Dýně jako symbol podzimu a párování s nápoji

Dýně propojuje dva extrémy: na jednu stranu je bohatá díky své nasládlé oranžové dužině, ale na druhou stranu je překvapivě vodnatá. Z této zeleniny lze připravit celé podzimní menu – od krémové výživné polévky přes hlavní jídlo až po dezert. Její pečení zesiluje její chuť a nasládlou opulentnost. K jídlům z pečené dýně určitě zvolte mohutné víno – ať již bílé (např. Chardonnay barrique z Nového světa) nebo červené (např. šťavnatý Merlot z Chile). 

Doporučené nápoje k dýni a dýňovým jídlům

Dýňová polévka
Dýňové jídlo
Dýňový dezert
5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

K dýňové polévce

2/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

K dýňi a dýňovým jídlům

3/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

2/5
2/5
2/5
2/5

Světoznámý australský Shiraz z horských regionů Hunter a Barossa Valley se projevuje aroma koncentrovaného černého ovoce, s lehce zemitým a kořenitým charakterem. V chladnějších australských regionech (např. Great Southern, Geelong a Heathcote) se výrábějí přímější, více pepřové styly.  

2/5

VALPOLICELLA je severo-západně od města Verona. Hlavní odrůda cuvée je místní CORVINA, která má tenkou slupku, a proto také středně intenzivní barvu a taniny. Do cuvée jsou samozřejmě přidávány další místní odrůdy. Vína z celého regionu mohou být označena jako VALPOLICELLA DOC. Vína z kopcovitých vinic jsou deklarována jako VALPOLICELLA CLASSICO DOC. Vína jsou jednoduchá a ovocná s nižšími tříslovinami, chutí červených třešní, většinou bez zrání v dubových sudech. Jsou určena k okamžitému vypití. Rozhodně je nezaměňujte za charakterově jiné víno AMARONE DELLA VALPOLICELLA, které se ve stejném regionu a ze stejných odrůd zpracovává metodou “passito”. Těstoviny se rozhodně více hodí k jednodušší VALPOLICELLA.

2/5

K dýňovým dezertům (např. k dýňovému koláči)

4/5
4/5
3/5

Sladké bílé víno z Bordeaux z odrůd Semillon a Sauvignon Blanc; zpracování hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea. Díky této plísni se z bobulí odpaří voda a zpracovávaný mošt má velkou koncentraci cukrů a kyselin. 

2/5
2/5

Fortifikované víno z jižní Côte-de-Rhône. Obsah alkoholu 15-21%, minimálně 100g/l zbytkového cukru, tj. velmi sladké víno. Postaveno na odrůdě Muscat á Petits Grains Blanc.

2/5

Sbírání hroznů, resp. cibéb napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea do „puten“. Cibéby se zalijí tokajským vínem. Sladkost se liší podle počtu puten (1 putna = 22 až 25kg cibéb). 

2/5

Napsat komentář