Co pít k tradičním velikonočním jídlům každý den pašijového týdne?

K velikonočním svátkům patří vajíčka, mazanec, beránek i nádivka. Tradičních jídel je ovšem mnohem více. Přípravy na Velikonoce začínají po čtyřicetidenním postním období, které končí takzvanou Škaredou středou. Po ní přichází Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční), a poté očekávané Velikonoční (červené) pondělí.  Všechny tyto dny jsou spojeny s tradicí podávání přesně určených jídel. Které to jsou? Jaké víno a nápoje se s nimi snoubí?  

Obsah | Rychlé odkazy

Kdy Velikonoce zase budou?

Velikonoce jsou oblíbeným svátkem  v křesťánském světě.  Přípomínají nám zmrtvýchvstání Ježíse Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižovájí. “Bohu-žel” každý rok připadají na jiný datum, a to na neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. Pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Pondělí velikonoční podle těchto pravidel tak může připadnou na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna. Bože, kdo se v tom má vyznat?

Během Modrého pondělí se v kostelech vyvěšovaly modré látky.
Šedivé úterý je spojeno s uklízením a vymetáním pavučin.
Začátek pašijového týdne

Poslední týden dlouhého postního období připomíná utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování. Během modrého pondělí se v kostelech vyvěšovaly modré látky. Šedivé úterý je spojeno s uklízením a vymetáním pavučin. 

Škaredá středa

Škaredá středa někdy nazývaná černá připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Říká se jí také Sazometná, protože se v ten den vymetaly saze z komína. O tomto dnu se sice uklízí, ale přesto bychom se neměli škaredit, jinak nám to zůstane po zbytek roku každou středu, alespoň podle jedné z lidových pověr.   Škaredá středa má vliv i na jídlo, které by mělo vypadat jako nepovedené a být dokonce i nevzhledné. Většinou se v tento den pekly různé placky nebo bramboráky, které se při smažení a opékání při otáčení úmyslně potrhaly a tak vznikaly známé trhance. K trhancím doporučuji zvolit víno se výraznějším zbytkovým cukrem. Je důležité, aby sladkost vína převyšovala sladkost jídla. Pokud tedy sladíte málo bude stačit polosladké nebo sladké víno se zbytkovým cukrem do 100 g/l. Pokud sladíte hodně můžete zvolit víno slámové nebo ledové. 

Císařský trhanec s jablky

K velikonočnímu sladkému trhanci s jablky doporučuji bílé sladké nebo polosladké víno (čím sladší dezert tím více sladké víno), např. Muscat, Ryzlink rýnský, delikatní Sauternes z Bordeaux. Z českých odrůd doporučuji sladkou Pálávu, Tramín červený nebo Ryzlink vlašský z Mikulovské či Znojemské oblasti – ideálně výběr z hroznů se zbytkovým cukrem, výběr z bobulí,  slámové či ledové víno.  

Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek je podle tradice ve znamení jarní zeleně a luštěnin. Připravovala se jídla z mladých kopřiv nebo petržele, pekly se škvarkové placky a různé preclíky. Mezi oblíbená jídla patřil třeba kočičí tanec, Šumajstr nebo Pučálka. 

Čočkovo-pohankový salát anebo Kočičí tanec.
Pučálka, neboli smažený naklíčený hrášek. I zdravé věci mohou být skvělé.
Šumajstr: pokud chcete dát kroupám druhou šanci, zkuste tento krajový pokrm. Nebudete litovat.
Velký pátek

Velký pátek je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán,  odsouzen a ukřižován. Tento den pašijového týdne byl obvykle postní. V některých krajích se půst dodržoval velmi přísně a mohl se narušit pouze jídlem z ryb. Když si někde rybí maso nemohli dovolit, pekli místo něj bramborové těsto ve formě, která měla podobu ryby. 

Na Velký pátek se také často připravovalo jen jedno jediné jídlo – nejčastěji hustá polévka z kysaného zelí a brambor. Připravoval se také špenát, hrách, jáhly, čočka nebo sladké knedlíky se sušeným ovocem, tedy jídla z potravin, které byly v každé domácnosti.

Bílá sobota

Bílá sobota připomíná den, kdy byl Ježíš ukládán do hrobu. Doma se bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, pekly se mazance a beránci, muži a chlapci pletli pomlázky, zdobila se vajíčka. V tento den by se měly péct Jidáše. 

Mazanec
Jidáše: sladké medové pečivo, které připomíná Jidášovu zradu a oprátku, poté co se Jidáš oběsil.
Velikonoční neděle

Boží hod velikonoční je dnem, kdy se ještě upečou klasické buchty z kynutého těsta a také tradiční beránek, připravovalo se ale i maso. Hostina podle tradice začínala masovým vývarem a pak se podávalo různě upravené, většinou ovšem pečené, jehněčí, telecí nebo kůzlečí maso. Na slavnostně prostřeném stole ale nikdy nesměl chybět beránek – pokud nebyl opravdový z masa, musel být alespoň upečený ze sladkého těsta.

Beránek

Celý svět oslavuje  Velikonoce  podáváním jehněčího upraveného na tisíc způsobů. “Bohu-žel” u nás to není příliš časté. Ano, důvodem je asi cena. Jehnečí maso je sice dražší, ale za kvalitu se odjakživa platí. Maso mladé ovečky patří mezi nejzdravější  druh masa vůbec.  Je velmi lehce stravitelné, obsahuje vápník, železo, fosfor a vitamín B. Ano vím, některým jehnečí maso nepříjemně páchne. Lidé ho totiž často nepřipravují správně. Pach jehnečího se totiž neskrývá v samotném mase, ale v tuku.  Proto je důležité, aby jste se ho před vlastní připravou zbavili. Potom bude maso lahodné s jemnou a pikantní vůní. Navíc pokud jej  prošpikujete  slaninou, tyminánem nebo rozmarýnem, budete mít na stole pochoutku, na kterou se nezapomíná. 

Intenzita chuti jehněčího  masa roste  i s věkem , ve kterém je ovečka poražená. Na velikonoční svátky se převážně konzumují tzv. mléčná jehňata.  Jde o mláďata, která ještě nejedla trávu a jsou odchovaná na mateřském ovčím mléce. Porážejí se ve věku osm týdnů a jejich maso je skutečnou lahůdkou – je jemné s minimálním podílem tuku. Starší jehňata se zabíjejí , když dosáhnou hmotnosti kolem 30 kg. Jejich maso je pikantnější a obsahuje o mnoho více tuku, s kterým se musíte v kuchyni vypořádat. 

Velikonoční (červené) pondělí

Velikonoční pondělí je tradičně ve znamení vajíček. Vajíčka jako symbol nového života jsou součástí mnoha velikonočních jídel. Připravují se smažená i různě plněná, dělají se z nich pomazánky, přidávají se do omáček a samozřejmě nesmí chybět ve velikonoční nádivce.  

Velikonoce jsou užasným křesťanským svátkem, oslavou jara i dokonalým gastronomickým festivalem. Jaké víno a nápoje snoubit k rybám, jehněčímu a vejcím se dozvíte v našich podrobných příspěvcích připravených pro každou surovinu. Přejeme vám veselé Velikonoce!  

Napsat komentář