Jaké nápoje párovat s banány a banánovými dezerty?

Toto žluté ovoce se stalo notorickou součástí našeho jídelníčku, a přitom ještě před sto lety se k němu v našich končinách dostalo jen pár vyvolených. Začátkem 20. století se totiž objevil nový spolehlivý způsob dopravy, který se využívá dodnes. Jméno dali banánu Arabové, kteří jej jako první začali distribuovat do celého světa.  

Při párování s nápoji je potřeba se řídit především úrovní sladkosti finálního pokrmu. Čím sladší jídlo, tím sladší by mělo být i víno. Destiláty mají vyšší objem alkoholu, který navozuje v ústech pocit sladkosti; i této skutečnosti můžeme při párování využít.

Doporučené nápoje k banánům a dezertům z nich

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

3/5

Fortifikované víno z jižní Côte-de-Rhône. Obsah alkoholu 15-21%, minimálně 100g/l zbytkového cukru, tj. velmi sladké víno. Postaveno na odrůdě Muscat á Petits Grains Blanc.

3/5
2/5
2/5
2/5
2/5
2/5
2/5
2/5
2/5

Sladké bílé víno z Bordeaux z odrůd Semillon a Sauvignon Blanc; zpracování hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea. Díky této plísni se z bobulí odpaří voda a zpracovávaný mošt má velkou koncentraci cukrů a kyselin. 

2/5

Fortifikované, resp. dolihovávané víno z oblasti Jerez ve Španělsku. PX je intenzivní sladké víno, tmavě mahagonové barvy se silným aroma. 15-22% alkoholu. Podávejte vychlazené na 12-14 °C.

Napsat komentář