolem roku 600 př. n. l. Křižáci ji prý mezi lety 1095 a 1291 přivezli z Persie až do údolí řeky Rhôny. Ovšem tato legenda je mylná. Křižáci vždy operovali ve Svaté zemi a nikdy nešli tak daleko za její hranice, tedy až do Persie. Její původním domovem je skutečně severní Rhôna, především apelace Hermitage a Côte-Rôtie.

Světoznámý australský Shiraz z horských regionů Hunter a Barossa Valley se projevuje aroma koncentrovaného černého ovoce, s lehce zemitým a kořenitým charakterem. V chladnějších australských regionech (např. Great Southern, Geelong a Heathcote) se výrábějí přímější, více pepřové styly, které jsou podobnější vínům ze Severní Rhôny ve Francii, která je považována za domov této odrůdy.

2/5

VALPOLICELLA je severo-západně od města Verona. Hlavní odrůda cuvée je místní CORVINA, která má tenkou slupku, a proto také středně intenzivní barvu a taniny. Do cuvée jsou samozřejmě přidávány další místní odrůdy. Vína z celého regionu mohou být označena jako VALPOLICELLA DOC. Vína z kopcovitých vinic jsou deklarována jako VALPOLICELLA CLASSICO DOC. Vína jsou jednoduchá a ovocná s nižšími tříslovinami, chutí červených třešní, většinou bez zrání v dubových sudech. Jsou určena k okamžitému vypití. Rozhodně je nezaměňujte za charakterově jiné víno AMARONE DELLA VALPOLICELLA, které se ve stejném regionu a ze stejných odrůd zpracovává metodou “passito”. Těstoviny se rozhodně více hodí k jednodušší VALPOLICELLA.

2/5

Jak ZINFANDEL tak i italské PRIMITIVO jsou geneticky identické s chorvatskou odrůdou CRLJENAK a TRIBIDRAG. Podle vědeckých výzkumů se zdá, že se jedná o odrůdu, která se v dnešním Chorvatsku, tehdejší Dalmácii pěstovala několik tisíciletí. Odrůda známá jako Zinfandel se poprvé objevila v New Yorku na ostrovu Long Island kolem roku 1829. Krátce poté Bosňan Samuel Perkins začal víno s touto odrůdou prodávat pod jménem “Zenfendal”. Do Kalifornie se Primitivo dostalo v roce 1850 během Zlaté horečky a právě zde si získalo ohromné renomé a popularitu.

Dnes je tato odrůda nejrozšířenější v U.S.A. (apelace Lodi, Sonoma, Paso Robles) a v italské Puglii.

Většina vín představuje jednoduchá a ovocná vína k rychlému pití, většinou jako PUGLIA IGT.

Nejlepší exempláře jsou ale plné, se střední úrovní taninů a kyselosti, s vysokým alkoholem. Typické je aroma ostružin, jahod, kompotovaných broskví, skořice a sladkého tabáku. 

Casserole

4/5

Ceviche

2/5
2/5

Většina této odrůdy se pěstuje v regionu Nantes, v údolí řeky Loiry poblíž Atlantického oceánu. MUSCADET je největší apelace, ale MUSCADET SÉVRE ET MAINE je oceňována nejvíce. Vína jsou suchá, se středně vysokým obsahem alkoholu (max. 12 %). Tradičně se vína fermentovala ve velkých dubových sudech, ale v současnosti je běžnější využití betonových nebo nerezových tanků. Vína se projevují vysokou kyselinou, tenkých tělem a jemnou chutí zeleného ovoce. Měla by se pít mladá.

Grilovaný tuňák

5/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

3/5
3/5

Nejlepší vína apelace St JOSEPH pochází z terasovitých vinice poblíž Tournon; mívají intenzivní chuť a strukturu podobnou vínům z HERMITAGE. Vyníkající vína se také tvoří jižně od CONDRIU. Velké množství lehčím vín, které jsou zčásti vyráběna karbonickou macerací, pochází z úrodných a rovinatých vinic. Tato vína patří mezi nejlehčí vína ze Severní Rhôny s typickým pepřovým charakterem a aroma černého ovoce.

3/5

V rámci této generické apelace existují vybrané obce, které mohou svá vína deklarovat jako CÔTES DU RHÔNE VILLAGES. Vína musí ovšem splňovat přísnější podmínky než obecná apelace Côte du Rhône, např. minimální obsah alkoholu, maximální výnos na ha a vyšší podíl odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre v cuvée.

Existuje několik obcí, které mohou na etiketu přidat i jméno své vesnice, pokud víno pochází 100% z místních vinohradů, např. Côte du Rhône Villages Cairanne. Jedná se o nejkvalitnější vína mimo proslavená cru. Takto označená vína mají více těla, strukturu a projev kořenitého červeného ovoce v porování s víny prodávanými pod etiketou Côte du Rhône. 

2/5
2/5
2/5
2/5

VALPOLICELLA je severo-západně od města Verona. Hlavní odrůda cuvée je místní CORVINA, která má tenkou slupku, a proto také středně intenzivní barvu a taniny. Do cuvée jsou samozřejmě přidávány další místní odrůdy. Vína z celého regionu mohou být označena jako VALPOLICELLA DOC. Vína z kopcovitých vinic jsou deklarována jako VALPOLICELLA CLASSICO DOC. Vína jsou jednoduchá a ovocná s nižšími tříslovinami, chutí červených třešní, většinou bez zrání v dubových sudech. Jsou určena k okamžitému vypití. Rozhodně je nezaměňujte za charakterově jiné víno AMARONE DELLA VALPOLICELLA, které se ve stejném regionu a ze stejných odrůd zpracovává metodou “passito”. Těstoviny se rozhodně více hodí k jednodušší VALPOLICELLA.

2/5

ZWEIGELTREBE je křížencem odrůd Svatovařinecké (St. Laurent) a Frankovka. Jedná se o nejpěstovanější modrou odrůdu Rakouska. Do naší státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1980. 4% našich vinic je osázeno touto odrůdou (asi 750 ha). 

Zajímavostí je, že se uvažovalo v Rakousku o jejím přejmenováním. Proč? Dr. Zweigelt byl sice vynikajícím odborníkem na šlechtění révy vinné a ředitelem vinařské školy v rakouském Klosterneuburgu, ale současně byl i podporovatelem německé nacistické ideologie.

K syrovému tuňákovi (carpaccio, tatarák)

3/5

Santorini je řecký větrný vulkanický ostrov v Egejském moři. Větry jsou tak silné, že místní vinaři stříhají révu tak, aby její zdřevnatělá část vytvořila jakýsi ochranný koš, který roste u země. Uvnitř koše rostou hrozny, kterou jsou tak před větry chráněny. Bílá odrůda ASSYRTIKO je světově nejproslulejší. Suchá vína z této odrůdy jsou aromatická s koncentrovanou chutí zralých citrusů a peckového ovoce s vyvažující vysokou kyselinou.

3/5
2/5
2/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

K tuňáku s pestem

2/5
2/5

CHIANTI CLASSICO DOCG pochází z tradiční centrální části z vyšších nadmořských výšek, což zpomaluje zrání hroznů, zachovává šťavnatou kyselinu a bylinné tóny. Typické je aroma a chuť třešní.

CHIANTI CLASSICO RISERVA DOCG musí zrát minimálně 24 měsíců a z toho alespoň 3 měsíce v láhvi. Je na rozhodnutí vinaře, zda-li bude víno zrát v dubovém sudu a kolik měsíců. V praxi ovšem drtivá většina RISERVA vín zraje v dubovém sudu před uvedením na trh.

Napsat komentář