Pad Thai, thajské jídlo z rýžových nudlí a párování s nápoji

Pad Thai je národním jídlem v Thajsku, kde si jej můžete koupit na každém rohu. Předpokládám, že se jedná o nejobjednávanější jídlo ve vaší oblíbené thajské restauraci. Co vlastně Pad v thajštině znamená? Jedná se o stir-fry, tedy o původem čínskou techniku smažení malého množství ingrediencí v horkém oleji v hluboké wok pánvi. Přívlastek “Thai” zdůrazňuje, že jde o thajský styl stir-fry. 

A proč je toto jídlo tolik oblíbené? Je výrazné, s chutí umami a různorodými texturami. Pro Pad Thai jsou charakteristické intenzivní a bohaté chutě. Od těch střeštěných z rybí omáčky a sušených krevet, přes kyselé z čerstvé tamarind pasty až po sladké z palmového cukru. Existuje mnoho různých receptů, které se různě liší, ale společným základem jsou vždy široké rýžové nudle, hrst křupavých burských oříšků na ozdobení a kousek limetky vedle. 

K Pad Thai doporučuji především mírně polosuché německé ryzlinky. Pokud zvolíte Kabinett, potom  je skvělý ten z Rheingau; pokud zvolíte Spätlese, potom sáhněte na vína z Mosel. Gewürztraminer je také skvělý, především pokud zvolíte ten plný z Alsaska. Je důležité, aby mělo víno nižší obsah alkoholu (který posiluje pocit pálivosti jídla), určitou sladkost, a ideálně i výraznější aromatický profil.

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5
2/5
2/5
vyhnete se
vyhnete se

Napsat komentář