Cider a jablečný mošt – párování s jídlem

Jablečný mošt má pověst staromódního nápoje z venkovské Anglie nebo Francie. Ovšem v poslední době dochází k revoluci v přístupu jeho producentů a tedy i k obrovskému zlepšení kvality. Výsledky jsou mnohdy ohromující: některé nejlepší značky jsou srovnatelné se šampaňským. V životě je jen málo chutnějších věcí než sklenice svěžího vychlazeného cideru za horkého letního odpoledne. Jaké styly cideru a moštu vlastně existují? A jaké jídlo s alkoholickým cidrem i nealkoholickým jablečným moštem párovat?

Obsah | Rychlé odkazy

Odrůdy a styl pro produkci moštu

Jablečné víno se za normálních okolností nedělá z jablek určených k jídlu, ale ze speciálních moštových odrůd, jež jsou zpravidla pro jídlo kyselé. Existují čtyři kategorie moštových jablek: sladké, hořkosladké, ostré a hořkoosté. Hořkosladká jablka mají nízkou kyselinu, ale vysokou hladinu tříslovin; hořkotrpká mají vysoký obsah kyseliny i taninu – a právě z těchto druhů se dělá největší množství moštového vína. Třísloviny jsou důležité, protože zmírňují sladkost a dodávají komplexnost. Přesný charakter jablečného vína závisí stejně jako u vína z révy Vitis Vinifera na odrůdách jablek ve směsi a na výrobních metodách. Obecně existují dva základní styly jablečného vína: anglický (včetně moštů ze Severní Ameriky a Austrálie) a francouzský (včetně moštů ze Španělska). 

"Většina značkových moštů, např. Strongbow, je běžně dostupná. Ale pokud jste na dovolené v oblasti produkující cider, např. Herefordshire v Británii, Normandie či Bretaň ve Francii nebo Sonoma v Kalifornii, poohlédněte se po místních výrobcích, které mnohdy mají v nabídce skutečně vynikající a vysoce kvalitní produkty. Některé jablečné mošty se vyrábějí až z 20 různých odrůd moštových jablek ve směsi. Většina moštů není určena ke zrání. Ale pokud jsou mošty prodávány jako "ročníkové", mohou být vhodné k uskladnění."
Vincent Gasnier
Master Sommelier

Anglický styl cideru

Zpravidla suchý a obvykle silnější než francouzský styl. Anglické mošty se dělí do dvou hlavních táborů. Tradiční anglický mošť je nešumivý, tmavý a je znám jako “scrumpy”, tedy mošt s vyšším obsahem alkoholu. Vzhledem k zájmu o organická piva v poslední době získává tento typ moštu stále větší popularitu. Většina masově prodávaných anglických moštů je vysoce filtrovaná a sycená kysličníkem uhličitým, takže výsledný nápoj je čirý, šumivý, lehký a svěží. Anglické mošty jsou přirovnávány k pivům.

Cidery ze Severní Ameriky

Přestože cidery z USA spadají do kategorie moštů anglických, jsou obvykle sladší. Cidery z Kanady jsou naopak méně sladké než jejich protějšky z Velké Británie.

Francouzský styl cideru

Francouzský styl je obvykle suchý, ale ne tak silný jako anglické mošty. Francouzští producenti podřizují své výrobky stylu šumivých vín, takže výsledky mohou být extrémně komplexní a dobře vyvážené. Nejlepší typ francouzského moštu je znám jako cidre bouche a často se prodává v podobných láhvích jako šampaňské a s korkem.

Doporučené párování jablečného cideru s jídlem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

K alkoholickému cideru, tj. zkvašenému jabléčnému moštu

4/5

SMETANOVÉ, KRÉMOVÉ OMÁČKY nebo OMÁČKY založené na CIDERU. Právě taková jídla svědčí cideru nejvíce. Při párování se ciderem je vhodnější uvažovat o tomto druhu omáček spíše než přemýšlet o párování ke kuřeti, lososu nebo vepřovému, které mohou být upraveny nekonečně mnoha způsoby. Právě podobný styl omáček najdete v Normandii, tedy v jednom z center produkce cideru.

4/5
3/5

JABLKA, JÍDLA S JABLKY A JABLEČNÉ DEZERTY, především s FRANCOUZSKÝM STYLEM CIDERU podobným vínu.

3/5

KRÉMOVÁ ZELENINOVÁ nebo KUŘECÍ POLÉVKA,  např. pokud je jednou z hlavních surovin cibule, houby, celer, fenykl nebo lilek.

3/5

MOŘSKÉ PLODY KORÝŠI, především s FRANCOUZSKÝM STYLEM CIDERU, který je podobný vínu nebo ŠPANĚLSKÝM STYLEM CIDERU.

3/5
3/5

RISOTTO,  KRÉMOVÉ, především pokud je jednou z hlavních surovin cibule, houby, celer, fenykl nebo lilek.

3/5

SÝRYCAMEMBERT, BRIE a sýry s bílou plísní jsou k cideru vynikající, zvláště pokud zvolíte ten z Normandie. K anglickým ciderům doporučuji sýry CHEDDAR, CHESHIRE, CARPHILLY. Polotvrdé sýry, např. GRUYÉRE a BEAUFORT jsou také dobré. Ke kozím sýrům vyberte SUŠŠÍ LEHČÍ STYL cideru. K aromatičtějším sýrům MUENSTER, PONT L’EVEQUE nebo BISHOP naopak zvolte raději SLADŠÍ STYL zkvašeného jablečného moštu (ovšem žádný ze sýrů by neměl být příliš vyzrálý, protože by chuť cideru zcela přehlušil).

3/5

PALAČINKY, PIKANTNÍ NA SLANO především se SUCHÝM FRANCOUZSKÝM STYLEM CIDERU, který je velmi podobný vínu. Jedná se o regionální snoubení původem z Normandie. Fantastická je kombinace palačinek plněných šunkou nebo špenátem se sýrem s normadským CIDER BOUCHÉ, který se prodává v podobných lahvích jako šampaňské a s korkem.

3/5

ÚSTŘICE, především s ANGLICKÝM STYLEM CIDERU, který je podobný pivu.

2/5
2/5

KRÁLÍK, především POVAŘENÝ V CIDERU

2/5
2/5

KUŘE, především kuřecí CASSEROLE.

2/5

SMETANOVÁ OMÁČKA, především S FRANCOUZSKÝM CIDEREM  podobným vínu.

2/5

RYBA, především LOSOS, PSTRUH

2/5

OVOCE

2/5

PÁLIVÁ JÍDLA, především S FRANCOUZSKÝM CIDEREM  podobným vínu.

K nealkoholickému cideru, tj. k sladkému čerstvě vylisovanému jablečnému moštu

2/5

JABLEČNÉ DEZERTY

2/5

KOBLIHY, především SMAŽENÉ

Napsat komentář