Olivy, olivový olej a párování s nápoji

Na jejich chuť si je třeba zvyknout, tak jako se zvyká na chuť syrových ústřic nebo na kaviár. Děti je nemají příliš v lásce, zato dospělí jim dokážou především na dovolené úplně propadnout. Celá tisiciletí získávají lidé z plodů olivovníku drahocený olej. Samotné čerstvé plody se sice nedají konzumovat, gurmety to ale nemohlo odradit. 

Když už měli dostatek oleje, naložili ostatní plody do různých solných a sladkokyselých nálevů a vymysleli jedny z nejdůmyslnějších a nejnávykovějších jednohubek k vínu – nakládané zelené nebo černé olivy. Nejde o dva různé druhy, jak si to někteří lidé myslí. Zelené olivy jsou jednoduše posbírané ještě před jejich dozráním, přibližně začátkem září. Tmavé jsou zase vyzrálé a sbírané v prosinci, a právě z nich se lisuje i olej. Ovšem některá vína se k nim hodí daleko více než jiná…

Existuje nepřeberné množství druhů oliv. Mezi nejslavnější patří řecké fialové Kalamaty, Manzanilly z jihu Španělska, Gaety z Itálie nebo Arbequiny z Katalánska. Každý národ je na ty svoje velmi hrdý a nezapomene vám zdůraznit, že pokud si je chcete opravdu vychutnat, musíte je jíst nevypeckované (pecku samozřejmě nejíme 🙂 ). Lidé bývají často překvapení, že na trhu ve Středozemí nenajdou krásně černé olivy jako jsou zvyklí v supermarketě. Na otázku proč existuje jednoduchá odpoveď. Zralé olivy nemají nikdy zcela stejnou barvu – ta se pohybuje v rozmezí od hnědé, přes fialovou až po tmavou hnědou. A olivy, které známe s obchodů, jsou do své dokonalé černé podoby upravovány v továrnách síranem železnatým.

Doporučené nápoje k olivám a olivovému oleji

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5
2/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zráním v sudech barrique. Mají velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

2/5

Napsat komentář