3 pravidla pro výběr vína a dalších nápojů k jídlu

"98% všech párování nápojů a jídel je především o tom ochránit chuť jídla před chutí nápoje a naopak chuť nápoje před chutí jídla."
David Krystýnek
Zakladatel GourmetSpirit.cz

Základy párování vín a dalších nápojů s jídlem

Jaké jídlo zvolit k vybranému vínu či nápoji? Jaké víno či další nápoje vybrat k určitému jídlu?

Jak to může dopadnout?

3 možné výsledky každého párování jídla s nápojem

Přečíst

Jak jednoduše na to?

3 jednoduchá pravidla pro párování jídla s nápoji

Přečíst

Jak to může dopadnout?
3 možné výsledky každého párování nápojů s jídlem

Jídlo dominuje nad nápojem

Chuť jídla je více dominantní než chuť vína nebo nápoje, jehož chuť je upozaděna, např. slané brambůrky kazí dojem z většiny vín (snad s výjimkou šumivých vín).

Nápoj dominuje nad jídlem

Chuť vína či nápoje je více dominantní než chuť jídla. Chuť jídla je upozaděna. Např. jídlo s krevetami v kombinaci s červeným vínem nebo vínem barrique.

Jídlo i nápoj chutnají lépe

Jídlo zlepší chuť vína | nápoje. Víno | nápoj zlepší chuť jídla. Např. sýr Roquefort a speciální sladké víno nebo pivo.Úspěch jakéhokoliv výběru vína nebo jiného nápoje k jídlu, resp. jakéhokoliv snoubení je posuzován podle toho, co se stane, když doušek nápoje, který popíjíme začne reagovat v našich ústech s kouskem jídla, které právě pojídáme. Když jsou naše pocity nepříjemné, potom se jedná o špatné párování. Pokud je pocit v ústech mírně nebo maximálně pozitivní, potom jsme našli pozitivní kombinaci vína nebo jiného nápoje a jídla.

Podávali byste někdy bílé víno k červenému masu? Například rib-eye steak se Sauvignon Blanc? Asi ne. Proč? V podstatě byste víno jen promrhali. To můžete ke steaku pít rovnou alkoholickou vodu, protože chuť Sauvignonu by téměř zcela zmizela. Bílé víno obvykle neustojí červené maso a bude jím převálcováno. Přesně na této skutečnosti je založená často uváděná rada: Bílé víno k bílému masu a rybě a červené víno k červenému masu. Ovšem svět jídla a nápojů se změnil. Tradiční rada  totiž dává důraz na proteiny, což dávalo smysl v době, kdy bývala jídla podstatně jednodušší než dnes. V současnosti je většinou primárním zdrojem chuti omáčka, koření nebo zvolená kuchařská technika. Je důležité zvážit nejen klíčovou ingredienci, např. kuře, ale také zda-li bylo kuře jednodušeno uvařeno na salát, marinováno nebo grilováno.”

Jak jednoduše na to?
3 pravidla snoubení nápojů s jídlem

Napsat komentář