Vinařství Zilvar Wines: Víno z Prahy světové úrovně! Kousek Mosely v Praze!

Majitel butikového vinařství Zilvar Wines Zdeněk Zilvar založil unikátní vinici na břidlicové suťi u tunelu Blanka v Troji, kde tvoří Ryzlink a Pinot noir světové úrovně.  Vinařství Zilvar obnovuje téměř zapomenutou slávu pražského vinohradnictví z doby Karla IV. a Rudolfa II. Vzhledem k podloží, blízkosti řeky, kontinentálnímu klima, volbě odrůd a zvolenému stylu vín, můžeme směle mluvit o malém kousku slavného německého vinařského regionu Mosel v Praze. Zkrátka i Praha může nabídnout špičkové víno s obrovským potenciálem. Zilvarův Pinot noir a Ryzlink rýnský patří mezi nejlepší vína z těchto odrůd v Česku.

Základní údaje

Zdeněk Zilvar - majitel a vinař

Ing. Zdeněk Zilvar, zakladatel vinařství Zilvar Wines, vystudoval problematiku vinařství na WSET (Wine and Spirit Education Trust) v Londýně a může tedy nosit titul DipWSET za jménem. Studoval také Fakultu vinařství a vinohradnictví UC Davis v USA. Poté obnovil vinice v Praze – Troji a současně založil butikové Vinařství Zilvar Wines v místě zdejší historické usedlosti Popelářka. Jeho tehdejší kolegyně studentka na kurzech WSET Beáta Vlnková (současná prezidentka Asociace sommelierů Slovenské republiky) o něm říká: “Zdeněk seděl vedla mňa na kurze WSET asi pred 10 rokmi. Tichý a usměvavý, tehdy určitě začiatočník vo svetě vina. Keď sme sa lúčili, len skromně poznamenal – Asi kúpim starou vinici v Praze – Tróji. Ozaj ju kúpil.” 

Zdeněk Zilvar zpracovává svůj Pinot noir
Ing. Zdeněk Zilvar ve sklepě obnovené usedlosti Popelářka
Zilvarovy vinice, listopad 2020
Zilvarovy vinice v Praze - Troji

Vyjedete-li z pražského tunelového komplexu Blanka směrem na Tróju, téměř naproti vám se otevře výhled na strmý vrch, na jehož úbočí se na černé břidlicové suti nachází 2.5 hektarová viniční trať, která má jihozápadní expozici. Sklon dosahuje 55 až 60 stupňů. 

Černá břidlicová suť jako podloží Zilvarovy vinice. Je používáno rýnsko-hessenské vedení révy.
Zilvarova vinice a výhled na Trojský most a Velkou hokejovou halu HC Sparta Praha
Obnova historické vinice

Zdeněk Zilvar koupil zdejší stráň v roce 2015. Tehdy se jednalo z převážné většiny o nevzhlédnou změť náletů a neupravené, divoce rostoucí zeleně. Houštiny a skrytá zákoutí byla oblíbeným rejdištěm bezdomovců. Po koupi se ovšem ing. Zilvar ihned pustil do práce, s cílem jej co nejdříve navrátit zpět původnímu účelu. Nenadálou aktivitou na úbočí kopce byli nezvaní obyvatelé pořádně zaskočeni, některé vyhnala rovnou. Jiní se nabídli jako pracovní síla a svah postupně měnil podobu i s jejich pomocí.

“Než jsme se vůbec mohli pustit do úpravy svahu, museli jsme straň vyčistit, to znamená vyvézt 60 tun komunálního odpadu po bezdomovcích. Pak teprve přišlo na řadu kácení stromů a křovin, vyklíčení pařezů a odstranění zbylých kořenů. Toho všeho pak bylo dalších 300 tun.”

Zavlažovací system a hospodaření s vodou je zde velmi důmyslný. Slouží k němu i bazén, který za 2. světové války vybudoval tehdejší vlastník, aby v něm učil plavat svého syna.
Od fantastické panenské sklizně po konzistentní kvalitu každý rok

První keře byly vysázeny v letech 2015 a 2016. Po důkladných průzkumech půdy v německém Geisenheimu se rozhodl vysadit Riesling (asi 80% vinice) a Pinot Noir (20%). Pro Riesling zvolil různé klony pro rozdílné polohy. Pinot Noir také vysadil ve dvou klonech – francouzský a německý na barvu (přestože má větší bobule). Vinice má v současnosti přibližně 10 000 keřů. Přestože byl ročník 2019 panenskou sklizní zaujala zdejší vína svou fantastickou kvalitou. A následující ročníky si laťku udržely, i když legendární Pinot Noir a Ryzlink rýnský 2019 získaly statut jedněch z nejlepších vín z těchto odrůd v Česku. Sám Zdeněk někdy s humorem tvrdí, že již lepší Pinot asi nikdy nestvoří. Ja myslím, že se svým elánem se od něj dočkáme ještě dalších velký vín, a skvělý ročník 2020 to jen potvrzuje.

