Rybí polévka bujabéza, resp. Bouillabaisse a párování s vínem

Původně byla bujabéza velmi jednoduchým jídlem, jehož účelem bylo spotřebovat poškozené ryby a úlovek, který se nepodařilo prodat. Přesto se v dnešní době očekává, že prává bujabéza by měla obsahovat luxusní suroviny, pokud si chcete zachovat kuchařskou čest. Ovšem langusta není nezbytnou surovinou při její přípravě. Naopak je potřeba dodržovat určitá pravidla. Nejdůležitější je čerstvost ryb. Rozmanitost a množství ryb přispívají rozhodujícím způsobem ke kvalitě vývaru, který je samozřejmě základem polévky. Je nezbytné použít pravý šafrán, protože paprika ani provencálské bylinky polévce neprospějí. Ryby by se správně měly krájet a porcovat u stolu.

Původní bujabéza ze zbytků

Bouillabaise du pêcheur se připravovala z mořské vody a vařila se na pláži, zatímco rybáři rozmotávali sítě. Jakmile voda vřela, vhodily se do ní ryby spolu s fenyklem, rajčaty atd. Když byly sítě rozmotané, byla polévka hotová a rybáři společně se členy své rodiny si sedli a najedli se. Teprve později se začala bujabéza vylepšovat, až se vyvinula do podoby, v jaké ji známe dnes.

Dnešní bujabéza

Místo mořské vody se začal používat vývar z malých ropušnic, vařených s rajčaty, cibulí, česnekem, fenyklem a šafránem. Dnes se tento základ, který má již sám o sobě mnoho chutí, vaří, abychom získali vývar, ve kterém uvaříme ryby. Tento typ rybí polévky se nazývá “bohatá” bujabéza nebo bouillabaisse Marseillase.

Doporučená vína pro párování s polévkou Bouillabaisse

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5
4/5
2/5
2/5
2/5

Napsat komentář