Kanaďan Patrick Piuze dokonale interpretuje ve svých vínech terroir Chablis

Prostřednictvím svých vín se Patrick Piuze vždy snažil odhalit skutečný charakter Chablis a jeho široké škály terroirů a vinic – od Grand Cru (např. Bougros, Preuses, Grenouilles), 11 premier cru až po základní Chablis, které je v jeho podání fantastické. Patrik Piuze je negociant a vinař, který nevlastní žádnou vinici, ale má silný vliv jako poradce na “své” vinaře. Zavedl přístup budování důvěry a dlouhodobého partnerství s vinaři. Tato filozofie mu umožňuje sbírat nejlepší partie v Chablis, většinou z velmi starých vinic, a sbírat hrozny vysoké kvality, které umí nádherně přetvořit ve svá špičková vína.

Základní údaje

Prestižní vína

Jak se kluk z kanadského provincie Quebec stal vinařem?

Patrick Piuze se narodil v lednu 1973 v kanadském Quebecu a je třetím synem rodiny ze střední třídy, která se nikdy nezabývala výrobou vína. Abychom pochopili jeho kariéru, musíme se vrátit do doby, kdy byl číšníkem v restauraci v kanadských Skalistých horách a bylo mu pouhých 18 let. Jednoho večera potkal velmi zvláštního klienta Marca Chapoutiera, který mu představil obchod a nabídl mu první vinařské zkušenosti v Austrálii. Patrick díky němu procestoval celý svět a pracoval v několika vinařstvích v Austrálii, Jižní Africe a Izraeli. Poté se vrátil do Quebecu a založil vinárnu s názvem „Le Pinot Noir“ v centru Montrealu. Jeho dvouleté zkušenosti s cateringem a práce s vínem zdokonalily jeho degustační schopnosti, ale hluboko uvnitř toužil jen vrátit se do svých milovaných vinařství a sklepů. 

Práce enologa ve slavných burgundských vinařstvích

V létě roku 2000 Patrick opustil Montreal a odcestoval do Burgundska, jedné z nejkrásnějších oblastí Francie. Připojil se k Olivieru Leflaive a jeho zaměstnancům v Puligny-Montrachet na období sklizně. Po krátkém kurzu v Beaune CFPPA (Centre de Formation Professionnelle et de Promotion Agricole) mu bylo svěřeno vinařství Olivier Leflaive’s Chablis.  Čtyři roky později odešel z vinařství Oliviera Leflaiva do La Maison Verget, kde mu Jean-Marie Guffens předal svou vášeň pro terroir. Patrick Piuze se pak začal prosazovat jako vynikající vinař. Díky jeho slávě ho o rok později Jean-Marc Brocard naverboval jako sklepmistra.

Patrick Piuze
Vinařský podnik bez jediného hektaru vlastních vinic.

V této době Patrick učinil nejdůležitější rozhodnutí svého života: 1. července 2008 založil vlastní vinařství. Pracovat sám na sebe byla opravdová výzva. Patrick totiž nevlastní žádné vinice, ale vybírá hrozny z nejkrásnějších pozemků mezi vinaři Chablis. Jeho úkolem je vytvořit svá vína tak, aby co nejlépe ztělesňovala rozmanitost terroirů, které Patrickovi učarovali. Nevlastní žádnou vinici, ale má silný vliv jako poradce pro vinaře. Zavedl přístup k budování důvěry a dlouhodobé partnerství s vinaři. Tato filozofie mu umožňuje sbírat nejlepší partie v Chablis, většinou z velmi starých vinic, a sbírat hrozny vysoké kvality.

Napsat komentář