Syrah resp. Shiraz a párování s jídlem

Domov odrůdy Syrah je v severním údolí řeky Rhôny ve Francii, kde se projevuje pepřovými a zemitými tóny, někdy dokonce s lehkou kouřovostí. Lze v něm také často rozpoznat aroma a chuť lékořice a tmavého bobulového ovoce.  Australská verze Shiraz se vyznačuje stejně jako evropský Syrah chutí tmavého ovoce a kořenitostí, která je ovšem ještě doplněna o tóny čokolády a borůvek. Shiraz bývá marmeládovější, bohatší a tělnatější. Ať už víno pochází z odrůdy Syrah ze severní Rhôny ve Francii, z Kalifornie, Jižní Afriky nebo se jedná o Shiraz z Austrálie, potřebujeme jej párovat s chuťově výrazným jídlem. Syrah ze severní Rhôny se výborně hodí ke zvěřině (např. srnčímu), hovězímu a jehněčímu masu; stejně tak jde velmi dobře s více koncentrovaným, kouřovým Shirazem z Austrálie. Australská a jihoafrická vína z této odrůdy jsou perfektní k uzeným chutím, grilovanému masu, především s BBQ omáčkou. Lehčí vína, kde dominují tóny bobulového ovoce jsou vhodné ke krocanovi, jehněčímu casserole a dokonce i ke kuřeti. Játra jsou k němu také dobrým partnerem. Lehčí Shiraz lze snoubit s jemněji kořeněnými jídly indické kuchyně. Na druhou stranu jídla thajské nebo čínské kuchyně bývají málokdy úspěšná v páru s touto odrůdou, ovšem s výjimkou skvělého snoubení s pekingskou kachnou. Tvrdé a zralejší sýry, např. Cheddar nebo vyzrálá Gouda se k Syrah také velmi hodí.  Jaký sýr se snoubí s vínem z odrůdy Syrah tak, že se budete cítit jako v nebi? A jaké další kombinace doporučujeme?

Doporučená párování k vínům z odrůdy Syrah | Shiraz

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

SÝR STILTON a SHIRAZ; klasický anglický sýr s modrou plísní, australský Shiraz a troška borůvkého džemu je pohádková kombinace. Tento sýr je dostatečně silný a komplexní, aby se vyrovnal velmi intezivnímu a koncentrovanému Shiraz. Borůvkový džem toto snoubení ještě vyšperkuje. Mňam!

Australský Shiraz je vyráběn ze stejné odrůdy jako francouzský Syrah. Jinde ve světě je většinou tato odrůda pojmenována podle své francouzské varianty. Australský koncentrovaný a více ovocitější styl si přímo říkal o odlišné pojmenování. Bylo rozhodnuto, že se australská verze Syrahu, tedy “Shiraz”, pojmenuje podle iráckého, resp. perského města, kde byla podle legendy poprvé pěstována. Podle legendy ji do francouzského Marseille přivezly Féničané kolem roku 600 př. n. l. Křižáci ji prý mezi lety 1095 a 1291 přivezli z Persie až do údolí řeky Rhôny. Ovšem tato legenda je mylná. Křižáci vždy operovali ve Svaté zemi a nikdy nešli tak daleko za její hranice, tedy až do Persie. Její původním domovem je skutečně severní Rhôna, především apelace Hermitage a Côte-Rôtie.

Světoznámý australský Shiraz z horských regionů Hunter a Barossa Valley se projevuje aroma koncentrovaného černého ovoce, s lehce zemitým a kořenitým charakterem. V chladnějších australských regionech (např. Great Southern, Geelong a Heathcote) se výrábějí přímější, více pepřové styly, které jsou podobnější vínům ze Severní Rhôny ve Francii, která je považována za domov této odrůdy.

4/5

BARBECUE a BBQ OMÁČKA, především s VEPŘOVÝMI nebo HOVĚZÍMI ŽEBRY a především s SHIRAZ z Barossa nebo McLaren Vale.

4/5

BYLINKY; Syrah je tak aromatická odrůda, že je párování s ním více o koření a bylinkách než o mase, tedy proteinu. Syrah miluje TYMIÁN, ROZMARÝN, SUŠENÉ PROVENSÁLSKÉ KOŘENÍ, především s víny ze SEVERNÍHO ÚDOLÍ ŘEKY RHÔNY. Vynikající je ovšem také párování na bylinkách postavených jídel s SHIRAZEM s tóny EUKALIPTU z australského McLAREN VALE. STŘEDOMOŘSKÁ ZELENINA jako ČERVENÁ PAPRIKA, RAJČATA s ČESNEKEM, tymiánem, rozmarýnem jsou s lehčím Syrahem vynikající.

