Cabernet Sauvignon a párování s jídlem

Cabernet Sauvignon je celosvětově nejpěstovanější moštová odrůda. Navíc je ideální pro párování s jídlem. Velmi dobře si rozumí s jehněčím a je výborným partnerem nejen pro všechny druhy pečeného nebo grilovaného masa a zvěřiny, ale i ledvinky nebo dušené hovězí. Mezi klasické kombinace patří cru classé Pauillac z Bordeaux s pečeným jehnečím; supertoskánská vína s bistecca alla fiorentina; měkčí a vyzrálejší Cabernet Sauvignon z novosvětských vinařských zemí s pečenou husou nebo krůtou.

 

Cabernet Sauvignon z Evropy

Cabernet Sauvignon je klasickou odrůdou regionu Haut-Médoc v Bordeaux, kde se mu daří na zdejších štěrkových půdách. Dozrává později, a tak v chladnějších oblastech nebo ročnících se mohou projevit tvrdé taniny (třísloviny) a bylinné tóny. V dobrých a především skvělých letech ovšem region Haut-Médec produkuje dlouhověká vína. V mládí s pevnými tříslovinami společně s aroma černého rybízu (nebo jeho listu) a cedru. Zráním taniny zjemňují a chuť je více výrazná. Vína jsou obvykle smíchána s určitým podílem Merlotu, který dozrává dříve a dodá cuvée šťavnatou chuť švestek a hladkost. V rámci Evropy lze tuto odrůdu objevit na jihu Francie, v Itálii i Španělsku. V těchto regionech se dává do společných kupáží s místními odrůdami – v Itálii s odrůdou Sangiovese a ve Španělsku s Tempranillo.

Cabernet Sauvignon z Nového světa

Mimo Evropu se Cabernet Sauvignon objevuje jak v čistých odrůdových vínech, tak i v rámci cuvée. Většinou je pěstován v teplejších regionech s velkým počtem slunných dní. Vína jsou tak plná aroma a chutí zralého rybízu, černé třešně s hladkými taniny. Mezi klasické regiony patří Napa Valley v Kalifornii, Coonawarra a Margaret River v Austrálii, Hawke’s Bay na Novém Zélandu, Stellenbosh v Jižní Africe a Colchagua Valley v Chile.

 

Cabernet Sauvignon si skvěle rozumí s dubovými sudy

Cabernet Sauvignon je odrůdou vhodnou pro zrání v dubových sudech a v láhvi. Intenzivní chuť, střední až plné tělo s vysokými taniny totiž často není naprosto “převálcováno” i chutí nových dubových sudů. Ba naopak, víno se stává ještě komplexnějším. Často jsou využívány 225l objemné sudy z francouzského dubu, tzv. barrique. Délka zrání na dubu může trvat od 6 měsíců až do 4 let, ale většinou 12-18 měsíců. Ve víně se tak začnou projevovat další vrstvy vůně a chuti – vanilka, toast, vzácné dřevo apod.

Doporučená párování odrůdy Cabernet Sauvignon s jídlem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

JEHNĚČÍ, především GRILOVANÉ, PEČENÉ, DUŠENÉ nebo JEHNĚČÍ ŽEBÍRKO. Především s plným Cabernetem. Například skvělá je MAROCKÁ KUCHYNĚ především právě s JEHNĚČÍM.

4/5

MASO ČERVENÉ, především HOVĚZÍ a/nebo GRILOVANÉ, PEČENÉ, UZENÉ, DUŠENÉ

4/5

STEAK, např. rib-eye, filet mignon především GRILOVANÝ a/nebo podávaný v RARE úpravě s MLADŠÍM CABERNETEM. Grilovaný steak získá trochu hořkosti z grilování, což s mladým ovocným Cabernetem skvěle funguje.

4/5

SÝRY, především ZRALEJŠÍ (např. ZRALÁ GOUDA, PARMEZÁN), S MODROU PLÍSNÍ (např. GORGONZOLA) nebo AROMATICKÝ S BÍLOU PLÍSNÍ (např. BRIE, CAMEMBERT se středně plným Cabernetem), SLANÉ SÝRY s plným Cabernetem. 

4/5

ZVĚŘINA a PERNATÁ ZVEŘINA (LOVNÍ PTÁCI). Např. jelení hřbet nebo dančí medailonky s plným barrique Cabernetem. Drobná zvěřina s lehčím stylem Cabernetu.

3/5
3/5

KACHNA a HUSA, PEČENÁ. KACHNÍ PRSA. Především se středně plným Cabernetem.

3/5

HAMBURGER, především GRILOVANÝ, především z CABERNETY z NOVÉHO SVĚTA (Kalifornie, Chile,..)

3/5

HOUBOVÁ JÍDLA, např. ČERVENÉ MASO NA HOUBÁCH, HOUBOVÉ RISOTTO

3/5

HOLOUBĚ, především GRILOVANÉ

3/5

MÁTA

3/5

PEPŘ ČERNÝ

3/5

ROZMARÝN

3/5

TELECÍ, především GRILOVNÉ a PEČENÉ. Především s lehčím stylem Cabernetu. 

3/5

TYMIÁN

vyhnete se

JEMNÁ MÉNĚ VÝRAZNÁ JÍDLA

vyhnete se

MOŘSKÉ PLODY a KORÝŠI

vyhnete se

RYBY, především UZENÉ

vyhnete se

OVOCE, s výjimkou RYBÍZU

vyhnete se

PÁLIVÁ JÍDLA

vyhnete se

ÚSTŘICE

Napsat komentář