Víno Jan Stávek: Top rosé, frankovky a fortifikovaná vína Česka

Víno Jan Stávek je rodinné vinařství, které skvěle kombinuje úctu k tradici a inovativní přístupy. Vinařství Jan Stávek se specializuje na výrobu fortifikovaných a rosé vín, která dlouhodobě patří mezi špičku Česka. Důležitou součástí produkce jsou i rodinná cuvée, jejichž recept pochází vždy od jednoho z předků stávajícího enologa Jana Stávka. Frankovka z tradičních tratí je profilační odrůdou vinařství.

Základní údaje

Jan Stávek | Víno Jan Stávek Němčičky - Vinařský dvůr
Vinařský dvůr, kde je situováno vinařství Víno J. Stávek, byl postaven v roce 1898.

Vinařství J. Stávka navazuje na vinařskou práci 3 generací

Vinařská tradice v rodině Kopřivů má hlubokou historii. František Kopřiva byl ve 20. letech 20. století v okolí vyhlášeným vinařem, hostinským a také předsedou místního Sokola. Jeho vína se dodávala nejen na stoly pražských měšťanů, ale dokonce i do Vídně. Pradědeček Honzy Stávka, František, dal také základ rustikálnímu cuvée Karmazín. Hosté se ke Kopřivům sjížděli nejen za výborným vínem, ale také kvůli vynikající kuchyni prababičky Marie Kopřivové

František Kopřiva, zakladatel vinařské tradice a pradědeček Honzy Stávka

V roce 1913 se narodil Františkovi a Marii syn Boleslav Kopřiva, který o Vinařský dům a vinařinu pečoval dále. Ve stejném roce se na druhé straně obce narodil Josef Stávek v rodině prostého viničního dělníka Bartoloměje Stávka, který přišel do Němčiček z Čejkovic. Bartoloměj byl mj. i spolužákem prvního československého prezidenta Tomáše Garrique Masaryka.

Pradědeček Bartoloměj Stávek (druhý zprava), spolužák T.G.M.

Jožka Stávek byl malým vinařem, ale o to více společenským a veselejším člověkem. Ostatně jeho šibalsky dlouho zatajovaným receptem bylo cuvée Dědova večerka. Za svůj život vychoval tři syny, tři dcery a dvanáct vnoučat. Téměř všichni se v dnešní době zabývají vinařstvím.

Josef Stávek, pradědeček Jana Stávka
Cuvée Dědova večerka. Autorem receptu je Josef Stávek, který si stejné víno vyráběl pro sebe. Jedná se o lehké, svěží a velmi pitelné víno. Večerka je lidovým názvem pro odrůdu Veltlínské červené ranné. Směska obsahuje i odrůdu Ryzlink vlašský.

Jožkův syn Jaroslav Stávek se přiženil do rodiny Kopřivů a Vinařský dům převzal. Jeho rodinným receptem je cuvée Áčko, které odráží styl jeho oblíbených vín.

Jaroslav Stávek, tatínek Honzy Stávka
Dříve se odrůdy řadily v závislosti na kvalitě hroznů do různých tříd. Do nejlepší třídy tzv. áčkové, patřily mimo jiné také odrůdy Rulandské bílé, Sauvignon a Tramín, které tvoří základ cuvée Áčko.

Jan Stávek - vinař a český enolog roku 2020

Pro Jana Stávka byla práce ve vinici a ve sklepě za mlada nudná a všední, a tak po absolvování gymnázia v Hustopečích nezačal studovat vinařství na vysoké škole. Nejprve úspěšně dokončil studium ekochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Ing. Jan Stávek, PhD, současný majitel a hlavní enolog vinařství Víno J. Stávek

Studium výroby vína zahájil až po několika sklizních vlastního vinaření. Zájem o technologie vína byl natolik hluboký, že po získání červeného inženýrského diplomu získal po sepsání dizertační práce také doktorský titul. Během studia vyjížděl na četné vinařské stáže do zahraničí (Německo, Rakousko, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Madeira, Kypr, Moldávie, Brazílie, Austrálie). 

Je externím ekologem v několika moravských vinařství, ale především udává směr a styl rodinnému vinařství VÍNO J. STÁVEK, ve kterém se “baví vínem”. V roce 2017 se stal jeho rodinný podnik absolutním vítězem prestižní soutěže Vinařství roku. V roce 2020 získal také titul Enolog roku ČR.

Jan Stávek - učitel a autor knih

Své získané teoretické znalosti a praktické poznatky nyní sdílí se studenty jako lektor na Vinařské akademii ve Valticích, Národním vinařském centru a také České zemědělské univerzitě v Praze. Je autor několika knih o víně. Je držitelem senzorických zkoušek, zasedá na mezinárodních soutěžích za ČR a je soudním znalcem. 

Specialisté na likérová vína

Honza Stávek je specialistou na likérová vína vyráběná technologií portských vín. Jedná se o technologii fortifikace (dolihování), během kterého se do kvasícího hroznového moštu přidává velejemný uleželý vinný destilát. Tím dojde k zastavení kvašení, a ve víně tak zůstane zbytek přírodního hroznového cukru. Moravská varianta portského vína je výsledkem invenčního přístupu mladé generace zdejších vinohradníků a vinařů. Jejich umění přidalo elegantnímu nápoji více ovocitosti a svěžesti, které jsou autentickým a nenapodobitelným výrazem severních vinařských oblastí. VÍNO J. STÁVEK patří ke třem výrobcům, kteří jako jediní mají v České republice na výrobu těchto vín koncesi a to zřejmě také kvůli faktu, že metoda fortifikace není jednoduchá.

Špičková rosé vína

Rosé vína jsou vyráběna systémem, který ctí terroir a patří společně s víny Jiřího Horta mezi nejlepší růžová vína z ČR. Jsou tedy produkována pod názvem jednotlivých tratí, ze kterých pochází hrozny na přípravu dotčených vín. Ochutnat můžete Rosé Růžený, Rosé Veselý nebo Rosé Nad Zahrady. Při výrobě je dbán maximální důraz na udržení charakteristiky odrůdy, půdy, ale zároveň při zachování ovocitosti, čistoty a svěžesti vína. Byla zřejmě zúročena teoretická i experimentální práce Jana Stávka při tvorbě dizertace pojednávající právě o rosé vínech.

Napsat komentář