Červené Bordeaux a párování s jídlem

Lidé si často myslí, že ve vínech z Bordeaux většinou dominuje odrůda Cabernet Sauvignon z Médocu. Ovšem nejčastěji pěstovanou odrůdou celého regionu Bordeaux je Merlot (~66% Merlot vs ~23% Cabernet Sauvignon). Cabernet převažuje v oblasti Haut-Médoc a je velmi důležitý také v oblastech Bas-Médoc a Graves, kde často v těch nejlepších vínech tvoří kolem 75% cuvée. Merlot je klíčovou odrůdou pro prémiová vína ze Saint-Émilion a Pomerol. Merlot totiž na zdejších chladnějších jílovitých půdách vyzrává spolehlivěji než Cabernet Sauvignon. Ovocnost a jemnost Merlotu jej předurčuje k dominantnímu používání ve velkoobjemových a levnějších vínech z Bordeaux. Cabernet Franc je široce využívaná odrůda v Saint-Émilion a do určité míry i v Médocu a Graves. Červené víno z Médocu v kombinaci s grilovanými nebo pečeným jehněčím patří mezi gastronomické klasiky. Jaké další pokrmy a jídlo se doporučuje pro nádherné snoubení s jednotlivými styly vín z Bordeaux?

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si styl vína...
2
…klikněte...
3
…a už máte přehled doporučených jídel.
Červené Bordeaux obecně
Graves
Médoc
Saint Émilion

Jak chutnají styly červeného vína z Bordeaux?

Červená vína z generických apelací v Bordeaux jsou deklarována jako Bordeaux nebo Bordeaux Supérieur. Supérieur má trochu přísnější pravidla a je vyžadována vyšší úroveň alkoholu. Nejlepší exempláře jsou středně plná vína s tóny zralého červeného a černého ovoce, někdy i cedrového dřeva z dubových sudů; jsou určená pro brzké vypití. Nejlevnější vína jsou lehkého těla a mají drsnější třísloviny než špičková vína z této apelace.

Několik méně známých apelací (Blaye, Cadillac, Castillon a Francs) produkujících červená vína se rozhodla používat společný název Côtes de Bordeaux. Jedná se o vína většinou postavená na Merlotu a jsou určená pro brzké vypití. Nejlepší exempláře nabízí vynikající hodnotu za rozumné ceny. Vinaři z apelace Côtes de Bourg se nepřipojili k této apelaci, přestože produkují vína v podobném stylu. Vína apelace Premiéres Côtes de Bordeaux jsou sladká a nemají nic společného s víny Côtes de Bordeaux!

Nejsevernější část Médoc se nazývá Bas-Médoc a zdejší vína jsou uváděna na trh pod jednoduchým označením Médoc. Zdejší půda je většinou jílovitá, ve které se objevuje i štěrk. Finální cuvée obsahuje větší podíl Merlotu než vína z jižní části Médocu a jsou určena pro dřívější pití. Od apelace Saint-Estéphe jižně leží nejoceňovanější oblast Haut-Médoc. V rámci této apelace se nachází několik menších apelací (někdy označovaných jako communes): Saint-Estéphe, Pauillac, Saint-Julien a Margaux. Vina mají vyšší podíl Cabernetu Sauvignon, který se projevuje černým rybízem v aroma i chuti. Místní vína mají i pevné třísloviny, když jsou mladá, a často velmi dlouhý archivační potenciál.

V apelacích Listrac a Moulis nejsou žádné chateau, která byla zahrnuta v klasifikaci vín z roku 1855, ale lze zde najít mnoho velmi kvalitních vín za rozumné peníze. Vína z Moulis jsou silnější než z Margaux, ale s menší finesou. Listrac je přímější, více taninový, podobný vínům ze Saint-Estéphe, ale trochu více rustikální s méně vyzrádlou ovocností. Přestože stejně jako ostatní vína z Médocu dominuje v kupážích více Cabernet Sauvignon, je podíl Merlotu vyšší než v ostatních apelacích   Haut-Médoc.

Vína z apelace St. Estéphe jsou tmavší barvy, plnější a hrubší textury s více rustikálními tříslovinami, s o trochu vyššími kyselinami a o trochu méně parfémovaným aroma.

V nejlepších exemplařích dominuje v kupáži Cabernet Sauvignon nad Merlotem. V typickém aroma se projevují tóny černorybízového likéru Cassis, zelené papriky, cedru, čokolády, tabáku, a vanilky z nových dubových sudů. Na patře je víno silné, ale současně elegantní, středně plného těla s relativně vysokou kyselinou, střední úrovní alkoholu, jemnými i strukturovanými tříslovinami a dlouhým svíravým závěrem.

