Pasta alla Carbonara a párování s vínem

Výraz “alla carbonara” znamená doslova “po uhlířsku”. Jestli se jídlo jmenuje podle výrobců dřevěného uhlí nebo podle tajného spolku karbonářů není jisté. Spolek karbonářů bojoval za sjednocení Itálie. První zmínka pochází z roku 1837 od neapolského spisovatele Ippolita Cavalcantiho. Národním jídlem se stal až na konci druhé světové války, kdy jedněmi z mála dostupných potravin byla vejce doma chovaných slepic a slanina z přídělů amerických vojáků. Nejčastěji se vaří ze špaget (především v Říme a okolí) nebo s bucatini (v kraji Lazio). Mohou se ale použít i jiné druhy těstovin (pasta alla carbonara). Jaké víno k nim párovat?

Doporučená vína k těstovinám "alla carbonara"

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

3/5

Italské DOC, jehož vína pochází pouze z roviny severně od Modeny, kolem obce Sorbara. Tato vína mají lehčí tělo na rozdíl od jejich rubínově zbarvených protějšků. Tato světleji zbarvená vína jsou jemější a delikátnější. 

2/5

Vína AMARONE jsou suchá nebo polosuchá, plného těla, s vysokým alkoholem, střední či vysokou úrovní taninů s koncentrací červeného bobulového ovoce a koření. Jsou vyráběna pomocí tzv. passito metody, která je v regionu široce aplikována pro zvýšení struktury a koncentrace. Hrozny jsou sklízeny dříve, aby si zachovali vyšší uroveň kyselin. Koncentrace cukrů a chutí je zajištěna pomocí sušení hroznů po dobu několika měsíců. Nezaměňujte s odlišným stylem vín jako je VALPOLICELLA (jednoduché), RECIOTO DELLA VALPOLICELLA DOCG (sladké). Víno s označením VALPOLICELLA ovšem můžete párovat k těmto těstovinám také.

2/5

Nejpěstovanější odrůda italského regionu Piemont. Vyrábějí se z ní  červená vína pod označením Barbera d’Asti DOCG (častěji považována za kvalitnější) a Barbera d’Alba DOC. Má střední až tmavou barvu, nízké až střední třísloviny a vysokou kyselinu. Typické je aroma červených třešní a švestek, někdy i černého pepře. Vína jsou obvykle vyráběna ve dvou stylech: jako mladé a ovocné bez jakéhokoliv ovlivnění dubovým sudem a nebo jako barrique s kořenitou chutí.

2/5

CHIANTI CLASSICO DOCG pochází z tradiční centrální části z vyšších nadmořských výšek, což zpomaluje zrání hroznů, zachovává šťavnatou kyselinu a bylinné tóny. Typické je aroma a chuť třešní.

CHIANTI CLASSICO RISERVA DOCG musí zrát minimálně 24 měsíců a z toho alespoň 3 měsíce v láhvi. Je na rozhodnutí vinaře, zda-li bude víno zrát v dubovém sudu a kolik měsíců. V praxi ovšem drtivá většina RISERVA vín zraje v dubovém sudu před uvedením na trh.

2/5

Jedná se o kupáž odrůd Grechetto a Trebbiano, často s příměsí některých lokálních odrůd. Víno je lehké, se střední až vysokou kyselinou a chutí zralého grepu a broskví. Nejlepší exempláře mají vyšší podíl Grechetto. 

2/5
2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

Napsat komentář