Avokádo a párování s nápoji

Pokud se jedná o párování s víny, má avokádo komplikovanou reputaci. Zkrátka látky v něm obsažené se nesnoubí s většinou stylů vína. Párujte jej tedy s pikantními bílými víny jako je novozélandský Sauvignon Blanc. Osvěžující kyselina kontrastuje se sladkostí a tučností tohoto lahodného plodu. Ze stejného důvodu skvěle funguje i neročníkové šampaňské nebo Pinot Grigio. S červenými víny je to složitější, protože taniny ve víně mohou mít problém s vysokým obsahem přírodního oleje avokáda. Pokud červené, doporučuji spíše lehké víno, například Beaujolais nebo lehký Pinot Noir. Pokud pojídáte sushi California rolls, potom zkuste Junmai-shu saké, jehož plnost, bohatost a vysoká kyselina doplní krémovost a jemnou chuť avokáda. 

Doporučené nápoje k avokádu

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

4/5
3/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

3/5
2/5
2/5
2/5
2/5
2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

2/5
2/5
2/5

V Argentině se pěstuje předevšímv regionech Salta, La Rioja, San Juan a Mendoza. Ta nejlepší vína pochází z vysokých nadmořských výšek v regionech Cafayate, v provinci Salta. Víno je intenzivně ovocné, s květinovým aroma, středním tělem a kyselinou. Typická je chuť peckového ovoce a melounu. Protože se jedná aromatickou odrůdu, vinifikuje se obvykle v nerezových tancích s kontrolovanou teplotou.

Napsat komentář