4/5

GRILOVANÉ MASO A DALŠÍ GRILOVANÁ JÍDLA

4/5

HOUBY, především LESNÍ

4/5

JEHNĚČÍ, především GRILOVANÉ, PEČENÉ i DUŠENÉ

4/5

JELENÍ MASO, především GRILOVANÉ nebo PEČENÉ

4/5

KACHNA, především PEKINGSKÁ (tj. kachna s omáčkou Hoisin – aromatická omáčka, která se používá při přípravě asijských smažených jídel a jako marináda na maso. Je vyrobena ze směsi fermentovaných sójových bobů, česneku, octu, chilli a sladidla.) nebo PEČENÁ, především s TĚLNATĚJŠÍM SYRAH z RHÔNY. Rozhodně doporučuji PEČENÁ KACHNÍ PRSA se švestkovou omáčkou a sezamovými nudlemi. 

4/5

KLOBÁSA, především GRILOVANÁ

4/5

PEPŘ, ČERNÝ. Pokud se vám zdá, že cítíte v Syrahu pepř, potom se nejedná o fantazírování. Nejsilnější aromatická složka, která byla identifikována v černém i bílém pepři je rotundone. Stejná složka je obsažena ve velmi malých koncentracích i ve vínech z odrůdy Syrah. Z části díky tomu se snoubí Syrah velmi dobře se silně kořeněnými jídly, např. klobásou s mořskou solí, černým pepřem a dalším aromatickým kořením. Stejně tak STEAK s PEPŘOVOU OMÁČKOU nebo PEPŘOVOU KRUSTOU a SYRAH jsou zásahem do černého!

4/5

RATATOUILLE, RATATUJ

4/5

SRNČÍ MASO, především GRILOVANÉ nebo PEČENÉ

4/5

STEAK, především GRILOVANÝ S PEPŘOVOU nebo STEAKOVOU omáčkou

4/5

TUŇÁK, především GRILOVANÝ

4/5

TVRDÉ SÝRY, především ZRALÉ nebo TVRDÉ, např. Gouda, Parmezán, Pecorino, Cheddar

Syrah | Shiraz a sýry

Síla, plnost a výrazná intenzita Syrahu mohou být trochu problematické pro párování se sýry. Plnější sýry a trochu nazrálejší se hodí k Shirazu skvěle. Vyzkoušejte také EIDAM (kravské mléko) z Nizozemí, ostřejší CHEDDAR nebo zralou GOUDu. Pro párování s MĚKČÍMI SÝRY vyzkoušejte SAINT-NECTAIRE z kravského mléka (Francie), poloměkký sýr z AUVERNE ve Francii, který má charakter a měkkou texturu podobnou klasickému francouzskému sýru REBLOCHON.

4/5

VEPŘOVÉ MASO, především BARBECUE, DUŠENÉ, GRILOVANÉ nebo PEČENÉ. Shiraz je fantastický především k TRHANÉMU vepřovému se zakouřenou medovou pikantnější omáčkou.

4/5

ZVĚŘINA, především vyzrálejší SYRAH z RHÔNY a především DIVOČÁK

3/5

CASSEROLE, tj. různé kombinace masa a zeleniny nebo jen zeleniny uvařené a poté i servírované v jednom hrnci, např. CASSOULET. 

3/5

CHILI

3/5

HAMBURGER, především s KEČUPEM 

3/5

HUSA, především s PLNĚJŠÍM SYRAH z RHÔNY

3/5

INDICKÁ KUCHYNĚ, především LEHČÍ SYRAH s mírněji kořeněnými jídly, např. jihoafrický SYRAH, který má zemitější a více zakouřený charakter s ČOČKOVÝM DHAL nebo pikantními vegetariánským BURGERY z ČOČKY.

3/5

JÁTRA

3/5

KUŘE, především BARBECUE, PEČENÉ nebo HODNĚ KOŘEŇENÉ

 

3/5

LILEK, především GRILOVANÝ

3/5

PERNATÁ ZVĚŘ, především se SYRAH z RHÔNY, a především HOLOUBĚ. Nebo také doporučuji KŘEPELKU na SHICHIMI, což je japonská směs z chili vloček, mořských řas a sezamových semínek.

3/5

TELECÍ MASO, především ŽEBRA

3/5

VEPŘOVÉ MASO, ale VEPŘOVÁ ŽEBRA s BBQ omáčkou (****)

2/5

DRŮBEŽ, především GRILOVANÁ nebo PEČENÁ

2/5

HUTNÁ JÍDLA

2/5

KARI

2/5
2/5

KROCAN, PEČENÝ

2/5
2/5

PIZZA

2/5

TĚSTOVINY, především HUTNÉ

2/5

UZENÉ MASO

vyhnete se

DELIKÁTNÍ a JEMNÉ INGREDIENCE

vyhnete se

RYBY, především JEMNÉ

vyhnete se

MOŘSKÉ PLODY, především LEHKÉ

vyhnete se

KORÝŠI

Napsat komentář