Rybí polévka – tradiční vánoční, francouzská i finská – a párování s nápoji

Mnozí si myslí, že snoubit polévky s nápoji, nedává vůbec žádný smysl. Rozhodně ale doporučuji doprovodit rybí polévku vhodným vínem nebo v případě její severské verze vodkou. Receptů na rybí polévku je ovšem celá řada. Jaké nápoje tedy zvolit k jednotlivým jejím úpravám? 

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si druh rybí polévky...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Jaké víno na vánoce k rybí polévce
K rybí polévce obecně
Jaké víno na vánoce k rybí polévce
Tradiční vánoční polévka
Bujabéza | Bouillabaisse
Finská lososová | Lohikeitto
Klasický francouzský rybí bisque
5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

Doporučené nápoje pro párování k rybí polévce

K rybí polévce obecně

3/5

K tradiční vánoční polévce

Tradiční rybí polévka je stálicí štědrovečerního menu. Co rodina, to trochu jiná úprava. Párujte určitě bílé suché víno. Pokud je polévka jemná a delikátní, potom zvolte i takové víno. Naopak pokud je polévka výrazná, potom zvolte stejného parťáka – víno bohaté a komplexní.

4/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5
vyhnete se

K finské lososové - Lohikeitto

Lososová polévka Lohikeitto je klasickým pokrmem ve Finsku. Je to bohatá brambrovoá polévka s kousky lososa s novým kořením a koprem. Je krémová díky velmi hustému vývaru, kouskům lososa a mírně rozvařeným bramborám. Zvolte k ní jemné a elegantní víno z chladnějšího regionu s nízkým obsahem alkoholu. Nabušené Chardonnay s velmi zralých hroznů s tóny tropického ovoce si zkrátka úplně nerozumí s koprem.

3/5

Většina této odrůdy se pěstuje v regionu Nantes, v údolí řeky Loiry poblíž Atlantického oceánu. MUSCADET je největší apelace, ale MUSCADET SÉVRE ET MAINE je oceňována nejvíce. Vína jsou suchá, se středně vysokým obsahem alkoholu (max. 12 %). Tradičně se vína fermentovala ve velkých dubových sudech, ale v současnosti je běžnější využití betonových nebo nerezových tanků. Vína se projevují vysokou kyselinou, tenkých tělem a jemnou chutí zeleného ovoce. Měla by se pít mladá.

3/5
3/5

Nejlépe hodnocená vodka světa od elitní lotyšské značky. Dokonalá čistota s velmi jemným aroma bez jakékoli alkoholové pálivosti díky čtyřnásobné destilaci a filtraci.

Islandská vodka plná charakteru – vyvážená a nečekaná. Jemně nasládlá vůně a chuť broskvové marmelády, pistácií, liči s kulatým, suchým středně plným tělem a mátovým závěrem. 

Ukrajinská a neuvěřitelně 11x destilovaná prémiová, silná vodka, která je ultra jemná jako samet. Získá si Vás rafinovanou chutí s lehkými tóny lipového květu.

Nejprodávanější vodka na světě. Neobyčejně lehká a čistá švédská vodka velmi dobře drží alkohol a na závěr zanechává jemný dojem opečeného zrna.

K klasické francouzské rybí polévce, resp. bisque

Klasická francouzská rybí polévka se podává horká s česnekovým dipem zvaným rouille. 

5/5
3/5

Napsat komentář