12 stylů a odrůd vín, které se snoubí s většinou jídel!

12 lahví ke světové kuchyni

Jaké víno a jaké jídlo? V následujícím článku jsem sestavil seznam vín, které se skvěle hodí k drtivé většině jídel na světě.  Je dobré mít tuto dvanáctku lahví ve vaší domácí vinotéce nebo lednici stále k dispozici. S jejich pomocí totiž vykouzlíte skvělé párování s většinou jídel, které přinesete ze supermarketu nebo které si uvaříte. Láhve na obrázcích níže berte pouze jako ilustrační. Jde o styl a odrůdu vína, nikoliv o přesně stejného producenta a šarži vína. Tak směle do snoubení a experimentování…

12 nejvšestranějších vín
pro skvělé párování s jídly většiny světových kuchyní

Bílá odrůda, která se nejlépe snoubí s většinou jídel. Především německé Rieslingy mají neuvěřitelnou kyselost, ale přitom jsou vyvážené díky různé míře sladkosti a ovocnosti. Na pocit jsou sušší než ve skutečnosti opravdu jsou. Kvalitní české, moravské a rakouské ryzlinky jsou rovněž velmi svěží.  Skvěle se hodí k asijské kuchyni, kuřeti, vepřovému masu a k lososu.

Červené víno z této modré burgundské odrůdy se opět snoubí s většinou jídel. Skvěle se hodí k červeným masům, ale současně jej můžete použít u stolu, kde se najednou servíruje maso i ryba.

Odrůda Chardonnay je jedním z největších chameleónů. Její charakter je hodně ovlivněn terroir, kde se pěstuje. Ovšem burgunské bílé zrající v dubových sudech se skvěle hodí k pečenému kuřeti, humrovi a grilované rybě. I u nás na Moravě můžete objevit skvostné exempláře z odrůdy Chardonnay – některé ve stylu Burgundského, jiné spíše neutrální zrající v nerezových tancích.

Když si nejste jistí, které víno se nejlépe hodí k určitému jídlu, servírujte šumivé vino, např. španělská Cava, italské Prosecco. Skvěle se hodí k smaženým, slaným předkrmům, sushi, kaviáru, ústřicím, humrovi, popcornu, uzenému lososu a dokonce i k jídlům z vajíček.

Francouzská odrůda, která dominuje především levému břehu v Bordeaux, se samozřejmě rozšířila do celého světa. Skvěle se hodí k hovězímu masu (grilovanému, pečenému i dušenému), ale i ke zvěřině a jehněčímu. Výborně se páruje i se zralými sýry s bílou plísní.

6

Shiraz / Syrah

Francouzská odrůda Syrah je původem z údolí řeky Rhôny. Zdomácněla především v Austrálii (kde ji říkají Shiraz). Fantasticky se hodí ke grilovaným jídlům, např. k telecímu, kachně, tuňákovi, ale i klobáse. Snoubí se se zralými tvrdými sýry, např. Gouda a Parmezán. 

7

Rosé

Máte-li láhev suchého nebo polosuchého rosé, potom nenajdete mnoho jídel, ke kterým by se nehodila.  Vynikající je jak k zeleným salátům, grilované či smažené rybě či krevetám, tak i pečenému vepřovému masu a uzeninám.

8

Tramín červený, Gewürztraminer

Láhev této aromatické  bílé odrůdy vonící po tropickém ovoci a kořenité chuti nádherně doprovodí vše od pikantních asijských jídel, mořských plodů až po aromatické sýry, např. Muenster a uzená Gouda. Sladký tramín je fantastický k Roquefortu. 

Je perfektní k salátům, zelenině (i k chřestu), jídlům na bylinkách i mořským plodům. Velmi suché víno, kterému dominuje aroma angreštu i tropického ovoce, vyniká skvělou kyselinou. Sauvignon Blanc z údolí řeky Loiry, hlavně ze Sancérre je perfektní k čerstvému kozímu sýru.

10

Chianti

Červené vino z Toskánska  se vyrábí z odrůdy Sangiovese. Párovat pizzu a obecně tomatové omáčky s víny je velmi obtížné. Ovšem toto nepříliš drahé italské víno bylo pro tyto pokrmy přímo stvořeno.

11

Sherry

Tradiční španělský nápoj z oblasti Jerez ve Španělsku se nádherně snoubí s celou řadou různorodých jídel. Sherry má moho stylů. Od suchého Fino a Amoldillado, které je skvělé s artyčoky, sardinkami, ančovičkami, mandlemi, pečenými paprikami, polévkovými vývary až po sladké Cream a PX, které se hodí i k čokoládě, marzipánu a ořechovým dezertům.

Tento nízkoalkoholický, sladký a lehce perlivý nápoj ze severoitalského Piemontu je považovaný za nejvšestranější víno k dezertům. Ovšem výborně se snoubí s ovocem a ovocnými zákusky. Současně  jej považuji za jedno z nejvšestranějších vín pro párování k sýrům.

Napsat komentář