Párování nápojů a sýrů: Jaké jsou nejuniverzálnější sýry i nápoje?

Jaké nápoje jsou nejvšestrannější k mnoha druhům sýrů?

Obecně lze říci, že sladká vína nebo ovocná vína budou pravděpodobněji vytvářet úspěšné párování s širokou škálou sýrů. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že se k sýrům má pít pouze červené víno. Jedním z hlavních důvodů této mylné domněnky je zřejmě skutečnost, že se (v kolébce párování vína a sýrů, ve Francii) sýry podávají až na závěr stolování, kdy je po červeném vínu obtížný návrat k suchému bílému, zejména pokud je červené výrazně tělnaté. Třísloviny (taniny) jsou často s celou řadou sýrů v konfliktu, a proto jsou všeobecně červená vína méně úspěšná. Sýry s vyšším obsahem tuku zmírňují pronikavé taniny lépe. Sýry z kravského mléka se budou pravděpodobněji snoubit s červenými víny.  

Obecně tedy platí, že bílé víno se hodí k více druhům sýra než červené. Dokonalé a skvělé párování je obvyklejší s bílými víny. Bílý Gewürtztraminer (Tramín červený) je jednoznačně nejvšestrannější partner k mnoha kategoriím sýrů. Ovšem perfektní snoubení lze vykouzlit i se sladkým a mírně perlivým Moscato d’Asti, s kterým je téměř nemožné se netrefit k jakémukoliv sýru.

Mimochodem pivo je také skvělé se sýry díky jeho textuře. Jeho nespoutané perlení pomáhá vyvážit kyselost sýra i jeho “těžkost” na patře. Sýr tak často není vnímán ploše. Pivo současně vyhlazuje svou texturou také chuťové extrémy sýra. Například India pale funguje skvěle s velkou škálou sýrů, od starší Goudy až po Stilton.

Nicméně stojí za to vyzkoušet různé kombinace a nebránit se experimentům.

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

Bíle víno, které je snadno rozlišitelné díky své opulentnosti, vysokému alkoholu a parfémovému exotickému aroma. Často se zdá sladší než ve skutečnosti je. V horkých letech bývá často plochý, chybí mu osvěžující kyselina. Typické je aroma koření, růže, líčí, grepu, broskve a zauzené slaniny. Přestože má obecně nižší kyselinu, může být archivován několik let, pokud je suchý. Většina produkce jsou suchá a polosuchá vína, ale produkují se i sladké varianty (VT = Vendage Tardive s SGN = Selectión de Graines de Nobles). Sladká vína mohou být archivována desítky let.

4/5
4/5
4/5
3/5
2/5
2/5
2/5
2/5

Jaké sýry jsou nejuniverzálnější k párování s mnoha druhy nápojů?

Tvrdé sýry jsou nejspolehlivější partner k téměř jakémukoliv nápoji, ať se jedná o víno, pivo nebo saké. Nejedná se vždy o to nejdokonalejší snoubení, ale je to spolehlivá kombinace. Například dobrý farmářský Cheddar z Anglie funguje s širokým spektrem vín. Je obtížné, možná téměř nemyslitelné, najít nápoj, který by se vůbec nesnoubil s “dědečkem” Parmesanu, švýcarským sýrem Sbrinz. Přestože se jedná o velmi tvrdý sýr, je méně drobivý než Parmezán, protože je vyroben z plnotučného kravského mléka.

Univerzální je také Beyos ze Španělska, který se vyrábí s kravského mléka (existuje i sýr z kozího či ovčího) a má dlouhou dochuť. Pokud jej nechate dlouho na patře, roztaje vám v ústech až do máslových tónů. Skvěle se doplňuje i s alkoholickými nápoji.

Mahon (někdy jej objevíte pod názvem Maó) z španělského ostrova Menorca je také velmi všestranný sýr k mnoha nápojům. Díky tomu, že se krávy na ostrově živí slanou vegetací a při jeho výrobě je sýr naložen v solném roztoku, je sýr samozřejmě mírně slaný.

Napsat komentář