Tenuta di Sesta: Jedno z 12 původních vinařství z nejprestižnější apelace Toskánska – Brunello di Montalcino

Když v roce 1966 byla vytvořena apelace Brunello DOC, existovalo v této italské donemonizaci pouhých 12 vinařství, která si stáčela vína sama. Jedno z těchto 12 vinařství vedl Giuseppe Giacci, otec dnešního ředitele vinařství Giovanniho Giacciho. Tenuta di Sesta je tak prakticky základem vinařské oblasti Brunello a jedním z nejstarších vinařství v jedním z dnešních nejslavnějších DOCG apelací Itálie. 14ha vinic určených pro Brunello  představuje ideální terroir pro špičková vína z Montalcino. Skvělý terroir je povýšen vynikající práci jak ve vinohradě, tak i ve sklepě. Pokud jde o styl, Tenuta di Sesta nelze zařadit ani mezi tradicionalisty, ani mezi radikální modernisty – zde jdou zlatou střední cestou a nacházejí ve víně dokonalou rovnováhu.

Základní údaje

Prestižní vína

Vinařství s dávnou rodinnou tradicí

Tradice vinařství sahá až do 15. století. Tenuta byla po staletí ve vlastnictví kláštera Sant Antimo. Zlom ovšem nastal v roce 1850, kdy se panství stalo majetkem rodiny Ciacci.  V roce 1966 vyrobil Giuseppe Ciacci, otec současného majitele, první láhve Brunello di Montalcino. Dnes vinařství vedou Giovanni a jeho děti Francesca a Andrea.  Jde o čtvrtou a pátou generaci rodiny Ciacci, která vyrábí víno a olivový olej podle nejvyšších toskánských standardů.

Současní majitelé rodiného vinařství: Giovanni Ciacci (vlevo) a jeho děti Andreas a Francesca (vpravo).
Filosofie vinařství

U vína Brunello sází Ciacci nekompromisně ze 100% na odrůdu Sangiovese Grosso.  U základního vína Rosso di Toscana se pro zajištění plného těla a vyváženosti používá Merlot a Cabernet Franc. Dnes má Tenuta di Sesta 35 hektarů vinic, z nichž 14 je schváleno pro odrůdu Brunello. Ve sklepě zraje mladé víno téměř výhradně ve velkých dřevěných sudech (v průměru 300l) ze slavonského dubu, které zajišťují pomalé zrání a méně dominantní podíl dubového dřeva v chuti vína. Pouze Rosso di Toscana částečně zraje v malých sudech barrique (225l). Pokud jde o styl, Tenuta di Sesta nelze zařadit ani mezi tradicionalisty, ani mezi radikální modernisty. Razí zde zlatou střední cestu a nacházejí ve víně dokonalou rovnováhu mezi oběma styly. 

Ve sklepě zraje mladé víno pro Brunello téměř výhradně ve velkých dřevěných sudech, které zajišťují pomalé zrání a méně dominantní podíl dubového dřeva.
Jeden z nejvhodnějších terroir pro skvělá Brunello di Montalcino

Vinařství je situováno napůl cesty mezi Sant’Angelo v Colle a Castelnuovo dell’Abate. Jejich vinice jsou v nadmořské výšce mezi 200 – 400 m n.m. na podloží bohatém na vápník s určitým obsahem vulkanického tufu. Vinice jsou považovány za jedny z nejlepších pro pěstování hroznů, ze kterých se vyrábí slavné Brunello di Montalcino. Dělí na Duelecci Est a Duelecci Ovest a jsou chráněny před chladným severním větrem díky nedaleké hoře Monte Amiata. Panuje zde tak mírné mikroklima, které zároveň těží z teplého vzduchu, jež sem proudí z oblasti Maremma.

Západní Duelecci: podloží je bohaté na živiny. Je zde menší výskyt oblázků a naopak vysoký obsah železa. Takové podloží je považováno za jedno z nejvhodnějších pro pěstování hroznů na výrobu Brunello di Montalcino. V nejteplejších ročnících zde ve vinařství sklízí hrozny pro Brunello di Montalcino Riserva "Duelecci ovest".
Východní Duelecci: Podloží je naopak velmi kamenité a na živiny chudé. a tak se zde sklízí nejvhodnější hrozny pro produkci Brunello di Montalcino Riserva "Cuelecci east" v chladnějších letech.
V Tenuta di Sesta je hustota osázení přibližně 5 tisíc keřů vína na 1 ha, což je ideální hustota s ohledem na místní klima a podloží.
Vinohrady jsou situovány mezi budovou vinařství a řekou Orcia. Podloží se mění. Od středně hrubé textury půdy s větším podílem jílu a železa, tj. načervenalá půda, která je odolná suchu.
Kolem řeky se naopak nachází vinice s větším množství oblázků.

Napsat komentář