Destiláty, koktejly a párování s jídlem

Pokud jde o párování nápojů k jídlu, většinu z nás napadne zvolit víno nebo pivo, popř. nealkoholické drinky. Lihoviny a koktejly, které mají výraznou chuť a vysoký objem alkoholu, nás jako vhodný partner k jídlu ani nenapadnou. Ovšem mnoho druhů tvrdého alkoholu pozitivně těží z párování s jídlem. Nejen že zabráníme pití tvrdého alkoholu na prázdný žaludek, ale některé kombinace pozvednou charakter nápoje i jídla. Věřte nebo ne, koktejly jsou k jídlu ještě vhodnější než čisté lihoviny.

Jaká jídlo k destilátům a koktejlům? Stejně jako u párování s vínem a pivem, nenechte se svazovat nějakými pravidly. Vaše patro je králem, královnou a nejvyšším soudem. V následujících článcích najdete mé vlastní návrhy a doporučení, které odpovídají většinovým preferencím gourmetů.

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1

Vyberte si destilát nebo koktejl...

2

…klikněte...

3

…a již máte přehled doporučených jídel.
Aquavit
Armagnac
Bloody Mary
Cognac a koktejly z něj
Calvados
Eau de Vie (Ovocný destilát)
Gin a
koktejly z něj
Margarita
Mojito
Skotská,
Single-Malt
Vodka a
koktejly z ní
Whiskey

Jak párovat tvrdý alkohol s jídlem?

Párovat lihoviny je o něco těžší než párovat koktejly, a to především díky jejich vyššímu obsahu alkoholu, který způsobuje pocit “horka” a může převálcovat chuťové nuance jídla. Ale úspěšné párování není nemožné. Jakmile začnete tvrdý alkohol degustovat podobně jako víno (a ne chlastat), objevíte celou řadu komplexních vůní a chutí, co nabízí mnoho příležitostí pro úspěšné snoubení s jídly. Vzpomeňte si na jistou slanost Skotské, nebo karamelovou sladkost nádherného tmavého rumu. Tequila se náramně hodí k mexické kuchyni, např. k mole, což je mexická obdoba curry. Některé lihoviny se velmi dobře párují s určitým druhem jídel.  

Gin má výrazný rostlinný charakter, a to díky jalovci a často i citrusovým a kořeněným příchutím, které mohou hrát roli i jakéhosi koření pro váš pokrm. Například si představte uzeného lososa na žitném chlebu. Gin se snoubí dobře taky s plody moře. 

Bourbon má jemnou hloubku díky zrání ve vypalovaných dubových sudech, což je činí ideálním doprovodem k uzeným, grilovaným a BBQ jídlům. 

Dokonce i průzračná vodka se může skvěle snoubit s jídlem. V Rusku typicky nepijí vodku s brusinkovým džusem nebo se sodou, ale s jídlem. Tradiční ruské jednohubky “zakusky”, např. nakládaná rajčata, bliny a kaviár, uzené ryby, sledi v oleji, jsou typickým doprovodem k vodce. S rybičkami v oleji to můžete vyzkoušet i běžně doma.

Jak párovat koktejly s jídlem?

Mnohým se zdá párování míchaných nápojů s jídlem jako složitější výzva díky více složkám ve finálním produktu. Ve skutečnosti je to vlastně jednodušší, protože koktejly mají nižší obsah alkoholu (obvykle kolem 20%, i když se to liší). Navíc mají výraznější chuťový profil, a tak je snadnější rozeznat úroveň sladkosti, hořkosti či kyselosti. 

Hlavní pozornost při volbě vhodného koktejlu je kyselost, sladkost a výrazné chutě v nápoji nebo jídle. Další důležitou skutečností je pamatovat na to, aby ani jídlo nepřehlušilo koktejl a naopak. Nápoj by neměl být příliš komplexní, pokud je jídlo jednodušší a naopak. Je dobré párovat texturu obou, např. nepodávejte těžký, sladký a velmi alkoholický koktajl v kombinaci s lehkým jídlem. Nebo obráceně nepodávejte lehký, osvěžující koktejl s např. Porterhouse steakem.

