Mandle…a párování s víny a jinými nápoji

Nejlepší sladké mandle jsou ploché a tenké mandle odrůdy Jordan ze Španělska. Pražené mandle se fantasticky snoubí se suchým a polosuchým Sherry.”

  • Původně byly mandloně domovem nejspíše ve Střední a Malé Asii. Odtud se tato peckovina, které se daří pouze v mírném pásmu, rozšířila po celém středozemí.
  • První plody se na mandloni objeví až za 6-7 let.
  • V zásadě rozlišujeme mandle sladké a hořké. Pro kuchyňské účely jsou využívány především mandle sladké.
  • Mleté, nasekané nebo v podobě lupínků jsou mandle oblíbenou přísadou v mnoha moučnících a cukrovinkách. Rozsekané je najdeme jako součást ranního müsli. Zvláštní pochoutkou jsou pražené a uzené mandle. 
  • Mimořádný význam mají mandle pro cukrářskou výrobu. Je to především marcipán, připravený z mletých mandlí, cukru, medu a růžové vody, bez něhož se neobejde většina cukroví.
  • Hořké mandle a z nich získaný hořkomandlový olej se v malém množství používají k aromatizaci pečiva a likérů, napr. Amaretto.

Doporučená párování mandlí s víny a nápoji

5/5

Dokonalé! Svatý grál!

4/5

Skvělá kombinace!

3/5

Doporučujeme!

2/5

Vhodná kombinace!

vyhnete se

Kombinaci se vyhněte!

Víno a nápoje k mandlím obecně, především praženým
5/5

SHERRY, fortifikované, resp. dolihovávané víno z oblasti Jerez ve Španělsku. Snoubení především s suchými a polosuchými styly FINO (světle zlaté) nebo  MANZANILLA (pikantní, lehké se svěží kyselinou) . Alkohol 15-19 °C. Servírujte vychlazené na 7-9 °C.

3/5

MADEIRA, BUAL (fortfikované víno z Portugalské Madeiry z odrůdy Bual/Boal; je obvykle sladší než Madeira Sercial nebo Madeira Verdelho) nebo MALMSEY (ještě více intezivněji sladká Madeira).

3/5

PORTSKÉ, především styl ; VINTAGE (zrání 2-3 roky v sudu a pak v láhvi) nebo TAWNY (portské Ruby zráním 6-8 let získává jantarový odstín a aroma vlašských ořechů, koření, lékořice a přezrálého ovoce. ). Vintage podávat vychlazené na 16-18 °C a Tawny na 14-16 °C.

3/5

SAUTERNES, sladké bílé víno z Bordeaux ; zprácování hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea. Díky této plísni se z bobulí odpaří voda a zpracovávaný mošt má velkou koncentraci cukrů a kyselin. Cuveé odrůd Semillon a Sauvignon blanc.

2/5

CHABLIS ; bílé minerální suché víno ze severního Burgundska z odrůdy Chardonnay

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

2/5

CÔTE-RÔTIE ; především s uzenými mandlemi; červené víno ze Severní Rhôny, hlavně odrůda Syrah s trochou Viogner. Bohatost a komplexnost přicházejí zráním.

2/5

DŽUS , především jablečný, meruňkový nebo jahodový, nebo FIZZY LIZZY, americký sycený džusový nápoj.

2/5

MOSCATEL ; velmi aromatická odrůda, mandle se snoubí s tímto sladkým a fortifikovaným (dolihovávaným vínem typu portské) vínem. Citrusové a květinové aroma: typicky čajové růže a pomeranče. Tato odrůda má mnoho druhů po celém světě. Hlavní dva jsou pěstovány v Portugalsku: Moscatel de Setúbal (jehož mezinárodní název je Muscat Alexandria) a Moscatel Galeo Branco (Muškát žlutý – Muscat Blanc à Petits Grains), který naleznete v oblasti Douro.  

2/5
2/5

PROSECCO , velmi oblíbené šumivé víno z odrůdy Glera z přesně vymezené oblasti (DOC/DOCG) Itálie z regionu Benátsko, resp.Veneto a Friuli-Venezia Giulia.

Víno a nápoje k mandlím v dezertech
3/5

MADEIRA, fortfikované (dolihovávané) víno z portugalského ostrova Madeira, asi 400km od marockého pobřeží.

3/5

PORTSKÉ, fortifikované sladké víno. Fermentace vína je zastavena přidáním alkoholu. Veškerý cukr v hroznech tak není prokvašen na alkohol. Portské typu LATE BOTTLED VINTAGE (L.B.V.) se skvěle snoubí s mandlemi v čokoládě se skořicí. L.B.V. zraje 4-6 let. Podávejte  vychlazené na 16-18°C.

3/5

SHERRY, SLADKÉ, např. styl CREAM, tmavě hnědé barvy, v chuti sladké, jemné, aromatické. Podávejte vychlazené na 13 °C.

2/5

BARSAC, bílé sladké víno z oblasti Bordeaux v sousedství oblasti Sauternes. 

2/5

CHAMPAGNE, především rosé. Delikátní šumivé víno z přesně vymezené oblasti ve Francii. Ostatní šumivá vína nemohou být deklarována jako Champagne. Champagne je zkrátka jen jedna.

2/5

LEDOVÉ VÍNO , má výrazné aroma, nižší obsah alkoholu (8-9 °C) a vysoký zbytkový cukr. 

LEDOVÉ VÍNO , má výrazné aroma, nižší obsah alkoholu (8-9 °C) a vysoký zbytkový cukr. Víno je zpracováno z moštu, u kterého došlo ke koncentraci cukrů a kyselin úbytkem tekutiny (vody) zmrznutím, tj. vymrznutím vody v dužině hroznů. V Česku může být takto označováno, pokud cukernatost moštu dosáhla alespoň 27°  ČNM a současně byly hrozny sklízeny při minimálně -7°C. Při zpracování, tj. před vylisováním hroznů nesmí dojít k jejich rozmrznutí. Ledové víno si zachovává díky způsobu zpracování čistý odrůdový charakter (na rozdíl od vín botrytických či slámových).

2/5

MUŠKÁT (MUSCAT), mnoho odrůd, které mají snadno rozpoznatelné aroma vonících hroznů. Často se z nich vyrábějí sladká,mnohdy fortifikovaná vína. Je používán jako třetí odrůda pro výrobu Tokaj Aszú, resp. Tokajský Výber.

2/5

SAUTERNES, sladké bílé víno z Bordeaux z odrůd Semillon a Sauvignon blanc; zpracování hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea. Díky této plísni se z bobulí odpaří voda a zpracovávaný mošt má velkou koncentraci cukrů a kyselin.

2/5

TOKAJSKÉ ASZÚ nebo VÝBER,  sladké víno z Maďarska nebo východního Slovenska. Sbírání hroznů, resp. cibéb napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea do “puten”. Cibéby se zalijí tokajským vínem. Sladkost se liší podle počtu puten (1 putna = 22 až 25kg cibéb). 

2/5

VIN SANTO, sladké víno z hroznů sušených na slunci (tzv. passito), obvykle odrůdy Trebbiano, Malvasia a/nebo Sangiovese v italském Toskánsku. Na řeckém ostrově Santorini z odrůdy Assyrtiko a Aidani; nejlepší vyzrávají roky v sudu a na láhvi. Podávejte vychlazené na 6-7 °C.

2 komentáře

Napsat komentář