Hrášek, hrášková jídla a párování s vínem

Hrách jedli už naši předkové v neolitu. Rostl ve Středozemí – v Sýrii, Turecku a v Jordánsku. Tehdy se ovšem sbíral úplně žlutý a zralý, sušil se v luscích a nakonec se namáčel ve vodě. Vařila se z něj hrachová kaše, která byla dlouho ve starověku a antice považována za jídlo pro vojáky. Středověká kuchyně si bez hrášku nebo takzvané pučálky nedovedla představit žádnou hostinu, ať už se jednalo o skromné pohoštění chudých nebo šlechtických dvorů. To, že se hrách může jíst čerstvý a zelený “objevili” až Holanďané. Bylo to pro ně tajemství po několik desítek let, ale posléze si delikátnosti této čerstvé zeleniny užívala celá aristokratická Evropa. V lednu 1660 byl hrášek dokonce oficiálně představený na dvoře Ludvíka XIV. – francouzského krále Slunce. A jaké víno je skvělým partnerem k této slaďoučké zelenině , ať již ve formě čerstvých kuliček, lusků, hrachové kaše nebo polévce?

Doporučené nápoje k hrášku a hráškovým jídlům

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

2/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

2/5
2/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

2/5

Napsat komentář