Svatomartinská vína a jejich párování s jídlem

Husa

Stará česká pranostika praví: “Když na Martina mráz uhodí, na rok dobré víno urodí.” A nebo “Na svatého Martina, jiskrná vína”. Ne každý rok přijede Martin 11. listopadu na bílém koni, ale poslední roky můžeme s jistotou říci, že nám přiveze dárek v podobě mladých a ovocných vín z Čech a Moravy. Jak tato nová tradice vznikla a k jakému jídlu se Svatomartinská vína hodí?

Původní i nová tradice

Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II. Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Ovšem nová tradice oslav a pití mladého vína vznikla v burgundském Beaujolais v 50.letech minulého století. Každý třetí listopadový čtvrtek, přesně o půlnoci, se v této oblasti začalo oslavovat a popíjet mladé víno z odrůdy Gamay. Přestože se nejedná o nejlepší francouzské víno, je to určitě víno nejznámější. Slavnosti Beaujolais Nouveau jsou známé po celé světě.

A právě tato tradice se stala inspirací pro Svatomartinská vína. V roce 1995 byla značka “Svatomartinské víno” zaregistrována. V roce 2005 ji odkoupil od původního majitele, vinaře Jiřího Kopečka, Vinařský fond. Od té doby tak toto označení mohou využívat všichni registrovaní vinaři v České republice. Ovšem pouze v případě, že splní předepsaná kritéria. Označení Svatomartinské mohou nést pouze bílé odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, z červených Svatovavřinecké, Modrý Portugal. Z červených odrůd se mohou produkovat i růžová vína. Z později povolené odrůdy Zweigeltrebe lze vyrábět pouze rosé svatomartinská vína. Tyto odrůdy byly vybrány, protože v našich podmínkách dozrávají dříve a nabízejí brzy dostatečnou kvalitu. 

Všichni vinaři, kteří chtějí známku “Svatomartinské víno” využít, musejí získat povolení od komise certifikovaných degustátorů, kteří tak garantují, že charakter vín odpovídá požadovaným parametrům. 

Vína se mohou začít prodávat vždy 11. listopadu v 11:11 hodin. Ovšem v roce 2019 byl povolen prodej o pár dní dříve.

Jaké jsou Svatomartinská vína ročníku 2021?

I v letošním ročníku splnilo 92% vín kvalitativní kritéria pro udělení značky Svatomartinské víno. Struktura a zastoupení odrůd je podobné jako v ročníku 2020, jen se vyprodukovalo o něco méně červených vín a nejvíce zastoupenou odrůdou v růžových vínech se stal Zweigelt místo  Svatovavřineckého. Minulý ročník nebyla žádná svatomartinská z Čech. V roce 2021 jsou alespoň 2 svatomartinská vína z mělnické podoblasti. V roce 2021 nakonec uspěla následující vína

Jaká byla Svatomartinská vína ročníku 2020?

Svatomartinská vína ročníku 2020 byla opět kvalitnější než ta předloňská, a to přesto že ročník 2020 byl komplikovanější. Napovídá tomu i fakt, že opět 90% vín, které odborná degustační komise posuzovala, byla značka Svatomartinské víno udělena. I přes zvýšené nároky na kvalitu (změna min. požadovaného počtu bodů ze 78 v roce 2018 na 80 bodů od loňska, ze 100 možných). Snaha o udržení kvality a i komplikace s koronavirovou krizí vedly k poklesu produkce o 20% v porovnání s rokem 2019. 

0
zatříděných Svatomartinských vín 2021
Pozdní sběr (3 vína)
Kabinet (3 vína)
Jakostní (13 vín)
Moravské zemské (307 vín)
České zemské víno (3 vín)
0
lahví Svatomartinských vín v roce 2021
0
vinařů

Jako již tradičně je většina letošních Svatomartinských vín zatříděna „pouze“ jako moravské zemské víno, z čehož neplyne povinnost uvádět na vinětě přesný původ hroznů dle podoblastí. 58 vín této skutečnosti také využívá.

0
bílých vín
Müller-Thurgau (84 vín)
Moravský muškát (49)
Veltlínské červené (22)
0
rosé a klaretů
Zweigeltrebe (43)
Svatovavřinecké (26 vín)
Modrý Portugal (5)
0
červených vín
Modrý Portugal (53 vín)
Svatovařinecké (29)

Celkové počty vín dle původu hroznů z jednotlivých moravských podoblastí se velmi výrazně liší. Nejčastěji na trhu narazíme na vína z Velkopavlovické vinařské podoblasti, odkud pochází 139 vín. Nejméně vín je ze Znojemské vinařské podoblasti, jen 10.

