Tetřev, tetřívek a párování s vínem

K tradiční well-done úpravě tetřeva se podává luxusní starší komplexní a zralé červená burgundská vína. Moderní rare úpravy si ale říkají o trochu tříslovin, takže můžete zvolit i mladé a základní burgundské. Při volbě ideálního vína záleží nejen na jeho úpravě a zvolené nádivce, ale také na intenzitě “zvěřinové” chuti masa. Ptáci ulovení na začátku sezóny se zpracovávají čerství a mají jemnější chuť. K takovému masu se hodí intenzivní ovocné Pinot Noir z Nového světa. Naopak ptáci na konci lovné sezóny a ti, jejichž maso zrálo ve visu mají typické intenzivní zvěřinové aroma, si skvěle rozumí se zralými víny ze Severní Rhôny, piementskou odrůdou Nebbiolo nebo červeným Bandolem.

K tetřevům patří velký tetřev hlušec i tetřívek obecný. Oba druhy byly kdysi i u nás významnou lovnou zvěří, jejich stavy však drasticky poklesly a dnes je tetřev i třetřívek celoročně hájen. Hlavní těžiště jejich výskytu je ve Skandinávii a na Sibiři, odkud se tato zvěřina vyváží na evropský trh. U nás je domovem zhruba 90% celkového počtu tetřeva hlušce (asi 150 tokajících kohoutů) Šumava; zbytek populace žije v Beskydech, Jeseníkých a na Kralickém Sněžníku.

Doporučená vína a jiné nápoje pro párování s tetřevem

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

3/5

Dao se nachází v hornaté oblasti asi 80 km jižně od světoznámého regionu Douro. Střídají se zde velmi chladné zimy a suchá léta a současně i velké rozdíly mezi denní a noční teplotou, což jsou skvělé podmínky pro pěstování kvalitních hroznů.

Červená vína z Dao mají velmi často delikátní aroma červeného ovoce, jemné třísloviny a vyšší kyseliny. Mezi typické odrůdy patří TOURIGA NACIONAL, TINTA RORIZ, JAEN (ve Španělsku jí říkají MENCÍA) a ALFROCHEIRO (temná vína s intenzivním ostřužinovým a jahodovým aroma).

3/5

DOURO je nejstarším ohraničeným vinařským regionem na světě. Nachází se přibližně 80km východně od Porta. Produkci vína zde samozřejmě dominuje Portské, ale tvoří se zde i vynikající nefortifikovaná, tj. tichá suchá vína z následujících odrůd: TOURIGA NACIONAL, TOURIGA FRANCA, TINTA RORIZ (ve Španělsku TEMPRANILLO), TINTA BARROCA a TINTA CAO.

Odrůda TOURIGA NACIONAL, která se považuje za nejkvalitnější. Červená vína z tohoto regionu obvykle bývají plná, temné barvy, s vyššími vyzrálými taniny a chutí černého ovoce.

3/5

Apelace Crozes-Hermitage produkuje nejvíce vína v Severní Rhôně. Na sever od Hermitage se nachází vinohrady na svazích, zatímco na jih od Hermitage jsou vinice na rovině. Hlavní odrůdou je Syrah, ovšem je povoleno přimíchávat až 15% bílých odrůd Marsanne a Roussanne. Kvalita, styl i cena se zásadním způsobem liší v závislosti na umístění vinic. Lehčí vína pocházejí z rovinatějších vinic na jihu, kde jsou často také vyšší výnosy na hektar. Naopak více koncentrovaná, komplexní a tříslovinová vína se pěstují na severních strmějších svazích. Některá z dražších vín zrají i v dubových sudech. Ovšem obecně lze říci, že červená vína z CROZES-HERMITAGE jsou méně prestižní než ta z HERMITAGE nebo CÔTE-RÔTIE. Na druhou stranu při slepé degustaci jsou obtížně odlišitelná od vín HERMITAGE, jsou ale o něco více jemnější a ovocnější.

3/5

Vína z apelace HERMITAGE pochází z příkrých jižně orientovaných svahů nad městečkem Tain-l’Hermitage. Nejlepší exempláře jsou tradičně směsí vín pocházejících z různých mikro-oblastí, tzv. lieux-dits. Ovšem v poslední době začali někteří vinaři uvádět na trh vína z konkrétních lieux-dits. Místní vína mají rozhodně více plné tělo ve srovnání s ostatními víny ze Severní Rhôny a zrají velmi dobře.  Vína bývají velmi tmavá, tříslovinová, s intenzivním aroma černého i červeného ovoce, kouře, černého pepře a dalšího koření. Po asi deseti letech zrání se často rozvine komplexní  aroma zvěřiny a kompotovaného ovoce. Vína zrájící v nových dubových sudech bývají spíše výjimkou. V porovnání s víny z Bordeaux obsahují méně kyselin.

3/5

CORNAS je nejteplejší apelací vinařského regionu Severní Rhôna. Vinice se nacházejí na slunci dobře exponovaných jižně orientovaných svazích. Na rozdíl od ostatních apelací tohoto regionu musí vína Cornas obsahovat vždy 100% odrůdy Syrah. Vína jsou tmavá, plného těla a stylem i jakostí se podobají vínům z Hermitage, i když jsou robustnější a často i rustikálnější. Ovšem začíná se prosazovat i modernější ovocnější styl.

3/5

Nejlepší vína apelace St JOSEPH pochází z terasovitých vinice poblíž Tournon; mívají intenzivní chuť a strukturu podobnou vínům z HERMITAGE. Vyníkající vína se také tvoří jižně od CONDRIU. Velké množství lehčím vín, které jsou zčásti vyráběna karbonickou macerací, pochází z úrodných a rovinatých vinic. Tato vína patří mezi nejlehčí vína ze Severní Rhôny s typickým pepřovým charakterem a aroma černého ovoce.

3/5

Při vyšších hladinách Brettanomyces ve víně dominují nepříjemné pachy, což lze jednoznačně označit za chybu vína. Jakmile se ve vinařství Brett objeví je velmi těžké se jich zbavit – mohou být obsaženy, jak ve starých i nových sudech. Jeden ze způsobů řešení je excelentní hygiena ve vinařství.

2/5

SVATOVAŘINECKÉ se nejvíce podílí na porostech vinohradů na Roudnicku, Brněnsku, Mikulovsku, Velkopavlovicku, Mutěnicku a v Podluží. Ochutnat jej můžeme každý rok již 11. listopadu jako mladé svatomartinské víno. Saint Laurent bývá středně plné až plné.

Napsat komentář