Pstruh: Jaká vína a nápoje k němu podávat?

Pstruh je dravá sladkovodní ryba, kterou bychom neměli párovat s divokými a výraznými víny. Má totiž jemnější maso s nižším obsahem tuku, a proto se k němu hodí spíše vína elegantnější, jemnější a s bohatší strukturou. Naopak uzený pstruh je vynikající s bílými víny ovlivněnými dubovým sudem. Jaká konkrétní vína a další nápoje tedy k pstruhovi doporučujeme?

Doporučená vína a nápoje k pstruhovi

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si úpravu pstruha...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených nápojů.

Pečený, pošírovaný nebo grilovaný pstruh
Uzený pstruh

K pstruhovi pečenému, pošírovanému nebo grilovanému

3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

2/5

Odrůda Sémillon je míchána společně se Sauvignon Blanc do prémiových suchých bílých vín v oblastech Pessac-Léognan a Graves, a propůjčuje tak finálním vínům tělo. V Bordeaux se stále více používá Sauvignon blanc pro suchá odrůdová vína s aroma citrusů a zeleného ovoce. Jde tedy o nestále se rozšiřující výjimku pro suchá bílá vína z Bordeaux.

Suchá bílá vína z Bordeaux jsou produkována v celé řadě různých stylů. Základní vína jsou většinou svěží, ovocitá díky fermentaci při kontrolované teplotě v nerezových nádobách, ale některé se mohou projevit určitými tóny dubu. 

Prémiová suchá bílá vína z Pessac-Léognan jsou fermentována a zrají v nových dubových sudech, a projevují se bohatou, koncentrovanou a komplexní chutí oříšků a ovoce. 

2/5
2/5
2/5
2/5

Protože se jedná o dříve dozrávající odrůdu, je Pinot Noir nejvíce pěstován především v chladných a mírných klimatických oblastech pro pěstování vína. Jedná se tedy o perfektní modrou odrůdu pro burgunské vinohrady, kde je základní víno velmi lehké, často s vysokou kyselinou a s tóny dubového sudu pro dodání struktury. Ovšem vína z lepších poloh v Côte d’Or jsou intezivnější a komplexnější – od delikatních a téměř květinových až po spíše tříslovinové a kořenité. Ve velmi chladných ročnících je zde riziko, a to především u níže položených vinohradů, že víno bude nevyzrálé s vegetativními tóny mokrých listů, kapusty.

V Evropě je pro svůj Pinot Noir proslavené německé Bádensko. Skvělý Pinot Noir samozřejmě najdeme i v České republice a na Slovensku, samozřejmě pod názvem Rulandské modré. V Čechách je nejvíc zastoupeno na Roudnicku, Mělnicku a Mostecku. Na Moravě tuto odrůdu nalezneme v menším zastoupení ve všech vinařských podoblastech. Rozhodně doporučuji skvělá vína z Vinařství Trávníček & Kořínek, APRI z Hnanic, Knížecí vrch. Původně se v Čechách odrůda nazývala Roučí, protože její hrozny připomínalo rouno berančí. Právě takto nazvané víno z vinařství Stapleton-Springer z Bořetic, patří mezi moravskou klasiku z této odrůdy.

V Novém světě se nejkvalitnější Pinoty produkují v celé řadě regionů, např. Marlborough a Central Otago na Novém Zélandu, Yara Valley, australské regiony Mornington Peninsula a Tasmánie, Los Carneros a Sonoma v Kalifornii, Walker Bay v Jižní Africe nebo Casablanca Valley v Chile.

2/5

K uzenému pstruhovi

3/5

Napsat komentář