Vánoce: Jaké víno a nápoje k štědrovečerní večeři?

Ke slavnostní štědrovečerní večeři patří i sklenka dobrého vína. Pokud si rádi vyhrajete s přípravou jídla, je dobré věnovat i náležitou pozornost při jeho výběru. Nároky na slavnostní večeři rostou a kvalitní nápoj může znásobit požitek z jednotlivých jídel. Celé vánoční menu se tak může stát nezapomenutelným. Prémiovým pivem chybu neuděláte, u vín musíte zvolit správně. Jaké víno k štedrovečerní večeři, abyste vykouzlili ten nejlepší zážitek? 

Osobně věřím, že českým Vánocům sluší víno z Čech a Moravy, ale přesto samozřejmě doporučuji nejen tato vína. Štědrovečerní večeři je vhodné zahájit slavnostně, tedy bublinkami jako aperitiv. Šumivé víno může vhodně doplnit i tradičního smaženého kapra se salátem. Další inspirace nápojů k snoubení s více či méně tradičním vánočním jídlům následuje.

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si jídlo...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Rybí polévka
Rybí polévka
Smažený kapr se salátem
Smažený kapr
Kapr na černo
Candát
Dravé ryby
Kapr na přirodno
Nedravé ryby
Losos
Houbový Kuba
Houbový kuba
vinná klobása
Vinná klobása
Kuřecí řízek
Vídeňský řízek
Telecí nebo vepřový řízek
sneci
Šneci
sladké vánoce
Sladká tečka

Doporučené nápoje k párování s štědrovečerními jídly

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

K tradiční vánoční rybí polévce

Rybí polévka
Rychlý odkaz na párování

Tradiční rybí polévka je stálicí štědrovečerního menu. Co rodina, to trochu jiná úprava. Párujte určitě bílé suché víno. Pokud je polévka jemná a delikátní, potom zvolte i takové víno. Naopak pokud je polévka výrazná, potom zvolte stejného parťáka - víno bohaté a komplexní.

Ke kaprovi

K přírodní úpravě dravých sladkovodních ryb

Candát
Alternativa ke kaprovi (např. candát, štika, okoun, sumec, pstruh)

Dravé sladkovodní ryby mají jemnější maso s nižším obsahem tuku, a proto se k nim hodí vína elegantnější a jemnější, s bohatší strukturou.

4/5

K přírodní úpravě nedravých sladkovodních ryb

Kapr na přirodno
Např. kapr, karas, lín, cejn, amur a tolstolobik

Maso nedravých ryb je tučnější, a proto se k němu lépe hodí odrůdy s výraznějším obsahem kyseliny, např. Ryzlink rýnský nebo Ryzlink vlašský.

3/5

K lososovi

losos
Rychlý odkaz na párování

Mnoho rodin nahrazuje tradičního kapra za lososa. Losos má tučnější maso, a proto se fantasticky snoubí s vínem z odrůd, které mají přirozený vyšší obsah kyselin, např. Ryzlink rýnský nebo Pinot Noir. V případě lososa se často porušuje tradiční pravidlo snoubení - bílé víno k rybě.

K houbovému kubovi

Houbový Kuba

Tradice tohoto zapečeného jídla z krup, hub, cibule, česneku a sádla sahá až k pohanům. Ti houbami často nahrazovali maso, kterého byl nedostatek. Recept se samozřejmě v čase upravoval - někdy se připravoval z krup, jindy z jáhel, zkrátka z toho, čeho bylo dostatek. Traduje se, že nejlepšího kubu ochutnáte v jižních Čechách. Kubovi se totiž říká Černý kuba díky speciální houbě (Stroček trubkovitý), kterému se daří především v listnatých lesích jižních Čech. Tradičně se houbový kuba podává o Štedrém večeru již od středověku do současnosti v některých krajích Čech. Vanoční tradice praví, že do večera se nesmí jíst maso. Kdo chce, může tedy bojovat s hladem, aby videl zlaté prasátko, ale ti už moc hladoví houbovým kubou jistě pohrdnou.

3/5
3/5

Suché.

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

K vinné klobáse s bramborovým salátem

vinná klobása

Nejčastěji se stočí do spirály, která se zajistí špejlí a opeče na rozpáleném tuku. Protože vznikne červené kolo připomínající Slunce, bývá vinná klobása tradičním vánočním jídlem jako oslava slunovratu.

3/5
3/5

K šnekům

sneci
Rychlý odkaz na párování

V středověku a raném novověku patřili v bohatších rodinách k štědrovečerní hostině hlemýždi. První zmínky o jejich konzumaci pocházejí z 16. století, kdy nechyběli například na stolech Rožmberků. Později se z nich stalo typické vánoční jídlo, které bylo postním jídlem chudiny. Postupem času se přeneslo z chudých vrstev do měst, kde se okamžitě stalo jídlem snobů. V kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové najdeme čtyři "šnečí" recepty: nadívaní šneci, s vinnou omáčkou, s kysaným křenem a šnečí ocásky. Zdánlivě mrtvá tradice šneků v poledne na Štedrý den v posledních letech ožívá v některých pražských restauracích.

K vídeňskému telecímu nebo alespoň vepřovému řízku s bramborovým salátem

Vídeňský řízek
Rychlý odkaz na párování

Často se říká, že nejlepší ryba je řízek. Pro ty, kteří toto heslo razí i na vánoce, je řízek z vepřového nebo telecího masa často zvolená alternativa k tradiční rybě. Proslulý vídeňský řízek je tenoučký a veliký přes celý talíř. Připravuje se výhradně z nejkvalitnější časti telecího masa, z ořechu. Je smažený na přepuštěném máslem a podává se tradičně s citrónem a bramborovým salátem (nejlépe bez majonezy s cibulí a zakapaný telecím vývarem). Řízek z vepřového masa je jen jeho chabou náhradou.

K kuřecímu řízku s bramborovým salátem

kureci rizek se salatem
Rychlý odkaz na párování

Často se říká, že nejlepší ryba je řízek. Pro ty, kteří toto heslo razí i na vánoce je kuřecí řízek často volenou alternativou k tradiční rybě, ba dokonce i k tmavšímu vepřovému nebo telecímu masu.

K vánoční sladké tečce

sladké vánoce

Sladká tečka vánočního menu může mít různou podobu. Může to být vánoční cukroví, ovocný nebo čokoládový dezert. Každé sladké jídlo si žádá trochu jiné víno, ale obecně se k dezertům hodí vína sladká. Při párování vín s dezerty, je důležité, aby se sladkost vína alespoň rovnala sladkosti dezertu.

4/5

LEDOVÉ VÍNO , má výrazné aroma, nižší obsah alkoholu (8-9 °C) a vysoký zbytkový cukr. Víno je zpracováno z moštu, u kterého došlo ke koncentraci cukrů a kyselin úbytkem tekutiny (vody) zmrznutím, tj. vymrznutím vody v dužině hroznů. V Česku může být takto označováno, pokud cukernatost moštu dosáhla alespoň 27°  ČNM a současně byly hrozny sklízeny při minimálně -7°C. Při zpracování, tj. před vylisováním hroznů nesmí dojít k jejich rozmrznutí. Ledové víno si zachovává díky způsobu zpracování čistý odrůdový charakter (na rozdíl od vín botrytických či slámových).

4/5
4/5
3/5
3/5
3/5
3/5
3/5
3/5
3/5

Napsat komentář