Svíčková na smetaně a párování s nápoji

Svíčková na smetaně

Jaké víno nebo jiný nápoj se hodí ke svíčkové? Sladko-kyselost omáčky, která chuti jídla dominuje, si bude rozumět s kvalitním polusuchým bílým vínem. V případě tohoto pokrmu, rozhodně neplatí, že tmavé maso si žádá červené víno, protože maso není dominantní. Pivem u této české klasiky samozřejmě také neuděláte chybu – zvolte nasládlejší polotmavý ležák nebo pšeničné pivo.

Přestože se tento tradiční recept české kuchyně jmenuje podle jednoho z nejkvalitnějších druhů hovězího masa, použítí pravé svíčkové se vlastně ani nedoporučuje. Svíčkové je opravdu škoda. Často se tedy připravuje z hovězího předního masa (falešná svíčková, loupaná plec, krk) nebo i zadního (roštěnec, kýta). Někdy se připravuje i ze srnčího. Osobně mě vždy baví uvařit toto jídlo zahraniční návštěvě. V Řecku byli ze svíčkové s karlovarským knedlíkem nadšení. Pochvalovali si komplexní omáčku. I když nutno říci, že jídlo bylo pro ně nezvykle hutné.

Doporučené nápoje pro párování se svíčkovou na smětaně

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5
3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

Napsat komentář