Co pít k osvěžující studené polévce – Gazpacho?

“De gazpacho no hay empacho” praví španělské přísloví: “Po gazpachu žádné bolení břicha.” Chlazená zeleninová polévka gazpacho představuje trvalý andaluský vklad do světové kuchyně. Zvláště v parných letních dnech splňuje vše, co si člověk žádá. Je osvěžující, sytá, lehce stravitelná, chutná a nemusí se vařit. 

Jejím předchůdcem je pastevecká polévka ze starého chleba, česneku, octa, olivového oleje a vody. Později ji zemědělci začali obohacovat o zeleninu, aby se posílili při práci na poli, protože gazpacho zasytí, zažene žízeň a v žhnoucím vedru dodá tělu sůl a vitamíny. Vedle ní existuje gazpachos manchegos, což ovšem není studená nevařená polévka, ale kotlík s kousky zvěřiny. Základ andaluského gazpacha, tj. gazpacho andaluz, je odjakživa stejný: chléb, česnek, sůl, ocet, sůl a olej. Poslední dvě přísady musejí být prvotřídní. Lidová moudrost říká, že “se špatným octem a ještě horším olejem se o gazpacho ani nepokoušej”. Do základu pak přijdou nadrobno nakrájená čerstvá rajčata, papriky a okurky. Dříve se tyto přísady utloukly v hmoždíři na pastu, dnes to snadno a rychle obstará mixér.

Na doplnění dobře vychlazeného gazpacha se postaví na stůl misky tropezones s opečenými kostičkami chleba, nadrobno nakrájenými rajčaty, okurkou, paprikami a cibulí nebo natvrdo uvařená vejce. Každý si přidá do polévky v talíři podle libosti. A jaké víno k lahodné studené polévce zvolit?

Ingredience

Postup

  1. Rukama rozdrobte bílý chléb nahrubo.
  2. Pokapte chléb vodou a nechejte jej zvlhnout.
  3. Oloupejte rajčata a odstraňte semena. 
  4. Oloupejte okurku.
  5. Oloupejte stroužky česneku. 
  6. Nakrájejte zeleninu nahrubo.
  7. Všechny přísady rozmixujte.
  8. Dochuťte solí a octem.

Doporučené nápoje pro párování k studené polévce gazpacho

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

2/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zrání v sudech barrique. Má velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

2/5

Pro produkci bílé Rioja je povoleno osm odrůd. Nejvíce pěstovanou bílou odrůdou je Viura. Tradiční styl vín je postaven na dlouhém zrání v sudech z amerického dubu, mají hlubokou zlatavou barvu a oříškovou chuť. Jedná se o víno, které je úmyslně zoxidováno, a které je stále méně a méně populární mezi spotřebiteli. A proto některé bodegas produkují méně oxidativní styl, i když stále zrající v dubových sudech.

2/5

Napsat komentář