Které víno a pivo párovat k francouzskému slanému koláči quiche?

Říká se, že slaný francouzský koláč z Lotrinska, tzv. Quiche Lorraine poprvé upekl jeden pekař v Nancy v 16. století. Původně se quiche pekly z obyčejného chlebového těsta. Teprve později se na základ začalo používat koláčové křehké těsto. Hlavní surovinou na náplň je uzená slanina, další lotrinská specialita. Při tradiční přípravě se plechová forma o průměru 18cm vyloží těstem a na těsto se potom upraví náplň. Připravuje se ze směsi smetany a vajec, do níž se vmíchají kostičky slaniny. Tradicionalisté dávají přednost křehkému koláčovému těstu. Moderní kuchaři používají bez obav na spodní i vrchní vrstvu listové těsto. K této francouzské klasice doporučuji červená vína s vyšší kyselinou nebo plná svěží bílá, ideálně stylově původem z Francie.

 

Doporučená vína a nápoje pro párování s quiche

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5
3/5
3/5
2/5

V rámci této generické apelace existují vybrané obce, které mohou svá vína deklarovat jako CÔTES DU RHÔNE VILLAGES. Vína musí ovšem splňovat přísnější podmínky než obecná apelace Côte du Rhône, např. minimální obsah alkoholu, maximální výnos na ha a vyšší podíl odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre v cuvée.

Existuje několik obcí, které mohou na etiketu přidat i jméno své vesnice, pokud víno pochází 100% z místních vinohradů, např. Côte du Rhône Villages Cairanne. Jedná se o nejkvalitnější vína mimo proslavená cru. Takto označená vína mají více těla, strukturu a projev kořenitého červeného ovoce v porování s víny prodávanými pod etiketou Côte du Rhône. 

2/5
2.1/5

Odrůda dává vína výrazného broskovového aroma (i když výraznost je menší než u Gewürztramineru, Tramínu červeného) a kontrastní jemné bylinné a minerální tóny. Česká republika patří mezi 5 vinařských zemí s největší rozlohou vinic s touto odrůdou.

Napsat komentář