Borůvky, borůvkové dezerty a párování s nápoji

Borůvky, především ty lesní, nejen silně barví a jsou nesmírně chutné, ale i velmi zdraví prospěšné. Jejich pozitivní vliv na naše zdraví se podařilo prokázat relativně nedávno. Souvisí s obsahem tříslovin a rostliných barviv, tj. antokyanů a flavonoidů (stejných látek obsažených v červených vínech). Borůvky obsahují také důležité minerální látky, stopové prvky (vápník, železo,draslík, fosfor, zinek) a vitamíny. Působí protizánětlivě, posilňují imunitní systém a snižují hladinu tuku v krvi. Borůvky máme samozřejmě spojené spíše se sladšími jídly a dezerty; je důležité je snoubit s víny, která jsou sladší než samotné jídlo. Borůvkové lívance jsou fantastické s etipskou kávou, jejíž vůně borůvky připomíná.

Doporučené nápoje pro párování s borůvkami a borůvkovými dezerty

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

3/5
3/5

LEDOVÉ VÍNO , má výrazné aroma, nižší obsah alkoholu (8-9 °C) a vysoký zbytkový cukr. Víno je zpracováno z moštu, u kterého došlo ke koncentraci cukrů a kyselin úbytkem tekutiny (vody) zmrznutím, tj. vymrznutím vody v dužině hroznů. V Česku může být takto označováno, pokud cukernatost moštu dosáhla alespoň 27°  ČNM a současně byly hrozny sklízeny při minimálně -7°C. Při zpracování, tj. před vylisováním hroznů nesmí dojít k jejich rozmrznutí. Ledové víno si zachovává díky způsobu zpracování čistý odrůdový charakter (na rozdíl od vín botrytických či slámových).

3/5
2/5
2/5

RUBY zraje 1-3 roky v sudech, podávejte vychlazené na 16-18 °C.

TAWNY je vlastně portské Ruby, které zráním po dobu 6-8 let získává jantarový odstín a aroma vlašských ořechů, koření, lékořice a přezrálého ovoce.  Ideální servírovací teplota 14-16 °C.

VINTAGE zraje 2-3 roky v sudu a pak v láhvi. Podávejte vychlazené na 16-18 °C.

2/5

Napsat komentář