Skvělá marinovaná syrová ryba – ceviche a párování s nápoji

Ceviche je velmi populární jídlo v Karibiku a na pobřeží Latinské Ameriky, a to především v Peru, které je považováno za kolébku tohoto pokrmu. Syrová ryba se marinováním v citrónové, limetové nebo pomerančové šťávě vlastně uvaří. Tento způsob úpravy ryb je podle archeologických nálezů známý již přes 2 000 let. Právě vysoká kyselost jídla si žádá šťavnaté bílé víno s dostatečně vysokou kyselinou. Ceviche je totiž natolik kyselý, že případně nevhodně zvolené víno může mít sladší dochuť. Ano, dokonce u suchého vína můžete pociťovat jistou sladkost v kombinaci se ceviche. Suchý Ryzlink z Německa má vysoké kyseliny a navíc si zajímavě propojí citrusové tóny ve víně i jídle. Šťavnatá Champagne funguje také skvěle. Pro mě je ovšem jednoznačným vítězem Sauvignon blanc z Nového Zélandu. A který nápoj bude Vaším favoritem?

Doporučené nápoje k ceviche

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5
4/5

Region Vinho Verde se nachází v severozápadní časti Portugalska poblíž Atlantického oceánu. Klasické víno ze zdejšího regionu má světle citronovou barvu se zelenkavými odlesky (proto portugalské jméno Zelené víno), vysokou kyselost a nižší alkohol (8-11.5%). Vína s nižším alkoholem jsou obvykle polosuchá.

3/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zrání v sudech barrique. Má velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

3/5

Většina této odrůdy se pěstuje v regionu Nantes, v údolí řeky Loiry poblíž Atlantického oceánu. MUSCADET je největší apelace, ale MUSCADET SÉVRE ET MAINE je oceňována nejvíce. Vína jsou suchá, se středně vysokým obsahem alkoholu (max. 12 %). Tradičně se vína fermentovala ve velkých dubových sudech, ale v současnosti je běžnější využití betonových nebo nerezových tanků. Vína se projevují vysokou kyselinou, tenkých tělem a jemnou chutí zeleného ovoce. Měla by se pít mladá.

2.1/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

2/5

Výhradně z odrůdy Chardonnay. Základní Chablis a Petit Chablis je velmi prosté s chutí zeleného ovoce a vysokou kyselinou, lepší výrobci a polohy dávají aroma zralého ovoce. Doporučuji především CHABLIS PREMIER CRU a GRAND CRU, které pocházejí z vinic lépe situovaných na svazích, což dává vínu větší koncentravanou ovocnost (spíše citrusy než zelené jablko), jsou plnějšího těla s vyvažující vysokou kyselinou.

2/5
2/5
2/5
2/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich je velmi koncetrovaná a zrání na láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

Napsat komentář