Těstoviny s plody moře a párování s víny

U párování s Pasta frutti di mare volíme lehká svěží bílá vína, především italská. Pokud je v jídle i smetanová omáčka, potom ji skvěle doplní Chardonnay. Jaká vína k těstovinám s plody moře můžeme dále zvolit? 

Doporučená vína k těstovinám s plody moře

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5

Verdicchio je odrůda s vysokou kyselinou. Mnoho vín je spíše jednodušších, ale nejlepší z nich je velmi koncetrovaná a zrání na láhvi se projevují tóny medu a mandlí. Nejznámějším vínem z této odrůdy je VERDICCHIO DEI CASTELLI DI JESI DOC z centrální části Marche.

3/5

Apelace se nachází na kopcích jižně od Říma, kde jsou zdejší vinohrady ochlazovány vyšší nadmořskou výškou i blízkými jezery. Víno má typicky středně plné tělo se střední až vysokou kyselinou a citrusovou chutí. Díky Malvasii se někdy projevuje květinové aroma, například květu pomerančovníku.

3/5
3/5
3/5

Jedná se o kupáž odrůd Grechetto a Trebbiano, často s příměsí některých lokálních odrůd. Víno je lehké, se střední až vysokou kyselinou a chutí zralého grepu a broskví. Nejlepší exempláře mají vyšší podíl Grechetto. 

3/5

Delikátně aromatická odrůda pěstována kolem středověkého města San Gimignano.

2/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zrání v sudech barrique. Má velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

2/5

V Německu byla uznána jako nová odrůda až v roce 1977. Do německého registru povolených odrůd byla zapsána až v roce 1999. Do české Státní odrůdové knihy se dostala dokonce až v roce 2004. Vůně je intenzivní ovocná , v chuti je plné s vyšším obsahem kyselin. Aroma i chuť typicky připomíná černý rybíž, broskev, grep nebo ananas.

2/5

Kvalitnější vína ze severovýchodu Itálie ukazují větší hloubku chuti než jejich levnější alternativy z velkoobjemové produkce v Benátsku. Kvalitnější vína pochází z klonů odrůdy, které můžete najít také ve Francii a Německu; mají menší bobule a nabízí tak více koncentrovaná vína.

Opakem jsou vína Pinot Grigio z Veneto pocházející z klonů se světlou slupkou a velkou bobulí s velkým poměrem dužiny. Tento “vodovitý” klon společně s brzkým sběrem a vysokými výnosy produkuje relativně neutrální a nevýrazná vína.

2/5

Nejlepší vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let. 

Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Vypijte jej mladé.

Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže ke hlavní odrůdě Garganega.

2/5

Víno má středně vysokou kyselinu, nižší alkohol a tělo. Typické je aroma limetky, grepu, zeleného jablka a mandlí.

2/5

Největším pěstitelem této odrůdy je stále Francie (Rhône, Languedoc-Roussillon). Typicky se jedná o vína plného těla, velmi aromatická s tóny třešňového květu a meruněk, chutí peckového ovoce. Víno má nízkou kyselinu, ale vysoký alkohol. 

Napsat komentář