Vídeňský řízek a co k němu pít?

Vídeňský řízek

Často se říká, že nejlepší ryba je řízek. Pro ty, kteří toto heslo razí i na vánoce, je řízek z vepřového nebo telecího masa často zvolená alternativa k tradiční rybě. Proslulý vídeňský řízek je tenoučký a veliký přes celý talíř. Připravuje se výhradně z nejkvalitnější časti telecího masa, z ořechu. Je smažený na přepuštěném máslem a podává se tradičně s citrónem a bramborovým salátem (nejlépe bez majonezy s cibulí a zakapaný telecím vývarem). Řízek z vepřového masa je jen jeho chabou náhradou. Jaké víno je nejvhodnější? Rozhodě bílé víno s výraznější kyselinou, které bude hrát roli osvěžující citrónové šťavy na pokapání řízku.

Jak světoznámé jídlo vlastně vzniklo?

Vojenský velitel Josef Václav Radecký z Radče, slavný český vojevůdce, který se podílel na porážce napoleonské Francie, pobýval v 19.století v Miláně, kde ochutnal tamější lombardskou specialitu – costoletta alla milanese, tj. telecí maso obalené ve směsi strouhanky a parmazánu. Pokrm mu zachutnal a přál si, aby ho mohl jíst i ve Vídni a aby ho tam mohl ochutnat i sám císař František Josef II. Kuchaři ovšem neměli parmazán. Rozhodli se ale dělat jakoby nic a tence naklepané telecí maso obalili v mouce, ve vajíčku a ve strhouhance bez parmezánu. Jejich obměna zachutnala a od té doby si na vídeňském dvoře údajne nepřáli jíst nic jiného…

Doporučené nápoje pro párování s vídeňským řízkem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5
2/5
2/5

Napsat komentář