Jak párovat vejce a jídla z nich s nápoji?

Má se za to, že vejce jsou jednou z nejzáludnějších ingrediencí pro párování s vínem. Myslím si, že to není úplně pravda. Pokud si chcete vychutnávat život plnými doušky, potom určitě máte rádi vejce na mnoho způsobů k snídani nebo brunchi, což je denní doba, kdy se jedí nejčastěji. Mám na mysli samozřejmě jídla, kde je vejce skutečnou hlavní ingrediencí, např. míchaná vajíčka nebo vejce Benedict, omeleta atd. Pokud chcete svůj gourmet zážitek pozvednout, potom je párujte s Šampaňským. Berte v potaz, že přidávání dalších ingrediencí je pro párování s nápoji také důležité. Záleží totiž na tom, jak moc přidaná ingredience přehluší “vajíčkovou” chuť celého jídla. 

Doporučená vína a nápoje pro párování s jídly z vajec

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si úpravu vajec...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Obecně k jídlům z vajec
Benedict
Ďábelská vejce
Frittatas
Huevos Rancherros a jiná pikantní
Křepelčí vejce
Omelety - různé druhy
Quiche - slaný koláč
Se steakem

K jídlům z vajec obecně

2/5
2/5
2/5
2/5

Většina této odrůdy se pěstuje v regionu Nantes, v údolí řeky Loiry poblíž Atlantického oceánu. MUSCADET je největší apelace, ale MUSCADET SÉVRE ET MAINE je oceňována nejvíce. Vína jsou suchá, se středně vysokým obsahem alkoholu (max. 12 %). Tradičně se vína fermentovala ve velkých dubových sudech, ale v současnosti je běžnější využití betonových nebo nerezových tanků. Vína se projevují vysokou kyselinou, tenkých tělem a jemnou chutí zeleného ovoce. Měla by se pít mladá.

2/5
2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

2/5
2/5

Nejlepší Soave vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let. 

Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže k hlavní odrůdě Garganega.

vyhnete se

K vejcím Benedict

4/5
3/5

K ďábelským vejcím

K Frittatas (tzv. italské omeletě)

4/5
3/5
2/5

CHIANTI CLASSICO DOCG pochází z tradiční centrální části z vyšších nadmořských výšek, což zpomaluje zrání hroznů, zachovává šťavnatou kyselinu a bylinné tóny. Typické je aroma a chuť třešní.

CHIANTI CLASSICO RISERVA DOCG musí zrát minimálně 24 měsíců a z toho alespoň 3 měsíce v láhvi. Je na rozhodnutí vinaře, zda-li bude víno zrát v dubovém sudu a kolik měsíců. V praxi ovšem drtivá většina RISERVA vín zraje v dubovém sudu před uvedením na trh.

K Huevos Rancheros nebo k jiným pikantním úpravám vajec

4/5
3/5
4/5
3/5
3/5

K různým úpravám francouzského slaného koláče - quiche

Napsat komentář