Je svůdným kompromisem mezi sílou Paulliacu a finesou Margaux. Typický je hedvábnější textura a sušší konec.

Margaux mívají květinové aroma akácie a fialek. Svým typickým projevem je považováno za “ženské víno” z prémiových apelací v Médocu. 

V porovnání s víny z Médocu mají vína z Graves světlejší barvu, méně tříslovin a tenší tělo. Vína obsahují více Merlotu a Cabernetu Franc. Projevují se zde tóny kouře, minerálů a červených cihel. Zráním se probouzí podzimní tóny hub s směsicí květin.

Na jihu města Bordeaux se rozkládá nejprestižnější apelace regionu Graves známá jako Pessac-Léognan. Půdy jsou podobné těm stěrkovitým v Haut-Médoc, a proto jsou vhodné pro Cabernet Sauvignon. V porovnání s prestižními víny z Haut-Médoc jsou zdejší vína o trochu lehčího těla a více aromatická. Nejlepší exempláře jsou vyráběny se stejnou péčí jako ikonická vína z Haut-Médoc, a tomu odpovídají i stejně vysoké ceny. 

Vína jsou postavena v drtivé většině na Merlotu. Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon jsou typicky ve výrazně menšině v porovnání s cuvée z Médocu a Graves. Vína z Pomerolu mají tmavou rubínovou barvu s výrazným aroma švestek a dalšího tmavého a červeného ovoce, koření, lanýžů a vanilky z nových dubových sudů. V chuti je víno bohaté, často opulentní a s nižší kyselinou a hebšími taniny než vína z Levého břehu (Médoc a Graves). V porování s  víny ze Saint-Émilion jsou více bohatá, kořenitá.

Vína jsou postavena především na Merlotu. Ale v porovnání s víny z Pomerolu, který často voní a chutná jako ovocný koláč, jsou vína ze Saint-Emilion sušší s výraznějšími tříslovinami. Zdejší vína se projevují méně zjevně jako archetypální vína Pravého břehu regionu Bordeaux, než vína z Pomerol. Vína ze Saint-Émilion mají střední až vyšší úroveň tříslovin, ale v porovnání s víny z Levého břehu (Médoc a Graves) jsou jemnější, méně strukturované s komplexním aroma červeného ovoce a švestek. Zráním se projeví tóny tabáku a cedrového dřeva.

Doporučená párování červeného vína z Bordeaux s jídlem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

S červeným vínem z Bordeaux obecně

5/5

JEHNĚČÍ, především GRILOVANÉ A PEČENÉ

4/5

MASO ČERVENÉ, STEAK především HOVĚZÍ a/nebo GRILOVANÉ, PEČENÉ, především s MLADÝM BORDEAUX

4/5

HOVĚZÍ, především DUŠENÉ, GRILOVANÉ nebo PEČENÉ, např. FILET MIGNON

4/5

SÝRY, především TVRDÉ a / nebo S BÍLOU PLÍSNÍ jako BRIE, CAMEMBERT, především s MLADÝM BORDEAUX

3/5

BAŽANT, především PEČENÝ

3/5
3/5

ZVĚŘINA a PERNATÁ ZVĚŘ, například JELENÍ, KANČÍ

3/5

KACHNA, především KONFIT, GRILOVANÉ a PEČENÉ

3/5

ROASTBEEF, především STUDENÝ v SENDVIČI

3/5

SRNČÍ, JELENÍ MASO

2/5

BRZLÍK

2/5

FONDUE MASOVÉ

2/5

SÝRY GOUDA, ZRALÝ CHEDDAR nebo COLBY

2/5

TOFU, především GRILOVANÉ NEBO UZENÉ

2/5

TELECÍ

vyhnete se

DRŮBEŽ, PROSTÉ BÍLÉ MASO; v této kombinaci může mít kovovou chuť

S vínem z apelace Graves

4/5
4/5
3/5

RYBA S TMAVÝM MASEM (např. TUŇÁK, LOSOS, MAKRELA) a MOŘSKÝ ĎAS

3/5

HŘEBENATKY, MUŠLE SV. JAKUBA, SVATOJAKUBKY

2/5

S vínem z apelace Médoc

5/5

JEHNĚČÍ, především GRILOVANÉ A PEČENÉ

4/5

HOVĚZÍ, především DUŠENÉ, GRILOVANÉ nebo PEČENÉ, např. STEAK

4/5
4/5

KACHNA, především KONFIT NEBO GRILOVANÁ

3/5

JÁTRA

S vínem z apelace Saint-Émilion

4/5

KACHNA, především KONFIT NEBO GRILOVANÁ

3/5

HOVĚZÍ

3/5

SÝRY, především SAINT-NECTAIRE, REBLOCHON

3/5
3/5
2/5

KUŘE COQ AU VIN

Napsat komentář