Archivní rosé? Maturovaná rosé dobývají svět a přináší nový požitek…

Většina rosé vín je vyráběna tak, aby přečkala maximálně dvě tři zimy.  Nechat zrát růžové víno ve Vašem archivu se tak může zdát jako čirý nesmysl. Přesto existují speciálně připravená rosé, které několikaletým zráním získávají na kráse a příjemně Vás překvapí.

Obsah | Rychlé odkazy

Většina rosé je určená pro brzkou konzumaci

Většina rosé je vyráběna tak, aby přečkala maximálně dvě až tři zimy, protože jsou postavená především na primární svěží aromatice a lehkosti. Většina rosé se totiž vyrábí z tzv. předsběru, tj. z hroznů sklizených před jejich technologickou zralostí. Tato růžová vína jsou kvašena při nižších teplotách v nerezových nádobách za pomoci komerčních kvasinek, aby si uchovala své typické ovocné aroma.  Jsou potom šťavnatá s výraznější primární ovocnou aromatikou. Ovšem u vín vyrobených z těchto předběžně sklizených hroznů potom při zrání vína dochází k rychlé degradaci prvotně atraktivního ovocného aroma. 

Růžová vína určená pro archivaci si žádají speciální přistup vinaře

Pokud je záměrem vyrábět rosé na delší ležení v láhvi, musí být k tomu uzpůsobena práce ve vinici, technologie i proces zrání ve sklepě. K tomu, aby víno vydrželo pro archivaci jsou nutná především optimálně vyzrálé hrozny při sklizni. Důležitý je také dostatečný obsah alkoholu, minimálně 12,5%, který víno částečně stabilizuje. Podpůrnou složkou je vyšší obsah cukru ve víně, který také ovlivňuje délku skladovatelnosti, ale zároveň přispívá k vývoji zralých aromatických tónů po vařeném ovoci. Nutný je především ale vyšší obsah kyselin, který udrží víno harmonické a svěží i po dlouholetém zrání. Vinař často musí také volit například delší dobu macerace slupek v moštu než je obvyklé, čímž je docíleno sice intenzivnější barvy vína, ale zároveň také vyššího obsahu tříslovin, potřebných pro udržení struktury vína při dlouhodobém vyzrávání.

Z káčatka po letech překrásná labuť

Lze říci, že rosé vyráběná pro archivaci nejsou v prvních letech zrání velmi atraktivní, protože se jedná o alkoholická, tříslovitá, kyselá, a proto méně harmonická vína. Svou krásu ale odkrývají až po několikaletém zrání ať už v nádržích, sudech nebo lahvích.

Kde najdete nejslavnější dlouhověká rosé vína na světě?

Kde tedy najdeme vína, která jsou výjimkou ve světě svěžích růžových vín? V Provence, a především v obci Bandol. Bandol je známý pro svá silná, dlouhověká červená vína. Proč tato červená mají velký potenciál pro mnohaleté zrání? Odpověď spočívá v profilační odrůdě regionu – Mourvédre, která pochází ze Španělska a dává inkoustově temná a bohatá vína s mohutnými taniny a tóny lékořice, tmavého bobulového ovoce i zvěřiny. Několikaleté zrání změkčuje třísloviny a dělá víno více harmonickým.  Mourvédre je základem i růžových vín z Bandolu (často společně s Cinsault a Grenache) a přináší do nich i svou dlouhověkost.

Bandol rosé jsou zřejmě nejlepší růžová vína pro několikaleté zrání, ale také jsou díky své kvalitě velmi drahá (kolem 500 – 800 Kč za láhev). Ve svém archívu na ně můžete zapomenout i na 10 a více let. Pokud hledáte něco trochu levnějšího, ale s o trochu nižším potenciálem zrání, potom doporučuji růžová vína z Palette nebo Cassis, které zrají v láhvi také skvěle, i když jen poloviční dobu.

Dalším kandidátem mezi rosé pro několikaleté zrání je Tavel rosé. Nejenže v kupáži odrůd se opět objevuje Mourvédre v doprovodu se Syrah, Grenache a Cinsault, ale vinaři nechávají mošt delší dobu v kontaktu se slupkami. Výsledné víno má tak temnější barvu a výraznější třísloviny, které udržují několik let víno ve skvělé kondici.

Další maturovaná rosé můžeme najít i ve španělském regionu Rioja. Často taková vína jsou uvedena na trh až po desetiletém zrání ve sklepě. Úsilí s archivací tedy v takovém případě odpadá, ale cena láhve ne zřídka stojí přes 1000 Kč. Rovněž první rosé Itálie Five Roses z vinařství Leone de Castris vzniklo v italské Puglii během 2. světové války a svým charakterem jej také můžeme zařadit mezi dlouhověká růžová vína.

Špičková maturovaná rosé tvoří i Jan Stávek

Rosé Honzy Stávka, přezdívaného Pan Frankovka, patří mezi nejlepší růžová vína Česka. Jan vyrábí nejen svěží Tercii určenou pro brzkou konzumaci, ale především Rosé Bočky, jež může zrát i 8 let v láhvi. Vinice Bočky lze považovat za nejlepší viniční trať v obci Němčičky. Padesátiletá vinice dává vynikající hrozny Svatovařineckého. Víno má mnohovrstevnaté aroma plné vařeného ovoce, pečeného šípkového čaje a akátového květu. Chuť je ze začátku decentní, ale později se projeví tóny dubového dřeva, ve kterém rosé kvasilo a zrálo. Dochuť je plná hořkosladkých taninů, které zvýrazňují kořenitost hřebíčku a kardamonu. Mírná slanost vína poukazuje na právě padesátiletou vinici. Rosé Bočky úspěšně exportuje i do dalekého Japonska.

Napsat komentář