Mexická koktejlová sedmikráska Margarita a párování s jídlem

Margarita je jeden z nejslavnějších večírkových koktejlů. Patří mezi prvních deset nejvíce konzumovaných koktejlů na světě. Jedná se o variantu koktejlu White Lady, která je jedním z prvních míchaných nápojů na bázi tequily. Objevila se ve 30. letech 20. století v mexické Tijuaně. Margarita je svůdná, svěží, jiskrná a dokonale vyvážená. Chuť vyrovnávají další složky, takže výsledný dojem není alkoholický, ale má mnohem lahodnější a komplexnější příchuť. Účinek zvyšuje sůl na okraji skleničky, která posiluje chutě koktejlu a zmírňuje ostrost limetky, takže zůstává pouze příchuť citrusových plodů hasících žízeň. 

Ingredience

Potřeby

V současnosti existuje mnoho variant margarity. Směs můžete zabarvit exoticky modře, použijete-li místo triple sec modré curaςao.

Postup

  1. Nejprve je potřeba sklenici “osolit”. Jemně a rovnoměrně potřete okraj skleničky tenkým plátkem limetky. Zlehka sklenku obalte v mističce se solí, narovnějte a odstavte, aby vyschla.
  2. Zatím nalijte všechny složky koktejlu do šejkru s ledem.
  3. Dobře je protřepejte a přeceďte do sklenky.
  4. Nápoj ozdobte proužkem limetové kůry nebo kouskem limety.

Případně můžete vytvořit barevnou ovocnou verzi – mangovou margaritu (s mangovou dření), malinovou (s rozdrcenými čerstvými malinami), broskvovou (s broskvovou dření) atd.

Doporučené párování koktejlu Margarita s jídlem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5

MEXICKÁ KUCHYNĚ

3/5

PIKANTNÍ JÍDLO

2/5

TACOS

Mnoho legend o vzniku Margarity

První písemný záznam o margaritě pochází z roku 1953. Recept na tehdy stále populárnější koktejl zveřejnil na straně 76 magazín Esquire jako Nápoj měsíce. Po čase se koktejl stal tak oblíbeným, že Američané dokonce slaví 22. února Národní den margarity. Kdy ale margarita opravdu vznikla neví nikdo a zároveň tak trochu všichni. Jak to?

Historie margarity sahá ještě hlouběji, než zmíněné vydání magazínu Esquire. Její původ je ale opředen mnoha legendami, takže nikdo neví, jak to bylo doopravdy. Existuje příběh, který uvádí, že Margarita vznikla údajně ve třicátých letech 20. století z amerického míchaného nápoje Daisy, jehož součástí je brandy. Ta se ale v Mexiku špatně sháněla, tak ji barmani nahradili tequilou. Jiná historka říká, že koktejl se jmenuje podle Margarity Henkel, dcery německého velvyslance v Mexiku, pro niž nápoj namíchal barman Don Carlos Orozco v baru Hussong’s Cantina v mexické Ensenadě v roce 1941.

 V jednom z dalších příběhů o vzniku koktejlu byl barman Pancho Morales v baru Tommy’s Placev mexickém Juarezu zákazníkem požádán, aby namíchal koktejl “Magnolie”. Pancho si nemohl vzpomenout na žádné ze složek “Magnolie” kromě cointreau, a tak zaimprovizoval a přidal limetkovou šťávu a tequilu. Svou novou směs nazval po jiné květině – margarita – tedy sedmikráska.

Napsat komentář