Velkopavlovická podoblast (139 vín)
Slovácká (81)
Morava - bez podoblasti (58)
Mikulovská (38)
Znojemská (10)

Jak si Svatomartinské víno vychutnat nejlépe?

Archivace

Svatomartinská vína jsou lehká, příjemně pitelná s ovocným aroma a šťavnatými osvěžujícími kyselinami. Svatomartinské víno samozřejmě není potřeba dekantovat a ani láhve otvírat s dostatečným časovým předstihem. Je ovšem důležité je servírovat při správné teplotě. Bílá a růžová vína se podávají při teplotě mezi 8-11 °C. Mladá červená vína doporučujeme pít při teplotě okolo 10-12 °C.

Vína rozhodně vypijte mladá, nejpozději do Vánoc. Jedině do té doby si zachovají svou ovocnost a svěžest. Po Novém roce začínají rychle “uvadat”. Čest ojedinělým výjimkám.

Tradice svatomartinské husy

K mladému vínu patří samozřejmě svatomartinská husa. Podle pověsti se Martin zdráhal přijmout biskupský úřad, a proto se schoval do hejna hus, které ho ovšem kejháním prozradily. Martin tak musel poctu přijmout. Jiní zase tvrdí, že jej rušily při kázání, a proto si dnes musejí tradičně svůj hřích “odpykat” na pekáči.

Obecně vzato byl však 11. listopad spojen nejen s půstem před vánočními svátky, jehož součástí bylo i placení daní. Husy tehdy často sloužily jako platidlo. Martin zemřel 8. listopadu 837. Pochován byl 11. listopadu ve francouzském Tours, a proto je jeho svátkem právě tento kalendářní den.

Rychlé zobrazení doporučené kombinace ve 3 krocích

1
Vyberte si styl Svatomartinského...

2
…klikněte...

3
…a už máte přehled doporučených jídel.

Červené (Modrý portugal, Svatovavřinecké)
Rosé (Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe)
Bílé (Moravský muškát, Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané)

Doporučená párování Svatomartinských vín k jídům

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít!

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

Červená Svatomartinská vína, tj. Modrý Portugal a Svatovavřinecké

3/5

TRADIČNÍ SVATOMARTINSKÁ HUSA, zvláště pokud je podávána s červeným zelím.

3/5

SÝRY S BÍLOU PLÍSNÍ na povrchu

3/5

ITALSKÁ PIZZA a TĚSTOVINY. Jednoduché víno k jednoduchému pokrmu a skvělá každodenní večeře je hotová.

2.5/5

MORAVSKÉ PŘESŇÁKY (lokše, tenké bramborové placky) S MÁKEM A POVIDLY. Povidla by neměla být přeslazená, aby víno nechutnalo kysele.

2/5

PEČENÁ a DUŠENÁ MASA

Rosé z odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe

2/5

DRŮBEŽ, především s výraznější omáčkou

2/5

Nejste-li si jisti, zda-li podávat bílé či červené víno a nebo pokud se společnost u jednoho stolu nemůže shodnout :o)

Bílé Svatomartinské víno, tj. z odrůd Moravský muškát, Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané

3/5

RYBY, především s Veltínským červeným raným. Výrazné muškátové aroma Moravského muškátu a Mülleru-Thurgau by mohlo být příliš výrazné k delikátnímu pokrmu, např. k candátu.

3/5

HUSÍ | KACHNÍ KALDOUN, staročeská i starorakouská polévka s odřezky a vnitřnostmi z kachny nebo husy. Především aromatičtější odrůdy Muškát a Müllerka.

3/5

DRŮBEŽÍ PAŠTIKA, stylově husí. V tomto případě jsou vhodné aromatičtější odrůdy, tj. Moravský muškát nebo Müller-Thurgau. Pokud paštiku doplňují brusinky, potom ani s červeným Svatomartinským nešlápnete vedle.

3/5

HRACHOVÁ POLÉVKA. Svěží mladá vína zvýrazní přirozenou sladkost polévky.

2/5

ZELENINOVÉ SALÁTY. Kyselé ma rádo kyselé, a tak kyselejší dresinky z balsamika či citrónu rozhodně chuť z mladého svěžího vína nezkazí.

Napsat komentář