Slávky / mušle a párování s víny, pivy, koktejly a dalšími nápoji

Lesklé černé slávky se zářivě zeleným okrajem lastur patří po celém světě k nejoblíbenějším mlžům a skýtají celou škálu možností kulinářského využití. V Evropě se prodávají především slávky jedlé ze severomořských akvakultur a z umělých chovů pocházejí také slávky středomořské a novozélandské. V Severní Americe se slávky často konzumují syrové. Evropané dávají naopak přednost vařené variantě – klasickým způsobem úpravy je dušení v páře ve vývaru z bílého vína a polévkové zeleniny. Novozélandské slávky se hodí navíc na přípravu hustých rybích polévek a výborně chutnají také v kořeněných omáčkách. Jaké nápoje k jídlům se slávkami včetně italské pasty s mušlemi párovat? Na konci příspěvku najdete i doporučovaná vína pro párování se slávkami s kokosovým mlékem a/nebo v pikantní úpravě.

Doporučené nápoje k slávkám a těstovinám s mušlemi

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

Většina této odrůdy se pěstuje v regionu Nantes, v údolí řeky Loiry poblíž Atlantického oceánu. MUSCADET je největší apelace, ale MUSCADET SÉVRE ET MAINE je oceňována nejvíce. Vína jsou suchá, se středně vysokým obsahem alkoholu (max. 12 %). Tradičně se vína fermentovala ve velkých dubových sudech, ale v současnosti je běžnější využití betonových nebo nerezových tanků. Vína se projevují vysokou kyselinou, tenkých tělem a jemnou chutí zeleného ovoce. Měla by se pít mladá.

3/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

3/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

3/5
3/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Laguedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

2/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zrání v sudech barrique. Má velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

2/5
2/5
2/5

Plné suché víno je velmi komplexní díky tomu, že část hroznů bývá napadena ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Nejlepší vína mohou zrát desetiletí v láhvi.

2/5
2/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich jsou velmi koncentrovaná a po zrání v láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

2/5

Vinohrady jižního Toskánska jsou položeny v nižší nadmořské výšce než Chianti a mají teplejší podnebí. Teploty jsou ovšem zmírňovány chladnými větry vanoucími od moře. 

VINO NOBILE DE MONTEPULCIANO (nebo jen NOBILE) musí zrát alespoň 2 roky než je uvedeno do prodeje.

V případě méně kvalitních ročníků nebo pokud víno nezrálo požadovanou minimální dobu je prodáváno pod označením ROSSO DI MONTEPULCIANO DOC.

2/5

Doporučená vína k slávkám s kokosovým mlékem a/nebo v pikantní úpravě

3/5
3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

2.1/5

Odrůda dává vína výrazného broskovového aroma (i když výraznost je menší než u Gewürztramineru, Tramínu červeného) a kontrastní jemné bylinné a minerální tóny. Česká republika patří mezi 5 vinařských zemí s největší rozlohou vinic s touto odrůdou.

Napsat komentář