S jakými nápoji párovat kapra? Záleží na jeho úpravě…

Smažený kapr se salátem

Ryba byla tradičním symbolem křesťanství a postním jídlem. Pojídání ryb o vánočních svátcích je doloženo v českých zemích od 17. století, ale prostý lid tento zvyk moc nedodržoval. Ryba byla ve středověku zastoupena symbolicky pečivem ve tvaru ryby. Teprve v 19. století se v měšťanském prostředí prosadil kapr obecný jako vánoční sváteční jídlo. Mezi venkovany a nižší vrstvy obyvatelstva se tento zvyk rozšířil až po první světové válce. Zpočátku se podával v úpravách na černo. 

Kapr na černo je tradiční vánoční jídlo. Vařený kapr je podáván s hustou sladkokyselou omáčkou, která obsahuje sušené švestky, mandle, rozinky, mrkev, celer, smetanu, strouhaný perník a černé pivo. Podává se s knedlíkem nebo s chlebem. Recept má velmi starou tradici a jeho obdobu uvádí již Bavor Radovský z Hustiřan ve své kuchařské knize z 16. století. V současné době se však pro složitost a poněkud nezvyklou chuť kapr na černo připravuje jen výjimečně.

Až po 2. světové válce získal oblibu kapr smažený, přestože recept na něj pochází již z 19. století. Smažené pokrmy v té době získávaly popularitu. Průzkumy odhadují, že smaženého kapra jí dvě třetiny českých domácností. Jaké nápoje se hodí ke kaprovi v různých úpravách?

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si rybu...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Smažený kapr se salátem
Smažený kapr
Kapr na černo
Kapr na přirodno
Přírodní úprava
5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

K smaženému kapru

4/5
3/5
3/5
vyhnete se

K kapru na černo

4/5
3/5
2/5

K přírodní úpravě kapra

Maso nedravých ryb je tučnější, a proto se k němu lépe hodí odrůdy s výraznějším obsahem kyseliny, např. Ryzlink rýnský nebo Ryzlink vlašský.

3/5

Napsat komentář