Sonberk: Tradice i moderna a víno jako umění

Vinařství Sonberk tvoří převážně bílá přívlastková vína, charakteristická svou jemností a květnatostí, s vyšším extraktem a čistou dochutí. Skvělý vinohradník Roman Slouk a talentovaný sklepmistr Oldřich Drápal zde vytvářejí úplná umělecká díla – polosuchý Ryzlink rýnský z hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea a nádherná slámová vína z odrůdy Pálava. 

Základní údaje

Prestižní vína

Slavná historie viniční trati již od středověku

Z historických dokumentů vyplývá, že vrch Sonberk byl osázen révou vinnou již ve 13. století a že proslulá popická vína byla díky své mimořádné pověsti podávána při královské hostině na Pražském hradě roku 1522 na žádost samotného českého krále Ludvíka Jagellonského. 

Moderní vinařství navazuje na slavnou tradici

Na tradici starobylé vinice produkující královská vína navázalo vinařství Sonberk v roce 2003. Vinařství Sonberk založila dvojice investorů Tibor Nyitray (bývalý předseda Svazu vinařů) a Peter Vajda spolu s obchodnicí s vínem Vlaďkou Mrázovou a sklepmistrem Oldřichem Drápalem. Koupili k tomu 700 let starou vinici s výhledem na přehradu Nové Mlýny. 

Tibor Niytray, investor a zakladatel Sonberku, bývalý prezident Svazu vinařů České republiky
Vinař Oldřich Drápal mladší (vlevo), obchodní a marketingová manažerka Vladimíra Mrázová a vinohradník Ing. Roman Slouk
Sklepmistr, zakladatel Sonberku - Oldřich Drápal ml., který jako první v České republice vyrobil slámové víno
Vinice Sonberk - skutečný genus loci

Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše 45 hektarů na úpatí vrchu Slunečná (236 m. n. m.), od kterého je odvozen také název celé viniční trati a vinařství. Sprašové podloží, nadmořská výška mezi 210 – 236 m. n. m. a výhradně jižní a jihozápadní expozice svahu přejí tradičním druhům révy vinné jakými jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín kořenný (Gewürztraminer), Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský a Merlot. Vlajkovými odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský, Pálava a Tramín. 

Nádherný výhled z budovy vinařství na výběžek druhohorního pohoří Pálavy a nádrž Nové mlýny.

Ošetřování, zelené práce a sklizeň jsou prováděny výhradně ručně,  aby nedocházelo k narušování keřů a znehodnocování hroznů. Specifickou záležitostí je sklizeň, která je přísně kontrolována a redukovaná tak, aby se množství sklizených hroznů na keř pohybovalo v průměru kolem 1,5 kg. Hrozny jsou sklízeny v několika fázích, rozhodujícími faktory jsou u sběru ročník a kvalita. Pro určení optimální doby sklizně jsou realizovány zkušební sběry a laboratorní analýzy.

Ve vinici se dodržuje koncept biodiverzity a integrovaného ekologického vinohradnictví, kdy jsou mezi řádky révy vysety jiné rostliny podporující přirozenou rovnováhu. Součástí ekosystému sonberského vinohradu je biosad se včelími úly.

Moderní budova vinařství unikátně spojená s krásnou vinicí

Podle návrhu architekta Josefa Pleskota vznikla v roce 2008 pozoruhodná moderní stavba vinařského domu Sonberk, která  již z dálky upoutá pozornost svým jedinečným umístněím i subtilním tvarem přirozeně splývajícím s vinicemi. Rozsáhlé sklepní prostory jsou doplněny nadzemní částí s krásným výhledem na Pálavu. Vzhledem k architektuře a umístění lze vinařský dům Sonberk označit jako jednu velkou střechu.

Na jižní Moravě vznikl výjimečný dům, který spojuje všechny činnosti spojené s výrobou a konzumací vína do jedné budovy – to se ještě v žádném jiném vinařství nestalo. Přesto dům stojí tak trochu stranou a neupozorňuje na sebe. Dochází tu k unikátnímu spojení mezi architekturou a krásnou krajinou. Dominantní střecha je dekorovaná vlnitou speciální krytinou, která umožňuje modelaci světla, příznivé proudění vzduchu (důležité při výrobě slámových vín) a efektní svedení dešťové vody do nádržepro zavlažování.

Budova vinařství je umístně mezi řádky odrůdy Pálava
Střídmé přírodní materiály v interiéru a otevřené průhledy podtrhují propojení budovy vinařství s okolní krajinou
Dvě řady vín: Velký Sonberk a Stříbrný Sonberk
Vína řady Velký Sonberk pochází z vyzrálých hroznů a starších vinohradů. Vína jsou minerální a komplexní po třech letech zrání. Jsou velmi oceňovánau nási v zahraničí a vhodná k archivaci. Cena se pohybuje mezi 250 -1200 Kč.
Řada vín Stříbrný Sonberk jsou určena pro běžné pití. Jsou svěží, šťavnatá vína z mladších vinohradů. Krásně se snoubí s bežným i slavnostním obědem i večeří.
Hrozny Pálavy vysychachají na speciálních rohožích. Výsledkem je naprosto geniální a podle mne nejlepší přírodně sladké víno z ČR.

Každý rok Sonberk vyprodukuje v průměru 130 tisíc lahví především bílého vína a stabilně mu rostou tržby i zisk. O moc více už ale jeho majitelé růst nechtějí. Jako strop si v minulých letech stanovili 170 tisíc lahví vína za rok. „Přikupovat další vinohrady nechceme, nestíhali bychom se tolik soustřeďovat na kvalitu,“ dodává Mrázová.

Napsat komentář