Pivo a párování s jídlem

Pivo je po vodě a čaji třetím nejrozšířenějším nápojem světa a vůbec nejrozšířenějším alkoholickým nápojem. Vyrábí a pije se v každém koutu světa, jeho duchovní vlastí je však západní a střední Evropa. Světový pivní průmysl udržují slavné značky, zatímco malé pivovary pomáhají udržet při životě nádherný odkaz a rozmanitost piva.

Ještě před 100 lety se pivo běžně podávalo k jídlu. Tuto tradici oživují dnešní malé pivovary, k nimž bývají často připojeny restaurace. Níže je uvedeno několik způsobů kombinace jídla a piva. Důležité je nepřestávat experimentovat.

Doporučená párování piva s jídlem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

PÁREK, KLOBÁSA, HOT DOG

4/5

PRECLÍKY, PRETZELS

3/5

GRILOVANÁ JÍDLA. BARBECUE. Vůči kouřovým a karamelizovaným příchutím se skvěle hodí robustní, lehce nakyslá piva, např. TMAVÉ ALE.

3/5

ČERVENÉ MASO. VÝRAZNÁ piva, TMAVÁ ALE a PORTER se osvědčují s PEČENÝMI MASY. U ZVĚŘINY vyzkoušejte OLD ALE.

3/5

BRAMBŮRKY, CHIPSY

3/5

MEXICKÁ JÍDLA

3/5

OŘÍŠKY, např. MANDLE

3/5

PIKANTNÍ JÍDLA

3/5

PIZZA

3/5

RYBY. S lahodnou rybou doporučuji piva SVĚTLÁ, PŠENIČNÁ a KÖLSCH. 

3/5

SENDVIČ

3/5

SALÁT. K zálivce z vinného octa zkuste nakyslé belgické TMAVÉ ALE nebo svěží pivo SAISON. K majonézovému dresinku zkuste PŠENIČNÉ pivo.

3/5

SMAŽENÁ JÍDLA

3/5

SÝR, kombinujte JEMNÉ krémové sýry s PŠENIČNÝMI pivy, ZRALÉ TVRDÉ sýry (např. Cheddar) se SVĚTLÝMI a výrazný SÝR S MODROU PLÍSNÍ s JEČNÝMI PIVY.

2/5

ASIJSKÁ JÍDLA

2/5

BURRITOS

2/5

BURSKÉ OŘÍŠKY, BURÁKY

2/5

CAJUNSKÁ KUCHYNĚ, styl kuchyně původem ze státu Louisiana v USA, zejména z New Orleans. Jedná se o kuchyni potomků Francouzů, kteří kolonizovali jihovýchod Spojených států, a má hodně společného s tzv. kreolskou kuchyní ze stejné oblasti. Jsou to kořeněná jídla často užívající cayennský pepř.

2/5

ČESNEK

2/5

ČÍNSKÉ KUCHYNĚ, především PIKANTNÍ

2/5

INDICKÁ KUCHYNĚ

2/5

KARI

2/5

KARIBSKÁ KUCHYNĚ

2/5

KREOLSKÁ KUCHYNÉ, jedná se o styl kuchyně původem ze státu Louisiana v USA, především z New Orleans. Jde o kuchyni černochů, kterí sem byli dovezeni jako otroci, a jejich potomků. Jelikož se jedná o oblast koloniyovanou Francouzi, je hodně podobná cajunské kuchyni.Jídla jsou často velmi ostře kořeněná. 

2/5

KORÝŠI, především SMAŽENÍ

2/5

KUŘE, především s BBQ omáčkou. Pečené kuře je dobré s JANTAROVÝMI pivy, kde karamel sladu doplňuje chuť kůže.

2/5

MASO, především PIKANTNÍ, BBQ a/nebo VEPŘOVÉ, např. ŽEBRA

2/5

MEXICKÁ KUCHYNĚ, především piva s kořenitým chmelovým charakterem, např. IPA, SAISON a některé TMAVŠÍ LEŽÁKY budou ladit s pikantními a odvážnými mexickými chutěmi.

2/5

SALSA, především PIKANTNÍ RAJČATOVÁ se SVĚTLÝM LEŽÁKEM

2/5

SOJOVÁ OMÁČKA

2/5

TAPAS

2/5

THAJSKÁ KUCHYNĚ. PŠENIČNÁ piva s květinovými, citrusovými a kořenitými příchutěmi jsou dokonalou kombinací k voňavé thajské kuchyni. Možnou alternativou je AMERICKÝ SVĚTLÁ ALE.

2/5

UZENÁ JÍDLA

Napsat komentář