Vinařství Springer: Velká červená vína lze stvořit i na Moravě

Vinařství Springer je rodinná firma, která dlouhodobě ukázuje, že i na Moravě lze stvořit velká červená vína. Jejich cuvée SKALE a červená vína Family Reserve patří mezi to nejlepší, co může Česká republika mezi červenými víny nabídnout. Jejich cuvée Skale 2019 snese přísné srovnání s špičkovými červenými z Levého břehu Bordeaux.

Základní údaje

Prestižní vína

Obnova davné rodinné vinařské tradice v 90. letech 20. století

Když zakladatel rodinné vinařské tradice – Jakub Springer (nar. 1874)  přišel do Bořetic z Pouzdřan přivezl si sebou i rodinný dřevěný lis z rok 1807, který zhotovil Abraham Taicz. Tento letopočet vložili Springrovi i do loga  Vinařství SPRINGER a.s., které bylo založeno v roce 1991. K vinaření přivedl současného vinaře Pavla Springera jeho otec Jaroslav. “Asi v deseti letech už jsem pomáhal ve vinici i ve sklepě, kde jsem většinou držel hadici, aby nevypadla z bečky. Za odměnu jsem dostal skleničku červeného vína,” dodává. Pavel vystudoval strojní průmyslovku, ale vinaření bylo pro něj jasnou volbou. Takže u něj zůstal po celý život a evidentně nehodlá nic měnit. V roce 2004 jeho bratr Jaroslav mladší založil v Bořeticích společně s tehdejším americkým velvyslancem Craigem Stapletonem a právníkem Benjaminem Stepleton vinařství Springer-Stapleton. Ale o tomto vinařství si povíme někdy příště.

Pavel Springer se svým otcem Jaroslavem st.

Vinařství Springer je skutečným rodinným vinařstvím. V dnešní době hospodaří na 5 ha vlastních vinic Pavel Springer s otcem Jaroslavem, manželkou Naďou a syny Pavlem a Adamem. Roční produkce je cca 5 000 kartonů (30 000 lahví). Právě své syny vedl Pavel od mala k lásce k vínu, půdě i vinařství. Postupně jim předává své zkušenosti a doufá, že žáci později překonají svého učitele. 

Pavel Springer (uprostřed), manželka Naďa (vlevo), a synové Pavel a Adam.
Jakým odrůdám a stylům se Springrovi věnují?

Pěstují odrůdy bílé Neuburské, Ryzlink rýnský, Veltlínské, Rulandské šedé, Chardonnay, Sylvánské a červené Pinot Noir, Frankovku, Merlot, a Cabernet Sauvignon. Jsou to odrůdy, kterým se daří ve velkopavlovické oblasti. Jejich specializací jsou hlavně „velká“ červená vína, která umí zrát, protože velkopavlovická oblast je pro červená vína ideální. Cílem je vytvářet a nabízet nezaměnitelná osobitá vína, která nesou punc viniční tratě. Ve vínech se snaž přiznávat vlastní rukopis, který vína kultivuje a stál na počítku jejich úspěchu. 

Stvořit velké červené víno z odrůdy Cabernet Sauvignon na Moravě?

Pro slavné Springrovo cuvée Skale je základem odrůda Cabernet Sauvignon, která je vhodná pro pěstování pouze v těch nejteplejších oblastech Moravy. Vždyť i v samotném Bordeaux odrůda spolehlivě vyzrává pouze na štěrkových půdách v Haut-Médoc, Bas-Médoc a Graves, kde v těch nejlepších vínech tvoří kolem 75% cuvée. Merlot je naopak klíčovou odrůdou pro prémiová vína ze Saint-Émilion a Pomerol. Merlot totiž na zdejších chladnějších jílovitých půdách vyzrává spolehlivěji než Cabernet Sauvignon. O to větší respekt zaslouží velké vína z této odrůdy stvořená na Moravě. Co je potřeba pro to udělat?

Nizký řez a vedení révy na viniční trati Skale umožňuje hroznům dobře vyzrát

Na viniční trati Skale je volen řez a vedení révy na hlavu tak, aby hrozny byly nízko u výborně záhřevné půdy. Je kladen důraz na ekologické obdělávání vinici a redukci úrody, tj. snížení  počtu plodných oček na vinném keři i předčasná sklizeň zelených hroznů (tzv. zelená sklizeň), aby zbylé hrozny dobře vyzrály. Jedině tak lze v našich podmínkách stvořit špičkové víno z této pozdně dozrávající odrůdy. A tak jsou výnosy velmi malé. Navíc školení vína je často spojeno se zráním v drahých dubových sudech barrique, které předávají vínům další vůně a chutě, např. toast, vanilka, vzácné dřevo a koření. A proto prvotřídních Cabernetů Sauvignon z ČR není mnoho. SKALE rozhodně patří dlouhodobě mezi špičku cuvée z této odrůdy v ČR. Sklizeň je samozřejmě ruční sběr a šetrné lisování, aby nedošlo k poškození hroznů a současně jsou vybírány jen ty zdravé a kvalitní. Červená vína nejsou čiřena ani filtrována – využívá se jen sedimentace pomocí gravitace.

“Člověk, který chce vytvořit kvalitní víno, musí milovat víno a svou vinici. V některých letech je třeba část hroznů ořezat na zem, pohlídat se termín sklizně, mít kvalitní surovinu i sudovinu. Pozitivní vinařova energie se neztratí, ale promítne se do vína. O našich vínech se říká, že mají nezaměnitelný vinařův rukopis – to mě moc těší,” říkal Pavel Springer. “Cuvée Skale je moje srdeční záležitost,” dodává.

Cuvée odrůd CHArdonnay a SYlvánské. Chardonnay zrálo ve starších barikových sudech, Sylvánské v nerezových nádobách, následně je zkupážováno. Ve vůni převládá zralé tropické ovoce, máslo ... chuť je plná, šťavnatá. Vyrobené metodou "sur lie", nečířeno, nefiltrováno.
Vlajková loď rodinného vinařství - cuvée SKALE z Bordeaux odrůda Cabernet Sauvignon a Merlot okořeněných nejpěstovanější moravskou modrou odrůdou - Svatovavřinecké. Hrozny pro toto prestižní červené cuvée pochází z viniční čtvrti Skale. Víno zraje až 18 měsíců ve francouzských barikových sudech.

Napsat komentář