Pár dalších rad pro párování koktejů s jídlem

K jídlu nepodávejte velké koktejly. Méně je více. Max. 60cl alkoholu na jeden nápoj.

Lihoviny fungují lépe s jídlem v koktejlu než jako čisté.
Gin a vodka jsou vhodnější před jídlem. Rum, whiskey nebo brandy jsou vhodnější během menu nebo po jídle.

Aromatické ozdoby (např. pomerančová nebo limetková kůra) jsou obzvláště důležité při párování s jídlem, protože dodávají další chuťovou dimenzi.

Ideální snoubení spočívá v pozvednutí chuti jak u jídla, tak i koktejlu.

Jak sestavit degustační menu lihovin s jídlem?

Navštívil jsem již několik degustačních večeří s párováním single malt whisky a jídla. Podle mne se většinou párování nezdařilo. Proč? Přestože existují ohromné rozdíly mezi různými whisky, je obvykle šéfkuchař odkázán na její základní chuťový profil. Výsledkem je někdy monotónní degustace. Whisk(e)y je zkrátka whisk(e)y. Pro párování s jídlem fungují mnohem lépe koktejly než čisté tvrdé nápoje. Nabízí mnohem více chutí, z kterých si lze vybrat.

Nejlepší je nechat šéfkuchaře připravit menu a poté zvolit nápoje, které se budou nejlépe hodit k jednotlivým chodům menu. Důležité je nepodávat během celého menu příliš mnoho sladkých nápojů – mnoho koktejlů může být příliš sladkých. Současně je klíčové mít na paměti, že se nic nemá přehánět. Koktejly mohou být nebezpečné. Hosté samozřejmě rádi popíjejí během večeře, ale usrkávání drinků jako je Manhattan může být velmi riskantní. Zkrátka long-drinky by měly hrát také svou roli. Například vermouth, suchý i sladký, jsou v tomto ohledu velmi užitečné. Suché koktejly na bázi vermouthu a sody mohou být velmi osvěžující se saláty nebo s mastnými jídly. Navíc, pokud přidáme trochu limoncella nebo Cointreau, dodá další nuance a nádherně doplní všechny druhy ingrediencí v salátu.

Margarita a tonic je další skvělý nápoj, který se náramně hodí k mexické a jiné pikantní kuchyni. Rozdělte 1 margaritu do 3-4 vysokých (high-ball) sklenic naplněných ledem, dolijte tonicem a přidejte kousek limetky. Stejně skvěle je možné párovat Mojito k pikantní nebo i karibské kuchyni .

Rovněž vyzkoušejte koktejly na bázi Šampaňského, např. zjemněte Manhattan právě Champagne. Rozdělte koktejl Manhattan do čtyř sklenic typu flétna a dolijte Champagne, navíc můžete doplnit i citrónovou ozdobou. Takový nápoj skvěle doplní červené maso. 

Dalším skvělým nápojem k jídlu, především k mořským plodům, je Martini vermouth, nebo koktejl 1900, což je z poloviny gin a z té druhé suchý vermouth, vše doplněno pár kapkami Angostura Orange Bitters.

Během celého večerního menu doporučuji použít pouze jeden koktejl na bázi whiskey. Rád volím “kouřovou” Single Malt skotskou, např. značky Ardbeg nebo Laphroaig k uzenému jídlu. Ano vím, rovnováhu nápoj do jídla nevnese, ale kouřové a uzené chutě spolu velmi dobře fungují.

Jak by tedy mohlo vypadat degustační menu? Na začátku suchý koktejl jako aperitif (gin / vodka Martini), vermouth a soda se salátem, víno s předkrmem. Na konci menu sladší koktejl s dezertem a na konci lze využít čistý destilát jako digestiv.

Napsat komentář