Dávná historie vinic na úpatí trojského Černého kopce (Schwarzberg)

Vinice v těchto místech vznikly již v době mocného rozvoje vinohradnictví za panování Karla IV.  Neobdělaný příkrý sráz by zřejmě ještě dlouho ležel ladem, nebýt králova příkazu, který kázal v roce 1358 osadit takto situované kopcovité pozemky révou vinnou. Byla to úmorná dřina, když máte založit vinice na tvrdé břidlicové skále. Ovšem zásluhou ambiciózního císaře a této uložené povinnosti se zazelenaly i úhory využívané do té doby maximálně jako pastviny. 

Zdeněk Zilvar při představování nového ročníku Vinařství Zilvar Wines pro GourmetSpirit.cz
Slavná historie viniční usedlosti Popelářka

Vinařství Zilvar Wines sídlí v usedlosti Popelářka na rohu ulic Trojská a Pod lisem. Právě název vinařského zařízení bylo to jediné, co připomínalo slavnou vinařskou minolost této usedlosti. Kdo vinici vlastnil na počátku a později ve 14. a 15. století není přesně známo. Název “Popelářka” je odvozen od jména prvního doloženého vlastníka tohoto pozemku, Jakuba Popeláře, jemuž patřila v 16. století. První viniční list, na který odkazuje název přilehlé ulice, je doložen v 17. století. Ze starých záznamů o převodu vlastnictví vyplývá, že kromě burgundské révy tu majitelé pěstovali také chřest a byl zde sad s meruňkami, rynglemi, višněmi, ořešáky a třešněmi.

Historická usedlost Popelářka a okolní vinice
Současná podoba usedlosti a Zilvarovy vinice
První vinařská a ovocnářská škola v Rakousko-Uhersku

Později v usedlosti sídlil slavný Pomologický ústav přemístěný na toto pozoruhodné a dlouho zanedbávané místo z Vinohrad. V tomto letním sídle se konaly i časté vlastenecké sedačky, kterých se účastnila i Božena Němcová. Přivedl ji lékař Vilém Dušan Lambl, jeden z bratrů majitele, který s ní měl milostný poměr a také léčil jejího těžce nemocného syna Hynka. Mladší ze synů spisovatelky, Karel Němec, se později stal na Popelářce ředitelem Pomologického ústavu. Právě on při něm založil vinařskou a ovocnářskou školu, jednu z vůbec prvních v rakousko-uherské monarchii. Na založení školy přispěl také kníže Windischgrätz. V šedesátých letech 19. století zde byly zřízeny učebny, ložnice posluchačů a byty učitelů a zahradníka. Pomologický ústav byl tehdy unikátním zařízením svého druhu, vychovávajícím opravdovou zahradnickou elitu. Posluchači zde získávali vědomosti z oboru zelinářství, ovocnářství, květinářství, sadovnictví a vinařství. Tehdy vynikal ústav zároveň největším ovocnářským sortimentem ve střední Evropě, disponoval více než dvěma a půl tisíci odrůd ovocných dřevin a vinné révy. 

Ústav fungoval až do třicátých let 20. století. V roce 1930 se však musel vystěhovat, protože se na jeho místě plánovala regulace Vltavy. O 4 roky později pokračoval v činnosti v nově vybudovaném areálu v Ruzyni. Regulace se však nekonala. Po válce byla továrna zabavena a objekt se stal sídlem Elektrotechnického zkušebního ústavu. Postupem času začaly sady stále více zarůstat a stromy planět.

Rekonstrukce Popelářky

Inženýr Zilvar koupil zároveň také viniční usedlost, první na řadě byla ovšem samozřejmě obnova vinice. Zrekonstruovat rozsáhlý památkově chráněný objekt si vyžádalo opět mnoho prostředků a úsilí. Zvlášť když se majitel snažil rekonstruovat citlivě a zachovat ducha původního vinařského domu. Vize byla jasná, pěstovat a zpracovávat hrozny přímo v místě. Do historického objektu se tak zároveň navrací zázemí k výrobě vína, ovšem v podobě moderních technologií vinařství Zilvar Wines. A nejen to, lidé zde mají možnost víno také ochutnat v nádherných degustačních prostorech.

Na většině vinice je břidlicové podloží. Stejně tak i dům vinařství má břidlicovou střechu.
Velké díky, Zdeňkovi Zilvarovi.

Zdeněk Zilvar se původně živil zcela jinou profesí, ovšem již několik let dováží německá vína z Mosely. Mezi tamějšími předními vinaři má řadu přátel, a protože podobnost půdy i klimatu tu není náhodná, řídí se z velké míry právě jejich zkušenostmi a postupy. Chtěl bych Zdeňkovi poděkovat za jeho elán i úsilí, které do tohoto úžasného projektu Vinařství Zilvar Wines vložil. A to vše nedělá s vidinou zisku, ba naopak, ale díky lásce k vínu a vizi obnovy genus loci slavného místa. Nejenže navrátil život a duch slavnému místu v pražské Troji, ale současně zde tvoří nádherná vína, na která mohu být jako rodilý Pražák pyšný a která dávám rád ochutnat milovníkům vína po celém světě. Takže nejen Praha stověžatá, ale i požitkářská.

Zdeněk Zilvar (třetí zprava) na slavnostním otevření zrekonstruované degustační místnosti v původní usedlosti Popelářka; mezi předními sommeliéry a odborníky na víno: zleva Richard Süss, Roman Novotný, Ivo Dvořák, Zdeněk Zilvar, Michal Šetka a Jakub Přibyl.

Napsat komentář